18 березня стартував Всеукраїнський тиждень боротьби із туберкульозом, покликаний привернути увагу громадськості до проблеми поширення туберкульозу. Розвінчуємо найпоширеніші міфи про цю хворобу.
- Туберкульоз на все життя
Це один із найрозповсюдженіших міфів, що спотворює правду. Навіть розгорнуті стадії туберкульозу лікуються. Звісно, є винятки. Але вони стосуються лише нерегулярного вживання ліків, перерв у лікуванні чи повної відмови від терапії.
- Всі люди з туберкульозом можуть передати інфекцію
Це неправда. Отримати хворобу можна лише від людини, яка має відкриту форму туберкульозу легень. У разі правильного вживання ліків, через кілька тижнів після початку лікування людина з туберкульозом вже не може передати інфекцію, тож отримати від неї хворобу неможливо.
- Туберкульоз краще лікувати у стаціонарі
Інколи стаціонарне лікування дійсно потрібне, але здебільшого при розгорнутих стадіях. У більшості випадків, особливо при ранньому виявленні, лікувати туберкульоз можна вдома, з регулярними консультаціями лікаря. У такому випадку людина отримує препарати у таблетках.
- Можна захворіти, отримавши збудника хвороби через речі
Це розповсюджене твердження не має наукового підґрунтя і насторожує багатьох людей. Ви не отримаєте збудника, якщо візьмете куртку, книжку або навіть ложку людини з туберкульозом. Це стосується і поруччя у громадському транспорті чи лавок у парку. Туберкульоз передається через повітря.
- Люди зі стійким імунітетом не можуть отримати туберкульоз
Навіть у людей зі стійким імунітетом збудник може потрапляти в організм і не провокувати хворобу. Він «спатиме» і чекатиме, поки імунітет злегка ослабне — це потрібно, аби почати активно розмножуватися, спричиняючи хворобу. Тож стійкий імунітет — не завжди броня проти туберкульозу.
Якщо у вас є підозра на туберкульоз, не зволікайте з візитом до сімейного лікаря. Невиявлений і невилікуваний туберкульоз може призвести до ускладнень, вплинути на здоров’я та якість життя. Туберкульоз виліковний повністю, тож якнайшвидше отримайте безкоштовне лікування і живіть здорове життя.
Олександр Баранник, помічник лікаря епідеміолога Ізюмської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ України»