21 листопада відзначають головне і одне із давніх свят на честь архістратига Михаїла. Офіційно у православному календарі цей празник називають Собором архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних.
Архістратиг Михаїл — один з головних архангелів, який дуже часто згадується у біблійних оповідях. Михаїла називають великим полководцем, переможцем Сатани. Саме він вручав Мойсею скрижалі Закону Божого на горі Синай, його бачили біля воріт раю з вогняним мечем, і тіло Богородиці, після її успіння, архангел підняв на небо.
Архістратигом його називають через те, що він є вождем Небесних сил — ангелів, воєначальником сил Господніх, а ім’я Михаїл означає «хто як Бог?», або «Хто рівний Богові?». Це вже свідчить наскільки високо він шанується Святою церквою.
Ангели — це посередники між Богом та людьми, які виконують волю Божу. Існує ієрархія ангелів, складається вона з дев’яти ступенів: серафими, херувими, престоли, архангели та інші.
За переказами, колись сатана був найяснішим із небесних духів, за що був названий Люцифером, і відносився до найвищої ієрархії ангелів. Та з часом, у нього з’явилися самолюбство, гордовитість і злоба, цими почуттями він спокусив інших ангелів. Архангел Михаїл зібрав військо благочестивих ангелів та виступив на війну проти сатани та його ангелів, які повстали проти Господа. Сатана не витримав натиску і був скинутий разом зі своїм військом на землю.
Православна церква шанує архангела Михаїла, як захисника віри і борця проти зла. На іконах його зображають у військових обладунках з вогняним мечем в руці, або списом направленим на сатану. Інколи архангела на іконах зображали з терезами в руці. На них він зважує добрі справи людей, бо разом з Гавриїлом стоять перед троном Божим. В уяві простого народу він був заступником і покровителем у земних негараздах, тому Михаїла можна побачити і на народних іконах. Один з таких образів є на виставці народного іконопису в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній», у Колегіумі на Валу. Ікона «Архістратиг Михаїл», яка представлена в експозиції, побутувала в с. Жукля Корюківського району.
Пізніше, архангел, стає патроном запорозького козацтва. Образ святого постійно використовували козаки на своїх знаменах.
Мисливці в Україні вважають Михаїла своїм покровителем та захисником. Розповідають, що найкраща та рушниця, яка побувала у руках святого. Колись у день, присвяченому святому Михаїлу, мисливці ставили у церкві свічки.
Архістратига здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають його патроном столиці України — Києва. Сучасний герб Києва оздоблений образом архістратига Михаїла.
Народ у своїй уяві малює Михаїла мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. Коли гримить грім, кажуть, що це архістратиг веде війну з чортами. Легенди розповідають, що інколи з блискавки робиться хрест — це Михайло благословляє, а архангел Гавриїл стріляє в чорта.
Народні прикмети говорять: з Михайла зима морози кує. Якщо в цей день випаде сніг, кажуть, що то Михайло приїхав на білому коні. Селяни із цього дня худобу заганяють на зимовий корм.
Цього дня не шили, не рубали дров, не шинкували і не квасили капусту, щоб не стати жертвою грому і не образити Михаїла.
Після Михайла закінчується весільний сезон. Із тих дівчат, які надто вередували й перебирали женихами, насміхалися: «Після Михайла хоч за шкандибайла».
http://monitor.cn.ua.