Основною відмінною рисою такого розладу як Соціальна фобія / Соціофобія є інтенсивний, повторюваний страх перед попаданням і знаходженням людини в соціально значущих ситуаціях. Люди, з діагнозом Соціофобія, надмірно боятися робити дії, у результаті яких вони можуть відчути збентеження, або виявити ознаки занепокоєння, тому що інші люди можуть спостерігати за ними і якимось чином їх засуджувати (наприклад: надмірне потіння, почервоніння шкіри обличчя або тіла, запинки в мові, тремтіння рук, тіла або голосу тощо).
Соціофобія
Основною відмінною рисою такого розладу як Соціальна фобія / Соціофобія є інтенсивний, повторюваний страх перед попаданням і знаходженням людини в соціально значущих ситуаціях. Люди, з діагнозом Соціофобія, надмірно боятися робити дії, у результаті яких вони можуть відчути збентеження, або виявити ознаки занепокоєння, тому що інші люди можуть спостерігати за ними і якимось чином їх засуджувати (наприклад: надмірне потіння, почервоніння шкіри обличчя або тіла, запинки в мові, тремтіння рук, тіла або голосу тощо). Коли людина потрапляє в соціально значимі ситуації, перед якими він відчуває страх, він миттєво починає відчувати інтенсивний страх / тривогу, іноді навіть може бути напад паніки. Цей страх / занепокоєння і пов\'язана з ним поведінка запобігання заподіюють людині сильний емоційний стрес і можуть значно заважати повсякденній діяльності та міжособистісних стосунків.
Соціофобія — симптоми
Основними симптомами у людей, в чиєму житті проявляється Соціофобія, є страх того, що людина буде негативно оцінений з боку в будь-яких ситуаціях, і подальше запобігання / уникнення таких ситуацій. Нижче наведені деякі психо-емоційні і фізіологічні симптоми, які спостерігаються у людей з діагнозом Соціофобія (Соціальна фобія):
- Страх бути засудженим іншими людьми, особливо з незнайомими
- Надмірна тривога в різних повсякденних ситуаціях
- Інтенсивний страх і / або тривога за деякий час до важливої для вас, соціально значущої, ситуації / події (за день, тиждень, місяць)
- Страх, що поведінка може бути розцінено оточуючими як компрометуюче або таке, що принижує вас
- Страх / занепокоєння, що інші люди помітять те, що ви нервуєте
- Прискорене серцебиття
- Прискорене дихання, задишка
- Тремтіння кінцівок / тіла
- Тремтіння в голосі
- Почервоніння шкіри обличчя / тіла
- Розлад шлунка і / або нудота
- Посилена пітливість та / або «кидає в жар
- Запаморочення
Соціофобія (Соціальна фобія) — ситуації, яких бояться
- Публічні виступи
- Співбесіди
- Ділові зустрічі
- Спілкування з незнайомими людьми
- Спілкування по телефону
- Їсти, пити в кафе, ресторанах, місцях громадського харчування
- Писати і / або читати в громадських місцях (на людях)
- Розмова з авторитетними людьми, наприклад: учитель, керівник...
- Похід на побачення
- Похід на вечірку, весілля або інше громадське захід
- Місця, де збирається велика кількість людей: концерт, стадіон, театр, кінотеатр і т. п.
- Покупки в магазинах
- Громадські туалети
- Виступи в класі
- Ситуації, в яких передбачається, що за людиною будуть спостерігати, такі як танці або командні види спорту
Для людини, з діагнозом Соціофобія, одержимий / нав\'язливий страх часто є не тільки страхом бути негативно / негативно оціненим іншими — часто це більш специфічний страх виглядати невідповідним, некомпетентним, невмілим, незграбним. Люди з соціальною фобією також часто стурбовані тим, що можуть бути засуджені іншими людьми як неадекватні або незграбні в таких ситуаціях як дискотека, побачення, або звичайний розмову з іншими людьми. Як результат, для людей, у яких проявляється Соціофобія, найбільш загальним / поширеною відповіддю на дані ситуації є поведінка уникнення та / або поведінку запобігання. Дізнатися багато цікавого про соціофобію можна на форумі.
Крім того, люди з діагнозом Соціофобія також мають тенденцію до нав\'язливим думкам / роздумам про їхні дії в тих ситуаціях коли вони бояться негативної / негативної оцінки. Похід на дискотеку або в торговий центр (магазин) може перетворитися на годинник тривожного очікування, коли людина турбується, що оточуючі можуть оцінити його як незграбного або неадекватного. Точно також, після завершення соціальних дій (похід в магазин, на дискотеку...) люди, у яких є Соціофобія / Соціальна фобія, часто витрачають години і навіть дні, аналізуючи власні соціальні дії, оскільки вірять, що інші люди, які могли негативно їх сприйняти або оцінити. Люди з діагнозом Соціофобія часто неправильно інтерпретують незначні події, такі, як хтось дивиться в бік або просять вибачення щоб піти у ванну або туалет, як доказ того що їх відкидають з-за їх соціального невмілість / неадекватності.
