Нижнекамская городская национально-культурная автономия «Украинское товарищество «Вербиченька».
В 1995г. по инициативе Евгения Викторовича Савенко и еще нескольких активных украинцев в Нижнекамске было основано товарищество «Вербиченька». Разными дорогами пришли украинцы на нижнекамскую землю: кто-то в поисках романтики, кто-то ехал на молодежную стройку строить город на Каме.С февраля 1996г. при товариществе начала работать воскресная школа для детей, которую возглавила Людмила Найденко. Большой вклад в становление украинского товарищества внесли Е. Ф. Рыковцева, Р. Степанова, Л. Гранёнкова, С. Семиошина, Н. Попова, Л. Качуровская, В. Гусева, Н. Хусаинова, Л. Воробьева и многие другие.Товарищество ведет активную работу по сохранению и развитию украинской культуры на земле Татарстана и России, поддерживает активные дружественные отношения с организациями Украины, украинской диаспорой многих стран мира. С 1997г. «Вербиченька» в составе АНКО Республики Татарстан, с 1998 г.— в составе Объединения украинцев России.При «Вербиченьке» создан хоровой коллектив, которым руководит заслуженный работник культуры Республики Татарстан Геннадий Мещанинов, который в 2002 году Министерством культуры Украины был награжден нагрудным знаком «За развитие украинской культуры в России». Хор неоднократно принимал участие и был лауреатом фестивалей-конкурсов хоровых коллективов им. А. Кошица в Москве (2000, 2002, 2006 гг.).По инициативе „Вербиченьки” в городе регулярно проводятся литературно-музыкальные и исторические лекции-встречи, посвященные выдающимся деятелям украинской культуры, литературы и искусства, фестивали украинцев Татарстана, положено начало фестивалю украинцев Поволжья и вокального конкурса им. Оксаны Петрусенко.
Члены товарищества ведут большую архивную работу по розыску и увековечиванию памяти выдающихся украинцев, в разное время живших и работавших на земле Татарстана. По результатам поисковой работы установлены мемориальная доска выдающемуся историку, академику, профессору Львовского университета и первому президенту УНР Михаилу Сергеевичу Грушевскому в Казани на ул. Кремлевской 15/25 и на фасаде театра им. К. Тинчурина г. Казани оперной певице Оксане Петрусенко.
По инициативе молодежного объединения «Лелеки» («Аисты») было проведено 4 многонациональных молодежных спортивно-фольклорных фестиваля в Казани и в Нижнекамске.Детские команды разных национальностей (украинцы, русские, немцы, грузины, кряшены, вьетнамцы, чуваши) во время проведения фестивалей смогли познакомиться поближе.
За выдающиеся успехи в области сохранения национальной культуры в 2006 г. председатель Украинского товарищества «Вербиченька» Евгений Савенко был награжден президентом Украины орденом «За заслуги» III степени.Руководитель: Савенко Евгений Викторович (тел.: 41-95-71, 30-88-34; е-mail: verbichenka@list.ru)
Некоторые из литературных работ объединения читайте в "Подробнее"...
До 110-річча Оксани Петрусенко.
Товариство "Вербиченька" продовжує свою роботу з увічнення видатних українських діячів історії, науки, культури, які жили і працювали в Татарстані. 6 лютого 2010р. нами був проведений урочистий вечір, присвячений 110-річчю з дня народження легендарної української співачки Оксани Андріївни Петрусенко.
До цього імені ми зверталися не раз. Ми проводили ознайомлювальні літературно-музичні зустрічі, присвячені Петрусенко, у товаристві, на рівні міста, їздили з виступами по містах Поволжя, виступали в Москві й у Чернігові (Україна). У 2008 році в Казані встановили меморіальну таблицю на фасаді театру імені Каріма Тінчуріна, у якому Петрусенко починала кар\'єру оперної співачки на початку ХХ століття. Поклали початок Відкритому конкурсу імені Оксани Петрусенко, який з успіхом раз на два роки проводиться в Нижнєкамську. Але щоразу нам вдається віднайти нові факти, експонати, інформацію, якими поповнюються лекції й зустрічі, щораз по-іншому лунають здавалося б знайомі пісні.Вечір проходив у приміщенні Центральної міської бібліотеки ім. Габлулли Тукая, з колективом якої ми плідно співпрацюємо вже багато років. З привітальним словом до присутніх звернулася співробітник бібліотеки Ганна Леонідівна Кузьміна. Вона подякувала товариству "Вербиченька" за величезний внесок у справу збереження достовірної правди про численні події й особистості нашої історії. А особисто Євгену Вікторовичу висловила подяку за допомогу в оснащенні бібліотеки.
