Отже, ви почали бігати. Щоб не стояти на місці і покращувати результати, важливо відстежувати і аналізувати спортивні показники. Їх досить багато, але для початку достатньо трьох: пульс, темп і кілометраж. Початківцям бігунам на перший час вистачить програми в телефоні — воно показує темп і кілометраж, а пульс можна вважати вручну або купити недорогий пульсометр. Але якщо ви зрозуміли, що хочете розвиватися і прогресувати, брати участь у змаганнях і взагалі біг — це ваш вид спорту, не обійтися без хороших спортивних годин.
Отже, ви почали бігати. Щоб не стояти на місці і покращувати результати, важливо відстежувати і аналізувати спортивні показники. Їх досить багато, але для початку достатньо трьох: пульс, темп і кілометраж. Початківцям бігунам на перший час вистачить програми в телефоні — воно показує темп і кілометраж, а пульс можна вважати вручну або купити недорогий пульсометр. Але якщо ви зрозуміли, що хочете розвиватися і прогресувати, брати участь у змаганнях і взагалі біг — це ваш вид спорту, не обійтися без хороших спортивних годин.
Спортивні годинник в Спорт-Марафон
Щоб новий гаджет працював на вас з користю, перед вибором варто гарненько розібратися, чому одні спортивні годинник відрізняються від інших. Зазвичай чим простіша модель, тим менше в неї функцій. У топових моделях їх десятки, залишилося зрозуміти, наскільки все, що вони вам потрібні. Основні функції годинника для бігу зібрані в таблиці. отсюда можна взяти відмінні смарт-годинники.
Функція або характеристика годин
- Швидкість і відстань за даними GPS Основна функція годин для бігу. Вони показують, скільки кілометрів ви пробігли і скільки часу витратили, малюють трек маршруту і обчислюють темп.
- Пульсометр Друга найважливіша функція. Стежити за пульсом потрібно заради власного здоров\'я: щоб давати собі адекватну навантаження і розуміти ефективність тренувань. Детальніше про пульс.... Зверніть увагу: годинники можуть продаватися з нагрудним кардиодатчиком в комплекті або без нього, тоді його потрібно докупити окремо. Рідше зустрічаються годинник з вбудованим світлодіодним датчиком, він міряє пульс прямо на зап\'ясті.
- Пульсові зони Тренування буде ефективніше, якщо бігати в межах певних пульсових зон. Годинник підбирають ці зони, виходячи з вашого максимального пульсу. Щоб дізнатися його, потрібно пройти спеціальний тест в лабораторії або довіритися годинах — деякі моделі вміють визначати його в процесі тренування.
- Вимірювання VO2max VO2max або максимальний споживаний об\'єм кисню — це здатність організму засвоювати кисень. Чим більше цей показник, тим довше і швидше ви можете бігти. Виміряти VO2max можна за допомогою лабораторних тестів, але і функція в спортивних годинах цілком може з цим впоратися. Якщо цей показник зростає, значить, тренування ефективні і ваша витривалість збільшується.
- Час відновлення Годинник аналізують комплекс показників і прогнозують, скільки часу потрібно на відпочинок і відновлення, щоб тренування були максимально ефективними. Ця функція потрібна тим, хто бігає дуже багато.
- Лічильник калорій Годинник вважають витрачені за тренування калорії на підставі ваших даних: віку, зросту і ваги. Функція є практично у всіх моделях спортивних годин і фітнес-браслетів.
- Автопауза Зручна функція для бігу в місті, коли на вашому шляху багато світлофорів. Режим автопаузы зупиняє таймер, коли ви стоїте на світлофорі, і запускає його з початком руху.
- Планування тренувань За допомогою програми можна завантажувати в години свої тренувальні програми та переглядати їх, щоб нічого не забути.
- Режим мультиспорт Цей режим зручний для тих, хто займається не тільки бігом, але і їздить на велосипеді або плаває. Мультиспортивних годинник перемикаються в потрібний режим для кожного виду спорту. Функція «мультиспорт» дозволяє робити це автоматично, щоб не втрачати час на перемикання — це актуально, наприклад, для тренувань і змагань з триатлону.
- Висота за даними GPS Необхідна скайраннерам і трейлраннерам — тим, хто бігає в горах.
- Барометричний альтиметр Ще одна корисна функція для бігу в горах. Годинник вимірюють висоту по перепадів тиску, незалежно від сигналу супутників.
- Сумісність зі смартфоном і комп\'ютером Ця функція дозволяє не тільки отримувати повідомлення про дзвінки й повідомлення, але й аналізувати результати тренувань на великому екрані. Годинник синхронізуються з додатком на смартфоні або комп\'ютері, а ви переглядаєте свої результати в будь-який зручний час.
- Технологія Bluetooth Smart Дозволяє підключити безліч корисних пристроїв — наприклад, наручний пульсометр або навушники.
