Зараз із 13,5 тисячі жителів у Липецькій громаді Харківської області залишилося 1860. Але вона все одно відновлюється – тут уже є газопостачання, приїжджає бригада Укрпошти та курсує автобус із села Липці до Харкова.
У Липецькій громаді – 17 сіл. До війни вони були дуже різні. Наприклад, у великих Липцях мешкало 3,5 тисячі жителів, а в деяких маленьких селах – усього декілька людей. Після 24 лютого ситуація сильно змінилася. Як розповів начальник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко, є повністю розбиті населені пункти. В них не залишилося жодного цілого будинку чи промислової будівлі – все знищено.
У селищі Мале Веселе 24 лютого йшов бій, українські захисники зустріли там колону рашистів. Потім населений пункт постійно обстрілювали, тож зараз всі будівлі зруйновані. До війни тут жили 183 людини. Були ферма, тік сільськогосподарського підприємства «Рассвет», ангари для зберігання зерна – тепер немає нічого.
Потерпали населені пункти теж по-різному. Коли 11 вересня громаду звільнили, багато сіл уже були дуже зруйновані. Деяким на той момент пощастило – війна пройшла так, що тоді їх не зачепила. Наприклад, Пильну. Олексій Слабченко розповів, що, коли приїжджав туди, жителі казали, що в жодному будинку навіть не вибиті вікна. Все ціле. Таке ж було у Борисівці, Стрілечій, Лук’янцях. Вони найменше постраждали. Та після визволення все змінилося.
– Почалися масовані обстріли. У Стрілечій кордон проходе через балку: з одного боку – наше село, з іншого – росія. Тож рашисти просто виїжджали на танках на пагорб та прямою наводкою били по мирному селу. На момент звільнення там було 240 жителів плюс 650 пацієнтів обласної психіатричної лікарні. Під обстрілами загинуло декілька медичних працівників. І люди одразу почали виїжджати, – зазначив очільник громади.
На сьогодні зі Стрілечої евакуювали всіх пацієнтів лікарні, останніми поїхали лікарі. А місцевих там, де до війни проживало майже 1000 людей, залишилося п’ятеро.
Деякі населені пункти покинули всі жителі: наприклад, Зелене, де було близько 80 мешканців, Тернову – жили більше 600 людей. У Перемозі залишилося троє жителів, у Нескучному – один. Там його батьківський будинок, є погріб, піч – усе необхідне, щоб зимувати. Кудись виїжджати – це, скоріше за все, гуртожиток, на такий варіант не всі погоджуються. А інших варіантів у багатьох просто немаєВедуть прийом два лікарі та працює «швидка»
Сфера освіти громади – це 10 шкіл. Зараз навчальні заклади, звісно, не працюють, усі тією чи іншою мірою постраждали від обстрілів.
Донедавна невеликі пошкодження мала Борисівська школа, а в Лук’янцівської їх практично не було. Але тиждень тому заклад обстріляли. Три прильоти, пошкоджено дах, 29 вікон.
До речі, зараз у Липецькій громаді залишилося 68 дітей. Школярі навчатися не можуть, немає зв’язку.
З медициною ситуація теж складна, але поступово змінюється на краще. Приміщення великої триповерхової лікарні в Липцях розбите, воно горіло, вибиті всі вікна. Єдине, мабуть, що вціліло, то дах. Місцеві позакривали вікна, прибрали те, що залишили у приміщенні окупанти, але проводити там прийом пацієнтів неможливо.
Тому відкрили Пункт Незламності у приміщенні сільської ради і одну кімнату виділили для лікаря. Ще в одній кімнаті пацієнтам, яким необхідна медична допомога, роблять уколи, ставлять крапельниці.
Додому повернулися два лікарі, які кожен день проводять прийом хворих. Крім того, у пункті чергує машина швидкої допомоги.
