18 листопада 2021 року світова спільнота відзначає Міжнародний день відмови від куріння.
За даними вибіркового опитування, яке проводила Державна служба статистики України у 2020 році, в Харківській області 488 тисяч осіб у віці 12 років і старшому повідомили, що курять.
За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2017 р.) в Україні щоденно курять 8,2 млн осіб (22,8% дорослого населення), але 63% із них хочуть позбутися тютюнової залежності. Водночас, частка тих, хто справді припиняє курити назавжди, на жаль, незначна. Майже 40% курців пробували кинути курити, однак лише 1,2% змогли утриматися від куріння впродовж більше ніж 6 місяців.
Однак, в період пандемії COVID-19 мільйони курців по всьому світу виявили бажання побороти тютюнову залежність.
Як відомо, COVID-19 насамперед вражає саме дихальну систему — погана новина для курців, чиї легені й так постійно зазнають небезпечного впливу тютюнового диму. За даними ВООЗ у курців (в т.ч. і електронних пристроїв для куріння) на 40 - 50% вищий ризик важкого перебігу та смерті від COVID-19.
Чому це так:
• Куріння ослаблює легені та зменшує здатність організму протистояти вірусу.
• Куріння, у тому числі і пасивне, — один з основних факторів ризику хвороб серцево-судинної системи, органів дихання, онкологічних захворювань та діабету. Смертність від COVID-19 серед людей, які мають одне або декілька із цих захворювань, суттєво вища у порівнянні з людьми без цих хвороб.
ВООЗ стверджує, що ті, хто кидають курити - ті виграють. Які ж переваги від припинення куріння?
✅ Найголовніше — це переваги для здоров’я: протягом 2-12 тижнів поліпшується кровообіг та збільшується на 30% об’єм роботи легень; протягом 1 року ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, у порівнянні з курцями; через 5-15 років ризик інсульту скорочується до рівня тих, хто ніколи не курив; через 10 років наполовину зменшується ризик розвитку раку легень, у порівнянні з курцями. Детальніше на сайті ВООЗ https://cutt.ly/Qnu0aGc
✅ Переваги для родини
Коли ви кинете курити, ви зробите величезну послугу вашій родині та друзям. Адже від тютюнового диму страждаєте не лише ви, як курець, але й усі, хто вас оточують, як пасивні курці. Окрім того, ви матимете усі шанси прожити довше, тож зможете більше часу провести зі своєю родиною.
✅ Фінансові переваги
Скільки куріння коштує для вас? Скористайтеся калькулятором, щоб це з’ясувати https://cutt.ly/gnu2Pgd. Просто введіть кількість сигарет, яку ви викурюєте на день, кількість сигарет у пачці та її вартість, а також зазначте стаж куріння.
Вживання тютюну — це хвороба, яка потребує лікування. Відмовитися від куріння цілком реально, хоча спроба кинути курити самотужки може бути досить складною. А от професійна допомога суттєво підвищує шанси на успіх. Наприклад, в Україні є сервіс допомоги «Я кидаю курити». За потреби важливо також звернутися по професійну допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта.
У період панування коронавірусу саме час подбати про своє здоров’я та позбутися зайвих ризиків. А також потурбуватися про майбутнє рідних і порадити їм відмовитися від вживання сигарет та електронних пристроїв для куріння вже сьогодні.
Довідково:
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів. Не меншої шкоди куріння завдає й економіці: за розрахунками експертів щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та затрат на лікування хвороб, викликаних курінням.