Сьогодні, 11 березня, у православних християн розпочався Великий піст. Це найтриваліший і строгий з чотирьох багатоденних постів. Цей піст закінчиться на Великдень (в цьому році - 28 квітня). Великий піст складається з Чотиридесятниці (40 днів) і Страсної седмиці (сім днів перед самою Пасхою).
За євангельським переказом сам Спаситель був поведений духом в пустелю, сорок днів спокушався дияволом і нічого не їв у ці дні. Великий піст заснований на честь Самого Спасителя, а остання пристрасна седмиця цього сорокавосьмиденного посту встановлена на честь спогадів про останні дні земного життя, страждання і смерть Ісуса Христа.
Великий піст є періодом загального духовного очищення і освячення людини. Його обов'язкова умова - не тільки обмеження в їжі, але і духовна робота над своїми пристрастями.
Перший день посту - жилавий понеділок. Цього дня господині не готують гарячих страв - то чи не єдиний у році день, коли не варять борщу - а печуть на сухій сковороді житні коржі з неквашеного тіста — жиляники (жилованики, жилавинки, «жиловики», «жиловці», «дужики», «жильні коржі», «жильники»). Пекли жиляники з житнього борошна на воді, без солі й соди. Поверх робили надріз у вигляді хреста й витискали візерунок головкою свяченої маківки для краси й більшої сили. Кожен член родини мав з’їсти хоч одного коржа. Для пом’якшення смаку до жиляників подавали добре посолену терту редьку, свіжий тертий хрін з буряком і буряковим квасом, січену квашену капусту або огірки без олії.