– Там працюють генератори, люди приходять лікуватися і одразу можуть зарядити телефони. Таким чином у нас працює медицина, – розповів начальник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко.
В інших населених пунктах громади забезпечити прийом пацієнтів поки що неможливо.
– Наприклад, у селі Веселе була амбулаторія, якою ми дуже пишалися. Вона працювала в автономному режимі. Обладнали тепловий насос, підвели газопостачання. Якщо світла не було, то все працювало в автоматичному режимі. Сьогодні у будівлі пробитий дах, пошкоджені стіни. У Веселому майже повністю зруйнована інфраструктура – розбиті школа, клуб, сільська рада. І наразі ніде проводити прийом. Тому швидка допомога виїжджає, лікарі на виклики теж виїжджають по громаді, а ось прийом проводимо лише в Липцях. Зараз наше завдання – зробити ще Пункти Незламності у Веселому (наразі саме цим займаємося), в Лук’янцях та Глибокому. Щоб могли і лікарі вести прийом, і пошта приїхати та надавати населенню послуги, – зауважив Олексій Слабченко.
Необхідні ліки жителі вже можуть придбати в громаді – у Липцях відкрилася аптека 911Газ відновили, на світло чекають у грудні
Газопостачання вже відновили по всій громаді. Так, залишилися ще окремі вулиці, на яких сильно пошкоджені газопроводи, але там продовжується ремонт. Єдине село, де не змогли нічого зробити, – Борщова. Дуже багато руйнувань, зокрема розбито газорозподільний пункт, пояснив начальник Липецької сільської військової адміністрації.
Газ повернули буквально за місяць, у листопаді. Ще із середини вересня, через два тижні після звільнення, почалися роботи з розмінування території та відновлення мережі.
Електропостачання місцеві чекають орієнтовно 20 грудня. Спочатку – на центральну садибу в Липцях. До Нового року планують забезпечити електрикою 60-70 % абонентів у селі, а вже потім – рухатися далі по всій громаді.
З необхідних послуг населенню, які вже почали надавати у громаді, – це виплата пенсій та допомоги. Бригада Укрпошти за графіком їздить селами і обслуговує населення. Хоча є й проблема.
– Якщо пенсійні виплати не отримуються більше 6 місяців, немає руху коштів на рахунку, їх автоматично припиняють нараховувати. Виплати блокуються, тому треба все відновлювати. Цим зараз займаються спеціалісти, тож без грошей ніхто не залишиться, – запевнив Олексій Слабченко.
Відділень Нової пошти у громаді поки немає, але питання на контролі, шукають можливі варіанти.
Банки в громаді поки не працюють, бо всі будівлі, де вони розміщувалися і де були обладнані банкомати, пошкоджені. А для банківської установи необхідно виконати певні умови з її охорони та безпеки. Тож ті, кому це потрібно, їздять до Харкова.
Автобус до Харкова їздить 8 раз на день
Місцеві дуже задоволені тим, що їм відновили автобус до Харкова, який їздить вісім раз на день. Олексій Слабченко розповів, що вони порушили питання транспортного сполучення, коли до громади приїздив начальник Харківської обласної військової адміністрації. Людям пішли назустріч, тож до села Липці тепер можна вільно переміщуватися автобусом за наявності місцевої реєстрації. Якщо реєстрація місця проживання не в громаді, то потрібна перепустка.
До інших населених пунктів автобусні маршрути поки що не відновлені, там пропускна система працює для всіх. Місцевим перепустка виписується на місяць, власникам житла або членам дачного кооперативу на території громади – на 10 днів. Щоб людина могла приїхати, подивитися на свою будівлю чи підлагодити її, або забрати якісь речі.
Для отримання документа треба звернутися за телефоном: 096-528-56-27. Зробити це можна щодня до обіду. У вас приймуть заяву, поставлять у чергу, потім передадуть інформацію до Харківської районної військової адміністрації, де випишуть перепустку. Документ погоджений з усіма службами, зокрема і з військовими. З ним пропускають на блокпостах.
