Мешканці цих міст у більшості виступають за єдину Україну, не бояться приходу \"Правого сектора\" та не турбуються про можливі утиски російської мови.Настрої мешканців Краматорська та Слов’янська відрізняються: в Краматорську підтримують вступ до ЄС, українську армію й бачать агресію Росії, а в Слов’янську – ні.Слов’янськ також \"приховує\" безліч сюрпризів – там УПЦ Київського патріархату підтримують більше, ніж Московський патріархат.Дослідження на замовлення USAID проводили з 22 по 27 листопада одразу три компанії: \"Демократичні ініціативи\", центр Разумкова та Ukrainian sociology service.
У кожному місті опитали по 500 людей, а похибка не перевищує 3,2% http://www.bbc.co.ukБільшість мешканців Слов’янська та Краматорська – понад 70%, виступають за свій регіон у складі України.
27% мешканців міст задовольняє нинішній статус у складі України, а ще 45% хочуть більшої автономії від Києва.
7% мешканців виступають за незалежність \"ДНР\" та \"ЛНР\", ще 5% хочуть бачити регіон у складі Росії.
Насамперед громадянами України себе відчувають 33% мешканців Слов’янська, мешканцями Донбасу – 18%, а свого міста – 34%.
В Краматорську половина мешканців перш за все вважає себе громадянином України, а ще майже по 15% - свого регіону та міста.
Громадянами Росії себе відчувають 0% у Слов’янську та 1,8% - у Краматорську.
Мешканці Краматорська та Слов’янська схильні звинувачувати у початку конфлікту на Донбасі нинішнє керівництво України – близько 78% у Слов’янську та 68% - у Краматорську.
Близько 40% мешканців бачать у цьому провину Віктора Януковича та його оточення.
У Слов’янську ще близько третини респондентів звинувачують у розпалюванні конфлікту США, українських олігархів та Майдан.
1% опитаних у Слов\'янську та Краматорcьку втратили житло
У Краматорську навпаки - серед головних винуватців конфлікту назвали Росію – 37% респондентів.
Показово, що в Слов’янську майже порівну мешканців підтримує присутність українських військ у місті, або вважає, що їм краще піти - по 35%.
Протилежна ситуація у Краматорську - 61% за присутність українських військ, а 27% воліють, аби ті пішли.
Чинник Росії
У двох цих містах по-різному ставляться до ролі Росії у конфлікті.
У Краматорську більшість вважає, що між Україною та Росією йде війна – 43% опитаних, заперечують це 33%, а 24% - не визначились.
Натомість у Слов’янську 26% визнають війну між Україною та Росією, а 40% - її не бачать.
В Краматорську майже 50% населення вважає, що Росія є стороною конфлікту. Серед них більшість переконані, що Росія постачає бойовикам зброю, а 42% вважає, що збройні сили РФ напряму воюють на боці \"ДНР\".
У Слов’янську третина людей вважає Росію учасником конфлікту, третина з цим не погоджується, а третина не змогла сформулювати відповідь.
Серед мешканців Слов’янська, які визнають участь Росії у конфлікті, 54% бачать цю участь у допомозі гуманітарними конвоями, а 42% - у постачанні зброї та прямій військовій участі на боці сепаратистів.
Більшість населення цих міст виступає за компроміс з РФ щодо досягнення миру. У Слов’янську 67% населення підтримує будь-який компроміс, а в Краматорську на будь-які поступки готові йти тільки 23%.
Приблизно такий же розподіл у містах тих, хто підтримує компроміс з самопроголошеними \"ДНР\" та \"ЛНР\" – у Слов’янську 63%, а Краматорську – 22%.
Навіть у цих двох містах Донбасу зовнішньополітичний вибір України бачать по-різному.
42% мешканців Слов\'янська отримали гуманітарну допомогу
До прикладу, вступ у ЄС підтримують 31% мешканців Краматорська, у Митний союз – 20%, а ще 31% - проти вступу в обидва союзи.
У Слов’янську інша ситуація - за ЄС тут 16%, за Митний союз - 40%, проти обох – 21%.
