24 березня святкувався Всесвітній день боротьби з туберкульозом, у зв’язку з цим хотілося б трохи розповісти про цю хворобу.
Які асоціації у Вас викликає словосполучення “гарна хвороба”? Ви подумали про гетерохромію? Чи можливо, вам прийшло на думку, кохання, яке так же періодично називають “хворобою”? Якими б не були ваші міркування, навряд чи вони співпадают з думками мешканця Європи 19 століття, котрий на ваше питання без роздумів відповів би: “Що за дурне питання? Звісно ж, це сухотка!”. Сухотка або туберкульоз легень, дійсно була законодавицею європейської моди позаминулого віку, а образ блідої, виснаженої дівчини з палючими очима, лихоманковим рум’янцем та яскраво-червоними губами - еталоном аристократичної вроди. Часи змінилися, і зараз людство знає ціну цієї краси, сьогодні туберкульоз не має “адреси”, “посади”, не має “паспорта”, не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх.
Туберкульозом може захворіти кожен!
В Україні у 1995 році була оголошена епідемія туберкульозу, яку вдалося призупинити лише у 2004 році завдяки тому, що питання протидії цьому захворюванню стали одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров′я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов′язань.
Спільними зусиллями медичної спільноти основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати.
Незважаючи на тенденцію щодо зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною. В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч людей та понад 5 тисяч людей помирає від цієї недуги. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70 % від захворілих. Близько 8 % вперше захворілих перериває лікування, 12 % – помирає.
В Харківській області основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати. За результатами роботи у 2018 році наша область входить до першої п’ятірки областей із найнижчим рівнем захворюваності на туберкульоз. Показник поширеності туберкульозу залишається у поточному році стабільним та становить 58,9 випадків на 100 тисяч населення, проти 61,0 випадків за 12 місяців 2017 року. При цьому кожний другий хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів. У 2018 році зареєстровано 1032 хворих з вперше діагностованим туберкульозом серед територіального населення, проти 1118 у 2017 році. Показник захворюваності на 100 тисяч населення становить 38,5 випадків (41,6 випадків на 100 тисяч населення у 2017 році).
В області не зменшується кількість випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ-інфекція. За 2018 рік виявлено 92 хворих на активний туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом, проти 94 - за 2017 рік.
Джерело інфекції – хвора людина (на відкриту бактеріальну форму туберкульозу), 55 видів тварин, 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного та рослинного похождения, грунт, органічні і неорганічні речовини, в яких живее, розмножується та зберігається збудник туберкульозу. Туберкульозна паличка може вражати всі органи і системи людського організму.
Шляхи передачі: найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час співу, розмови. Зараження може відбуватися під час контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, продукти, особливо молочні). Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб!
Основні симптоми захворювання: кашель понад два тижні; підвищена температура тіла; ускладнене дихання; біль у грудях; поганий апетит; постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.
На ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але, перш за все, треба думати про туберкульоз. При появі вищеназваних симптомів захворювання, НЕГАЙНО зверніться до свого сімейного лікаря. Головне – вчасно звернутись до лікаря.
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет. На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.
Туберкульоз виліковний – при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря.
Туберкульоз не виліковується – якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобами, внаслідок чого розвивається така форма туберкульозу (хіміорезистентна), яка не піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.
Не займайтесь самолікуванням!
Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Не купляйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд.
Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії, слід повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватися. Ведіть здоровий спосіб життя, дотримуйтесь правил особистої гігієни, утримуйте своє житло в чистоті, частіше провітрюйте. Не захоплюйтесь вегетаріанством та не зловживайте різними дієтами.
Попереждення та раннє виявлення туберкульозу залежить від Вашого відношення до свого здоров’я, здоров’я рідних та всіх, хто Вас оточує.
Лікар-фтизіатр Шпак Ю.В.