Гострі респіраторні інфекції - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів.
ГРИП - є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації.
Далі.
Гострі респіраторні інфекції - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів.
ГРИП - є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу - повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем. Особливу небезпеку ця хвороба становить для дітей та осіб похилого віку.
Це захворювання є чи не єдиною інфекцією, яка здатна періодично спричиняти розвиток пандемій з залученням до 50% населення земної кулі. Грипом хворіє кожен житель Землі декілька разів на протязі свого життя. Це пов´язано з великою мінливістю антигенної структури вірусу, особливо вірусу грипу типу А, тому й не формується стійкий імунитет у тих, хто перехворів цією інфекцією.
Особливістю грипу є характерна сезонність - початок захворювання в кінці осені і закінчення на початку весни. Пік захворюваності, як правило, припадає на кінець січня початок лютого.
Для клінічних проявів грипу характерні два основних синдроми – інтоксикаційний та катаральний. Серед всіх ГРВЗ саме при грипі інтоксикаційний синдром найбільш значний. Особливостями цього синдрому є: висока короткочасна (3 – 5 днів) лихоманка після відчуття мерзлякуватості, значний м’язовий біль, типова локалізація головного болю – в надбрівних дугах, параорбітальних та скроневих ділянках. Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
Катаральний синдром проявляється переважно у вигляді трахеобронхіту. Однак, спостерігаються симптоми ураження інших відділів дихальної системи: сухість та дертя у горлі як прояв фарингіту, закладеність та сухість слизової оболонки носу – риніт. Здебільшого на другу добу хвороби з\'являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м\'якшає, з\'являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.
Захворювання здебільшого починається гостро. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.
Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з\'явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. У осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.
Тому доцільно виділити та звернути увагу на існуючі групи ризику по захворюванню на грип серед дорослих та дітей.
До такої групи ризику відносяться вагітні з проявами респіраторної інфекції, діти першого року життя, дорослі та діти з грипоподібним синдромом, які мають наступну супутню патологію:
- хронічні захворювання легень, в тому числі бронхіальна астма;
- ендокринологічна патологія – зайва вага понад 30% від маси тіла, тяжкі форми цукрового діабету;
- хворі з імунодефіцитами – первинні імунодефіцити, аспленія, ВІЛ-інфекція, тривала імуносупресивна терапія,
- онко- та онкогематологічні захворювання;
- серцево-судинна патологія в стадії декомпенсації;
- ниркова недостатність;
- гемолітичні анемії, гемоглобінопатії;
- хворі, які знаходяться на постійному лікуванні препаратами аспірину.
У чому ж полягає профілактика захворювання на грип?
Профілактичні заходи спрямовані, насамперед, на підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.
Так, в предепідемічний сезон доцільним є проведення вакцинації та імунокорегуючої терапії. При загрозі розвитку епідемії (пандемії) грипу специфічна вакцинопрофілактика проводиться за 2-3 місяці до передбачуваного початку епідемії. Під час епідемії вона доповнюється хіміо/профілактикою противірусними препаратами та індукторами інтерферону в осіб, які з певних причин не отримали щеплення проти грипу.
До використання в Україні дозволені такі вакцини як Ваксігрип, Флюарикс, Інфлувак, Інтанза*15, Інтанза*9. Щеплення проводяться в медичних закладах (поліклініках) у відповідних кабінетах після попереднього огляду пацієнта лікарем та особистого придбання вакцини в аптеці. І хоча, щеплення не дає повної гарантії захищеності від грипу, але, вважається, що серед людей похилого віку, щеплення дозволяє зменшити захворюваність на грип на 60%, а смертність - на 70-80%, тому не слід від нього відмовлятися. В умовах загрози пандемії грипу лише хіміо/ профілактика разом з вакцинацією можуть стати провідним фактором стримування розвитку пандемії.
Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності (епідемічний сезон), доцільно відзначити наступні методи профілактики:
- повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
- загартовування та часте провітрювання приміщень;
- вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препа-ратів цілеспрямованої імунностимулюючої дії.
Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:
- бажано уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.
- запобігати тісного контакту з хворими у яких є нежить, кашель, гарячка, тощо.
- обмежити використання телефонних апаратів спільного користування, обробляти кожні дві години дезинфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискання та поцілунків.
- дотримуватись в кімнаті температури 20-22°С, вологкості 50-75%. Регулярно провітрювати помешкання (кожні 2 години впродовж 15-20 хвилин), спати з відкритою кватиркою, уникати протягів.
- тепло одягатися.
- спати, по можливості, не менше 7-8 годин на добу.
- обов’язково використовувати марлеві маски в місцях скупчення людей (транспорт, магазини, тощо), які потрібно змінювати кожні 2 години.
- періодично, кожні 2-3 години, мити руки з милом та обличчя, використовуючи одноразові рушники.
- періодично, кожні 3-4 години, промивати порожнину носа та рота використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води), або фізіологічний розчин аптечного приготування.
- при виході з дому змазувати порожнину носа оксоліновою маззю, рослинними оліями.
- при появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря, а не відвідувати лікувальний заклад.
Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Недоцільно займатись самолікуванням, використовувати з профілактич-ною метою спиртні напої! Це небезпечно!
При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.
С.Трофименко, завідуюча міського відділення загальної практики – сімейної медицини Центру первинної медико – санітарної допомоги Ізюмської ЦМЛ.