Війна і російська мова
Найбільше в обох містах українського Донбасу бояться відновлення бойових дій – 86% у Слов’янську і 66% - Краматорську. Потім ідуть страхи втрати роботу, невиплати пенсії чи зарплати.
Дуже показові ідеологічні страхи, якими часто лякають людей в російських ЗМІ.
Утисків російської мови у Слов’янську бояться 0%, тоді як у Краматорську переживають за неї 3,6%.
Схожа ситуація зі вступом до НАТО. Цього бояться всього 2,5% у Слов’янську й 4% - у Краматорську.
При цьому військового нападу Росії бояться у Слов’янську майже 2%, а у Краматорську – 10%.
Повернення влади \"ДНР\" у обох містах бояться по 15% мешканців.
Водночас, у містах, які були під владою \"ДНР\", приходу \"Правого сектору\" і націоналістів бояться 5,8% мешканців.
Національність та релігія
В Краматорську та Слов’янську 75% респондентів сказали, що є українцями за національністю, а по 20% заявили, що є росіянами.
При цьому тільки українською мовою спілкуються 2%, а російською 60%. Майже третина спілкуються обома мовами у залежності від ситуації.
Несподівано мешканці Слов’янська відповіли на питання про зарахування себе до релігійної конфесії.
Тут 28% вважають себе вірними УПЦ Київського патріархату, а 24% - Московського. У Краматорську Київський патріархат підтримують 8%, а Московський – 46%.
Життя під обстрілами
У Слов’янську 42% населення не покидало місто під час господарювання бойовиків, а в Краматорську - 75%.
При цьому серед тих, хто покидав міста, більшість їздили в інші області України. На територію Росії виїздило по 6% тих, хто покидав свої помешкання.
За час бойових дій у 6% мешканців загинули родичі чи близькі, а в 1% мешканців знищено житло.
Різниця у поглядах між Слов’янськом і Краматорськом дає підстави припускати, що в інших містах, які під контролем України, ситуація дуже різниться
Андрій Биченко, керівник соціологічної служби центру Разумкова
Самі зазнали поранення трохи більше 0,5% мешканців міст.
Дуже цікава відповідь на питання, чи довелось посваритись з родичами через різне бачення подій на Донбасі: у Слов’янську таких 2%, а в Краматорську - 22%.
Зараз майже у 100% мешканців обох міст є доступ до українських телеканалів. При цьому 76% дізнаються про події з українських каналів, а 13% - російських. Також третина мешканців читає новини в Інтернеті.
Показово, що у Слов’янську благодійну допомогу отримували 42% населення, переважно від волонтерів та приватних структур.
У Краматорську \"гуманітарку\" отримали 13%, переважно від державних структур та міжнародних організацій.
У чому різниця
Обидва міста були взяті під контроль бойовиками у середині квітня, а відбиті українськими військовими на початку липня.
Проте, якщо навколо Слов’янська тривали запеклі бої та обстріли, то в Краматорську бойових дій, окрім аеропорту, майже не було.
\"Ситуація в Краматорську краща Слов’янська. Там не велись такі інтенсивні бойові дії. Великі підприємства не постраждали\", - вказує директор центру Ukraine sociologic service Олександр Вишняк.
Населення Донецька \"перекочовує\" до Краматорська, тут росте готельний бізнес та торгівля
Оксана Панькова, соціолог
Соціолог Оксана Панькова з інституту соціальної та політичної психології, яка повернулась із відрядження на Донбас, дала своє пояснення різниці настроїв у Слов’янську та Краматорську.
\"В Краматорську була розвинена промисловість, зараз вже працюють більшість підприємств, налагодити туризм, який був у Слов’янську, складніше\", - пояснює експерт.
Вона розповідає, що через складну ситуацію в Донецьку Краматорськ став економічним центром регіону.
\"Населення Донецька перекочовує до Краматорська, тут росте готельний бізнес та торгівля\", - пояснює Оксана Панькова.
\"Різниця у поглядах між Слов’янськом і Краматорськом дає підстави припускати, що в інших містах, які під контролем України, ситуація дуже різниться\", - зауважив керівник соціологічної служби центру Разумкова Андрій Биченко.