Як показано вище, Соціофобія має ознаки дуже схожі на такі ж ознаки, як і при ДКР (Обсесивно-компульсивний розлад). Соціофобія і ДКР проявляють себе як ірраціональний страх певних ситуацій, які викликають занепокоєння, і повторюване нав\'язливе запобігання та / або уникнення цих ситуацій. Нещодавні дослідження виявили, що приблизно 11% людей, у яких проявляється ДКР, також страждають соціофобією. Крім того, Діагностичне і статистичне керівництво (DSM-IV), опубліковане Американської психіатричної асоціацією, класифікує, що і ДКР і Соціофобія знаходяться в одній і тій самій категорії тривожних розладів. Можливо, самим істотним схожістю, яке пов\'язує такі розлади як ДКР та Соціальна фобія є циклічність процесу, завдяки якій симптоми обох розладів посилюються. Під час цього процесу, який називається Обсесивно-компульсивный цикл, нав\'язливе поведінку і поведінку уникнення, яке людина використовує, намагаючись зменшити виникало занепокоєння, насправді тільки посилює і збільшує інтенсивність його нав\'язливих ідей / думок. Щоб більше дізнатися про те, що таке обсесивно-компульсивный цикл, натисніть тут.
Соціофобія (Соціальна фобія)— лікування
Із-за того що існує багато спільного Соціофобія (Соціальна фобія) лікується тими ж техніками, які розробила Когнітивно-поведенческоя психотерапія що і ДКР. Серед цих технік однією з найбільш ефективних є «Когнітивна реструктуризація», використовуючи яку людина, у якого проявляється Соціофобія, навчається заперечувати, обґрунтованість реальність власних думок, про те, що його можуть негативно оцінити. Після того, як людина навчається більш ефективно оскаржувати обгрунтованість / законність цих думок, клієнт з діагнозом Соціофобія використовує наступну техніку КПТ яка називається «Експозиція і запобігання реакцій» або «Експозиційна терапія (терапія подвергания). Відповідно, з якою він навчається більш комфортно входити в соціальні ситуації, ті ситуації, які раніше приводили до неспокою / тривозі і прояву поведінки уникнення.
Іншим ефективним методом для лікування людей, у яких виявлена Соціофобія, є метод «Уявних уявлень». Відповідно, з яким клієнт записує короткі історії / розповіді про певних соціальних ситуаціях, які викликають у нього тривогу, використовуючи ці історії, щоб кинути виклик власним страхам. Комбінуючи даний метод зі стандартними методами ЕПР а також іншими методами КПТ, даний метод уявних уявлень здатний значно зменшити частоту і інтенсивність нав\'язливих думок / ідей про негативною оцінкою іншими людьми, також як і зменшити індивідуальну чутливість до думок і образів, які проявляються у людини з діагнозом Соціофобія. Досягаючи таким чином звільнення від небажаних страхів соціальних ситуацій.
Когнітивно-поведінкова психотерапія розробила один з найбільш ефективних методів лікування людей, у яких проявляється Соціофобія, який називається Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія. Основна мета заснованої на усвідомленості КПТ — навчити людину несубъективно сприймати некомфортні думки і образи. З точки зору Заснованої на усвідомленості когнітивно-поведінкової психотерапії, більша частина психологічного стресу, який відчувають люди з діагнозом Соціофобія, є результат спроб контролювати і усувати дискомфорт, що викликається небажаними думками, почуттями, відчуттями, образами. Іншими словами, випробовуваний нами дискомфорт не є проблемою — наші спроби контролювати і усувати дискомфорт ось справжня проблема. Для людей, у яких виявлена Соціофобія / Соціальна фобія, основною метою, яку досягає заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія, вироблення в собі здатності більш спокійно, вільно, легко переживати те, що приносить дискомфорт: думки, почуття, відчуття, образи, припинивши при цьому уникнення соціальних ситуацій. Таким чином досягаючи того що людина абсолютно спокійно перебуває в ситуаціях, які раніше викликали дискомфорт.
Також для лікування людей з діагнозом Соціофобія використовується Гіпносугестівна психотерапія (гіпноз і навіювання). Гіпноз — високоефективний метод лікування, який полягає в цілеспрямованому словесно-звуковому впливі на психіку людини. Характеризується звуженням обсягу свідомості і різкої фокусуванням на змісті навіювання. Дозволяє вселити людині нові, більш адаптивні установки і переконання, як на рівні свідомості, так і на несвідомому рівні, що дозволяє людині, з діагнозом Соціофобія (Соціальна фобія), більш спокійно і легко знаходиться в соціальних ситуаціях, де раніше він відчував дискомфорт через те що відчував страх бути засудженим, неправильно провідним себе в ситуації. В кінцевому підсумку гіпноз дозволяє людині повністю позбавитися від небажаного дискомфорту в різних соціальних ситуаціях.
Використовуючи поєднання описаних вище методів, можливо, повністю вилікуватися від такого розладу як Соціальна фобія. Таким чином, люди, у яких раніше була Соціофобія, зможуть вільно перебувати в будь-яких соціальних ситуаціях.