Керівники творчих спілок України прийняли спільну заяву, у якій закликають владузмінити ставлення до національних творчих спілок, якомога повніше враховувати їхні інтереси, відгукуватися на їхні ініціативи та прислухатися до думки творчої інтелігенції. Відповідну заяву було підписано керівниками об’єднань під час круглого столу на тему \"Творчі спілки: місце в українському суспільстві та перспективи розвитку\". сайт НСЖУСПІЛЬНА ЗАЯВА
керівників творчих спілок України за підсумками круглого столу на тему \"Творчі спілки: місце в українському суспільстві та перспективи розвитку\"
Ми, керівники національних творчих спілок – кінематографістів, композиторів, журналістів, театральних діячів, письменників, фотохудожників, краєзнавців, які об’єднують сьогодні багатотисячний загін майстрів кіно, музичного мистецтва, театру, пера, істориків та представників багатьох інших творчих професій, прийняли цю заяву з усвідомленням відповідальності наших професійних об’єднань за розвиток Української держави, утвердження в суспільстві демократичних принципів, якнайшвидшу інтеграцію України у європейське співтовариство, з врахуванням порушених у ході \"круглого столу\" питань стосовно ролі творчих спілок у суспільному житті та прагненням до її підвищення в інтересах держави і суспільства.
Ми, зокрема, з прикрістю констатуємо, що в Україні недооцінюються місце і роль творчих спілок у суспільному житті, владні інститути у більшості своїй часто ігнорують творчі об’єднання, а інколи навіть створюють перешкоди для їх діяльності. Не всі національні творчі спілки мають необхідні для своєї роботи приміщення, недостатнє фінансове забезпечення ініційованих та здійснюваних ними важливих загальнодержавних заходів. Не приділяється належна увага їх участі у вихованні творчої молоді.
Представники національних творчих спілок практично не залучаються до роботи різних державних комісій, не враховуються їхня думка і позиція при визначенні лауреатів національних премій, присвоєнні почесних звань, нагородженні державними відзнаками.
Вважаємо необхідним і важливим:
- державним владним структурам змінити ставлення до національних творчих спілок, якомога повніше враховувати їхні інтереси, відгукуватися на їх ініціативи, прислухатися до думки творчої інтелігенції;
- забезпечити прозорість нагородного процесу у державі, передбачити обов’язкову участь у ньому твочих професійних об’єднань;
- підтримати ініціативу Національної спілки письменників України щодо запровадження Ювілейної Шевченківської медалі з нагоди 200-річчя поета, що святкуватиметься у 2014 році;
Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів не допустити закриття легенди української журналістики – журналу \"Перець\", рішення про яке прийнято засновниками.
Спільно звертаємось до Генеральної прокуратури, інших правоохоронних органів із закликом провести оперативне, всебічне і ефективне розслідування злочинного акту проти голови Національної спілки письменників України Віктора Баранова та покарати винних, які, як нам відомо, не зупинились і продовжують погрожувати лідеру письменницької організації через його принципову позицію.
Закликаємо творчу інтелігенцію 23 листопада, у Всесвітній день боротьби з безкарністю, взяти участь у ході пам’яті про загиблих журналістів, яка планується в Києві в рамках Конференції Європейської федерації журналістів.
Звертаємось до Президента України та Прем’єр-міністра з пропозицією відродити традицію та запровадити проведення робочих зустрічей з керівниками національних творчих спілок, які, на наше переконання, будуть взаємокорисними.
Від Національної спілки кіноматографістів України – Сергій Тримбач, голова.
Від Національної спілки композиторів України – Ігор Щербаков, голова.
Від Національної спілки журналістів України – Олег Наливайко, голова.
Від Національної спілки театральних діячів України – Лесь Танюк, голова.
Від Національной спілки письменників України – Михайло Каменюк, заступник голови.
Від Національної спілки фотохудожників України – Едуард Странадко, голова.
Від Національної спілки краєзнавців України – Олександр Реєнт, голова.
Прийнято 17 жовтня 2013 року