Перепустка дається на автомобіль. Власник автівки може вписати в неї та привезти із собою людину, котра полагодить житло, або родичів, які допоможуть виконати необхідні роботи.
– На жаль, не всіх ми можемо задовольнити. На останній зустрічі з головою ХОВА питання про послаблення пропускного режиму в деяких населених пунктах ставили і наша громада, і Дергачівська. У нас 17 сіл, а ще дуже багато садових товариств та дачних кооперативів уздовж Муромського і Трав’янського водосховищ. Люди, які проживають у Харкові, хочуть приїхати у свої будинки. У населені пункти, розташовані на кордоні або дуже близько до нього, їздити не можна. А от до села Липці ми б хотіли, щоб ці громадяни також мали вільне пересування, як і місцеві, – пояснив начальник Липецької сільської військової адміністрації.
Як тільки буде безпечно, у Липцях чекають на всіх бажаючих і всім будуть раді. А сьогодні нехай приїжджають лише ті, кому це вкрай необхідно, підкреслив Олексій Слабченко.
40 % будинків пошкоджено
Зараз у громаді працює спеціальна комісія, яка фіксує пошкодження житлового фонду. Там, де безпечно, багатоповерхові будинки вже обстежені. У населених пунктах на кордоні проводити таку роботу не можна. Насамперед у Стрілечій, де повністю згорів та обрушився п’ятиповерховий будинок. Інші багатоповерхівки у селі також постраждали.
Ситуація з житловим фондом у населених пунктах громади різна. Якщо дивитися загалом, то пошкодження мають десь 40 % багатоповерхових та приватних будинків Липецької ТГ.
Зараз власники активно ремонтують своє житло. Волонтери привозять будівельні матеріали. Дуже велику допомогу надають обласна та районна військові адміністрації. Завдяки цим спільним зусиллям Липецька громада має можливості відновлюватися.
У першу чергу будівельні матеріали отримують ті, хто залишився вдома і буде зимувати. Проте й ті, хто мешкає поза межами громади, але має на її території пошкоджені будинки, також можуть отримати будівельний набір. Щоб законсервувати і зберегти свій дім, аби він не піддавався ще більшим руйнуванням у зимовий період.
– Днями очікуємо 60 будівельних наборів, а всього волонтери нам пообіцяли 1,5 тисячі. Вони дуже допомагають – і не лише з матеріалами для ремонту будинків, – зауважив Олексій Слабченко.
«Не знаємо, чи повернуться повесні»
Липецька громада була сільськогосподарською. Тут працювало багато сільгосппідприємств та фермерських господарств. Рашисти завдали їм великої шкоди. За словами Олексія Слабченка, майже вся техніка пошкоджена – розбита, спалена або вкрадена. Він каже, що неможливо спокійно дивитися на те, що залишилося в амбарах від сучасних комбайнів New Holland або John Deere.
Вцілілу техніку, яка знайшлася у господарствах після деокупації території, власники зараз звідти забирають. Пояснюють, що треба її відремонтувати, а потім повернути назад у громаду, щоб далі працювати. Але коли це станеться, поки що невідомо, бо дуже багато земель у громаді заміновано.
Тому начальник Липецької сільської військової адміністрації у прогнозах на майбутнє обережний:
– Після звільнення у вересні в нас працювали сапери, які розміновували Бучу та Ірпінь. Вони казали, що на харківській землі набагато більше оцього непотребу, ніж навіть там, під Києвом. Тож як швидко повернуться аграрії і чи повернуться вони вже навесні – це ще велике питання. Але дуже б хотілося на це сподіватися.
Нагадаємо, що в прикордонні Липці вже повернули світло. Також нагадаємо, що у громаді є пункт з обладнанням для телемедицини, а з жовтня тут працює пожежно-рятувальний підрозділ ДСНС.
автор Віта Яковлева