- Підсвічування Є годинник з підсвічуванням, яке включається при ударі по годинах — це дуже зручно. Для нічних забігів буде корисною можливість налаштувати роботу підсвічування на весь час пробіжки, правда, це зменшить термін роботи батареї.
- Водонепроникність Це важливо, якщо ви плануєте бігати з годинником в будь-яку погоду або займатися плаванням. Більшість спортивних годин водонепроникні і допускають використання під водою — різниця тільки в глибині і часу занурення. Після плавання в морі важливо промивати години в проточній прісній воді.
- Час роботи Якщо ви збираєтеся бігати тривалі трейловые забіги або ультрамарафоны, це найважливіша характеристика. Приміром, у різних моделей лінійки Suunto Ambit3 «живучість» батареї коливається від 10 до 20 годин в режимі максимальної точності GPS і від 100 до 200 годин в економічному режимі.
- Індикатор заряду батареї Підкаже, коли пора шукати розетку.
- Вага годин З біговими годинами, як і з біговими кросівками — чим легше, тим краще. Виробники спортивних годин це розуміють і намагаються полегшувати бігові моделі — наприклад, Garmin Forerunner важать близько 40 р. А ще вага і форма важливі для мініатюрних дівчат, тому перед покупкою годинник краще приміряти — серед них часто трапляються важкі масивні моделі.
- Мова інтерфейсу Якщо ви не володієте іноземними мовами, зверніть увагу, чи є в годинах російська.
З характеристиками розібралися. Тепер потрібно зрозуміти, у чому головна відмінність виробників один від одного і як вибрати годинник для бігу, які підійдуть саме вам.
Перший крок: визначитися з виробником. Справа в тому, що кожен бренд використовує власні додатки, які не працюють з годинником іншого бренду. А свою спортивну історію краще зберігати в одному місці протягом усього життя. Тому вибирайте найбільш зручний і дружній інтерфейс: подивіться сайти улюблених брендів, вивчіть, як вони зберігають дані, як можна скинути інформацію з годин, завантажте програму на смартфон і комп\'ютер. Дізнайтеся, на яких сторонніх сайтах можна зберігати дані, щоб не втратити їх, якщо ви все ж вирішите поміняти виробника.
Другий крок: вивчити модельний ряд. У кожного бренда є годинник початкового рівня з найпростішими функціями, які підійдуть як новачкам, так і топові моделі для професіоналів. Початківцям бігунам потрібно знати свій кілометраж, швидкість і пульс. Отже, потрібні годинник з GPS і пульсометром. Набору цих функцій цілком достатньо для тренувань і перших змагань.
Більш досвідченим спортсменам потрібен рівень вище. Напевно ви вже визначилися, що вам цікаво — біг в горах або по асфальту, чи збираєтеся бігати взимку, на довгі дистанції і так далі. У цьому випадку важливо розуміти час роботи батареї, наявність функцій вимірювання висоти, ефективності бігу та інших корисних або необхідних опцій. Я не можу радити конкретну модель, у всіх дуже різні бігові потреби, але можу дати загальні поради по маркам, які тестувала.
Зупинимося на найбільш популярних «трьох китах» — це Garmin, Suunto і Polar. Саме між цими виробниками йде основна боротьба за ринок.
Спортивні годинник Garmin можна порадити тим, хто більше орієнтований на біг по шосе і стадіону. Безсумнівно, топова модель підійде і для довгих перегонів в горах, але все ж ця марка орієнтована більше на бігунів-марафонців. Garmin часто випускає нові моделі, оновлює мікропрограму, у них величезний власний магазин додатків.
Якщо ви бігаєте або мрієте бігати в горах, вам ідеально підійдуть годинник Suunto. Вони заточені під трейлраннеров і гірських бігунів, дають більше інформації по рельєфу та особливостям трейловых і гірських маршрути. Термін роботи батареї в них дійсно вражає, вони ідеально підійдуть для багатоденного гірничого трейла. Сайт і додаток Suunto одні з найбільш простих, зручних і красивих.
Годинник Polar стали улюбленцями у тих, хто займається триатлоном. Топова модель цього бренду саме орієнтована на тріатлон. У Polar теж непоганий сайт і додаток, що дозволяють не тільки зручно систематизувати дані, але і робити відеоролики після тренувань.
Зрозуміло, що такий поділ досить умовно. Кожен бренд випускає і прості спортивні годинник для початківців, і професійні моделі для тріатлону і гірського бігу. Тому вибирайте бренд, який вам зручний і просто подобається.
Найважливіший показник прогресу — пульс. А значить, саме пульсометр — основна функція годин для бігу. Є два основних інтерфейсу передачі даних, які використовуються в годинах: Bluetooth Smart і ANT+. Переважно вибирати годинник з Bluetooth Smart — це більш нова і досконала система. Такий пульсометр можна підключити до будь-якого пристрою, який працює з Bluetooth. Єдине, такі години не будуть підтримувати пристрої з ANT+, це теж потрібно враховувати при виборі.