Передруковую статтю Андрія Дуди яка адресована усім виборцям. Сподіваюсь, що вона стане в нагоді.ВІД ВИБОРЦЯ ЗАЛЕЖИТЬ ВСЕ
Пам’ятка виборця
ПЕРЕВІРИТИ СЕБЕ У СПИСКУ ВИБОРЦІВ
Насамперед, виборець повинен прийти на виборчу дільницю і ознайомитися з попереднім списком виборців. Відповідно до статті 40 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, списки мають бути відкриті для ознайомлення не пізніше 8 жовтня; остання дата ознайомлення зі список виборців – 22 жовтня. Для ознайомлення зі списком Вам необхідно прийти на виборчу дільницю (бажано в робочий час) і попросити дати для ознайомлення список виборців (відповідно до частини 3 статті 40 Закону України “Про вибори народних депутатів України”). Вимагайте, щоб Вам надали на ознайомлення інформацію у виборчих списках не лише про Вас персонально, а й про Ваших родичів і знайомих. Посилайтеся на 2 абзац ч.3 ст.40 Закону про те, що “виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися».
Якщо Ви виявили, що Ви не включені до списку виборців або у Вашому прізвищі, імені, по-батькові, адресі проживання міститься хоча б одна помилка, напишіть заяву до дільничної виборчої комісії або органу ведення Державного реєстру виборців про невключення або неправильне включення до списку виборців. Зміст заяви має бути приблизно таким: “Під час ознайомлення зі списком виборців на виборчій дільниці №___ мною було виявлено, що я не внесений до списку виборців на даній виборчій дільниці. Відповідно до ч.3 статті 40 звертаюся до Вас з вимогою усунути допущену у списку виборців неправильність і внести мене до списку виборців”. У заяві обов’язково вкажіть повне прізвище, ім’я, по батькові, адресу проживання, внизу біля підпису вкажіть дату написання заяви (формальності треба дотримати, щоб комісія не відхилила скаргу за формальними ознаками). До заяви додайте копії 1,2 сторінок паспорта, а також сторінки паспорта, на якій міститься штамп реєстрації (прописки). Після цього обов’язково зареєструйте Вашу заяву у комісії; відповідна особа в ДВК має внести її до журналу реєстрації. На протязі 1 дня, за чинним законодавством, Ваша заява має бути розглянута і прийнято відповідне рішення.
Якщо Ви виявили “мертву душу” чи “мертвий будинок” у списку виборців, аналогічно пишете у дільничну виборчу комісію чи орган ведення Державного реєстру виборців заяву на неправильне включення (виключення) до списку виборців окремих осіб, неправильність щодо відмітки про потсійну нездатність виборця пересуватися. Хоча це Вас безпосередньо не стосується, Ви маєте повне право подати таку заяву.
ПЕРЕВІРИТИ СВОЇ ДОКУМЕНТИ
Варто пам’ятати, що у випадку, якщо у Вашому паспорті немає штампу про реєстрацію, Ви не зможете проголосувати на виборах і жодна скарга до ВК не буде вирішена позитивно. Тому зверніться в орган реєстрації, щоб Вас зареєстрували (тим більше, що сьогодні реєстрація може бути здійснена і на підставі угоди з орендодавцем). Якщо Ви не встигаєте зареєструватись, заздалегідь зверніться до місцевого суду з заявою про включення до списку виборців. При розгляді подібних справ у суді доказами можуть виступати різні документи. До прикладу: договір оренди, договір купівлі-продажу квартири, договір застави, свідчення свідків тощо.
Перед днем голосування Вам треба перевірити ще одну формальність – чи дійсний Ваш паспорт. Проблема в тому, що якщо при досягненні виборцем 25- та 45- річного віку у паспорт не буде вклеєна нова фотографія, що відповідає віку громадянина, то паспорт відповідно до “Положення про паспорт громадянина України” (затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року) через місяць визнається недійсним і це є законною підставою невидачі виборцеві у день голосування виборчого бюлетеня. У такому випадку треба в оперативному порядку звернутися у паспортну службу і здійснити вклейку фотографії. Якщо по термінах Ви не встигаєте вклеїти фотографію, все рівно прийдіть на виборчу дільницю і спробуйте проголосувати.
БУТИ ПИЛЬНИМ НА ДІЛЬНИЦІ
Голосування за партії і кандидатів-мажоритарників відбувається 28 жовтня 2012 року з 8.00 до 20.00.
Якщо до Вас при підході до виборчої дільниці підходять якісь люди, які пропонують винести бюлетень в обмін на 100 (200, 300) грн., не беріть ці гроші, а прийшовши на виборчу дільницю, повідомте про такі факти присутнім спостерігачам від партій, співробітникові МВС, представникам ЗМІ. Прийшовши на виборчу дільницю і отримуючи виборчі бюлетені за партію та за кандидатів у народні депутати по мажоритарному округу, Ви маєте простежити, щоб на бюлетені була печатка, і щоб член виборчої комісії проставив на бюлетені свій підпис і відірвав контрольний талон. Якщо такого підпису немає або не відірваний контрольний талон, то бюлетень визнається при підрахунку голосів недійсним. Голосуючи, бажано використовуйте власну ручку (ручка, яка є в кабінці може бути зі «зникаючим чорнилом»). При голосуванні у виборчій кабінці, пам’ятайте, що найкраще, що Ви можете зробити для партії та кандидата, яких хочете обрати, - це проставити у квадратику напроти партії та прізвища кандидата у народні депутати “+”. Більше ніяких (крім “+” напроти партії та кандидата) позначок у бюлетені робити не можна. Скажімо, якщо Ви викреслите у бюлетені прізвища всіх кандидатів, залишивши невикресленим лише одну партію чи одного кандидата у народні депутати, цей бюлетень буде недійсним. Або якщо проти Вашого кандидата Ви ставите “+”, а проти його опонента пишете нецензурне слово (так деколи в пориві емоцій буває), цей бюлетень також визнається недійсним.
Якщо Ви на виборчій дільниці стаєте свідками масового вкидання бюлетенів або інших порушень, робіть побільше шуму, кличте правоохоронців, членів ДВК, офіційних спостерігачів; якщо Ви бачите, що хтось намагається влити у скриньку якийсь розчин, вживайте заходів фізичного примусу.
Врешті, під час підрахунку голосів треба остерігатися силових нападів на виборчі дільниці. Тому кожен свідомий виборець після 20.00 повинен прийти під виборчу дільницю, щоб у випадку реалізації силового сценарію зриву виборів запобігти провокаціям. Пам’ятайте, після 20.00 28 жовтня – у небезпеці не виборча дільниця, у небезпеці – Україна.
АНДРІЙ ДУДА