На адресу вечора надійшли з берегів Дніпра привітальні телеграми від Миколи Тодосовича Кагарлицького, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національного Союзу письменників України, багаторічного дослідника життєвого й творчого шляху Оксани Петрусенко, а також від родички Оксани Андріївни, невістки, Світлани Власівни Петрусенко. Телеграми були зачитані, і весь зал відчув, що віртуально кияни з нами, незримо вони присутні на святі в Нижнєкамську, і також шанують пам\'ять великої співачки.
Біографічну частину читав Євген Вікторович Савенко. Пісні з репертуару Оксани Петрусенко з наснагою виконувала Оксана Ялтанська - лауреат І (2007р.) і ІІ (2009р.) Відкритого конкурсу імені Петрусенко. Акомпанувала Ельміра Коркіна. Хоровий колектив "Вербиченька" під керівництвом Заслуженого працівника культури Республіки Татарстан Геннадія Мєщанінова вдало доповнював лекцію українськими народними й авторськими піснями, на яких зростала Петрусенко.
У заключній частині глядачам був запропонований перегляд невеликого, але дуже інформативного і глибокого відеофільму про життєвий і творчий шлях Петрусенко з коментарем Богдана Ступки.На вечорі була присутня керівник Нижнєкамської філії Асамблеї народів Татарстану Ноговіцина Тетяна Андріївна, яка активно цікавиться життям національних організацій, і дала високу оцінку нашому заходу.Усім дуже сподобалось. Прес-служба товариства "Вербиченька" Людмила Найденко.
Дзвенить струмочком рідна мова...
До Дня рідної мови в українській недільній школі «Лелеки» було влаштовано виставку плакатів про Рідну мову, виставку «Кобзарів» та літератури про Тараса Григоровича Шевченка, яка щороку поповнюється у нас новими цікавими виданнями. Минулого року нам було подаровано раритетне видання «Кобзаря» початку минулого сторіччя, що приніс до школи член нашого товариства Ілля Володимирович Будило. По тому «Кобзарю» вчилася читати його бабуся Агрипина, перечитувала онукам зворушливі рядки, за часів німецької окупації берегла, як найдорогший скарб. Цього року наша скарбниця поповнилася новими ілюстраціями до «Кобзаря», яки надіслав з канадського Сент-Кетрінсу Олег-Аллан Струк, син відійшовшого у засвіти в минулому році Почесного Батька товариства «Вербиченька» Петра Васильовича Струка.
Нами було проведено відкритий урок з запрошенням методистів, батьків та членів товариства «Вербиченька», та відбірковий тур Конкурсу на краще читання поетичних творів Т.Г.Шевченка. Такий конкурс щороку проводиться для дітей та молоді Національним культурним центром України в Москві за підтримки Посольства України в Російській Федерації. Отже переможці були запрошені наприкінці лютого до Москви на заключний тур. Пройшов він 1 березня 2010р. на високому рівні, був чудово зорганізований, а значення його для виховання свідомої молоді перевищити неможливо.
Зібралося на Конкурс 37 учасників з різних куточків Росії від 3 до 22 років. Хвилювання, як завжди, вистачало й на дітей і на дорослих. Адже Конкурс! Найважче, напевно, було членам журі. Дуже хотілось відзначити всіх, хто виявив неабияку прихильність до українського поетичного слова, мови, славетного Кобзаря. Особливо приємно було бачити серед україномовних декламаторів татар, євреїв, чувашів, грузинів. Це говорить про прихильність до українського слова молоді будь-якої національності. З року в рік зростає рівень цього Конкурсу, зростає якість декламування, милує око артистизм діток, доповнення художнього читання доречним костюмом, яскравішає сцена від національного вбрання.
Досить високими результати були і у нижнєкамських учасників. Почесні грамоти та грошові премії одержали Федорова Даша (3 клас ЗОШ №19), Абрамов Андрій (2 клас ЗОШ №29), Бомштейн Станіслав (гр 1821 ННК). Грамоту з відзнакою за прихильність до української мови отримав наймолодший з наших учасників Міргасімов Руслан (гр 8. д/с №44).
Дуже приємно, що в Культурному центрі приділили стільки уваги побуту гостей, всіх чемно зустріли, зручно розташували в готелі, смачно годували в затишних кафе, влаштували чудову й цікаву екскурсію по Москві. Хочеться щиро подякувати організаторам Конкурсу Володимиру Мельниченку, Людмилі Гільмановій, Вікторії Скопенко, Юрію Безкровному, Ассоль Овсянніковій та всім працівникам Центру, хто долучився до проведення Конкурсу. Дай Боже всім доброго здоров’я!
Керівник Об’єднання з вивчання історії та культури українського народу "Лелеки" Людмила Найденко