Завдяки професіоналізму медиків « Ізюмської ЦМЛ Піщанської Богоматері» та КНП «Борівської ЦРЛ БРРХО» був врятований місцевий житель смт.Борова, якому вчасно був встановлений діагноз «Ботулізм», та надана кваліфікована медична допомога. При розслідуванні випадку отруєння, фахівцями Ізюмської міськміжрайонної філії ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України» було встановлено, що причиною захворювання стало вживання копченої риби домашнього виготовлення «карась», якою потерпілого пригостив знайомий. 28 липня в місті Харкові зареєстровані ще два випадки отруєння рибою.
Нагадуємо!
Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Спори клостридій у великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у ґрунт, а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Харчові продукти, забруднені цим мікробом і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.
Сам збудник – не небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин.
Збудник розмножується в анаеробному середовищі (середа, в якій немає кисню), при цьому виділяється ботулінічний токсин. Він менш стійкий до нагрівання. При нагріванні до 80°С токсин частково розпадається, при кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин руйнується повністю. Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.
Основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування. Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, "сімейні" спалахи захворювань.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Враховуючи важкий характер перебігу хвороби та можливі наслідки, краще проводити заходи щодо профілактики ботулізму, головними із яких є:
- не купувати консервовані продукти домашнього приготування;
- не робити самостійно консерви з м’яса, риби і грибів;
- відмовитися від вживання напівпросмажених стейків, м'яса з кров'ю, копченої та свіжої риби;
- дотримуватися чистоти при обробці продуктів для консервування і не використовувати зіпсовані овочі та фрукти;
- піддавати тепловій обробці банки і кришки в обов’язковому порядку;
- зберігати домашні консерви при температурі від +2 до +6 °С;
- знищувати «бомбажні» (вздуті) банки;
- не вживати домашні консервовані продукти, приготовлені знайомими.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться за медичною допомогою до найближчого лікувально-профілактичного закладу.
Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.
Я.Л. Сурожська, лікарь з загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Ізюмської місьміжрайонної філії
ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України».