Дах і її покриття - покрівля, поряд зі стінами та фундаментом, входять в набір, який визначає надійність і довговічність дачного будинку. Найбільш популярним матеріалом для покрівлі даху дачного будинку в минулому столітті був руберойд, залитий гудроном або черепиця. В кращому, але досить рідкісному випадку – металевий дах з оцинкованого заліза. Потрібно визнати, що такий підхід до вибору матеріалів для покрівлі, так і, взагалі, до принципу будівництва даху – був продиктований технічними та функціональними особливостями цього приміщення дачного будинку. У колишні часи мансарди і горища розглядалися як допоміжні приміщення, де можна було розмістити на ночівлю гостя, з нагоди заглянув на вогник. Сьогодні тенденції в проектуванні односімейних будинків змінилися. І в дорогих, і в демократичних будинках під дахом облаштовують приватну, «хазяйську» зону зі спальнями, дитячої і кабінетом. Гостям відводиться «чергова» спальня на першому поверсі поряд з вітальні. Такий принцип заміського будівництва і проектування дачного будинку сьогодні. Виходить, що дах – всьому голова! Звідси і зростаючий інтерес до якості і надійності матеріалів для будівництва даху, особливий і ретельний підхід до вибору матеріалів з яких буде виготовлена покрівля дахів. Ну а попит породжує пропозицію. Сьогодні існує великий асортимент матеріалів для покрівлі дахів, кожен з характерними особливостями, в яких ми і постараємося розібратися.
Дах і її покриття - покрівля, поряд зі стінами та фундаментом, входять в набір, який визначає надійність і довговічність дачного будинку. Найбільш популярним матеріалом для покрівлі даху дачного будинку в минулому столітті був руберойд, залитий гудроном або черепиця. В кращому, але досить рідкісному випадку – металевий дах з оцинкованого заліза. Потрібно визнати, що такий підхід до вибору матеріалів для покрівлі, так і, взагалі, до принципу будівництва даху – був продиктований технічними та функціональними особливостями цього приміщення дачного будинку. У колишні часи мансарди і горища розглядалися як допоміжні приміщення, де можна було розмістити на ночівлю гостя, з нагоди заглянув на вогник. Сьогодні тенденції в проектуванні односімейних будинків змінилися. І в дорогих, і в демократичних будинках під дахом облаштовують приватну, «хазяйську» зону зі спальнями, дитячої і кабінетом. Гостям відводиться «чергова» спальня на першому поверсі поряд з вітальні. Такий принцип заміського будівництва і проектування дачного будинку сьогодні. Виходить, що дах – всьому голова! Звідси і зростаючий інтерес до якості і надійності матеріалів для будівництва даху, особливий і ретельний підхід до вибору матеріалів з яких буде виготовлена покрівля дахів. Ну а попит породжує пропозицію. Сьогодні існує великий асортимент матеріалів для покрівлі дахів, кожен з характерними особливостями, в яких ми і постараємося розібратися. Високоякісна металочерепиця - тут
Покрівля даху - функції та вимоги
При будівництві даху заміського дачного будинку важливо розуміти які функції дах і покрівля несуть і яким вимогам вони повинні відповідати. Тільки так ви зможете визначити кращий для себе матеріал покрівлі. Цілком очевидно, що одна з основних функцій даху будинку - це захист мешканців будинку від всіляких видів опадів (опадів у вигляді дощу, снігу і граду). Ще одна важлива особливість даху – стійкість до вітрових навантажень. Вітер здатний не тільки зносити дах своїми поривами (про що свідчать погодні катаклізми останніх років), але і скидати на дах піднімаються в повітря предмети. Тому важливо, щоб покрівля даху зроблена з міцного і стійкого до механічних впливів матеріалу. Не забудемо і про снігову масу, яку повинна витримувати дах. В сніжну зиму на даху дачного будинку може накопичуватися великий шар снігу, який може, при недостатній міцності даху або її неправильному проектуванні, прогнути покрівельне покриття або пошкодити кроквяну систему (для наших зим дах повинна витримувати навантаження до 100 кг на кв. метр). Крім того, покрівля повинна бути стійка до температурних дій і перепаду цих температур. Адже саме покрівля даху найбільше нагрівається вдень і вночі охолоджується.
Функції покрівлі на цьому не вичерпуються. Одна з життєво важливих функцій покрівлі дачного будинку - захист будинку від пожежі та поширення вогню. Інакше кажучи, покрівля будинку повинна бути пожежобезпечною. «Правильна покрівля» не утворює конденсату, який може накопичуватися з внутрішньої сторони і провокувати поява грибка і цвілі. Нарешті, покрівля повинна по можливості перешкоджати проникненню в житло шкідливих, екологічно небезпечних речовин і ультрафіолетового, теплового і космічного випромінювання (в останні роки стали враховувати і такі чинники). Загалом, і хотілося б принизити значення покрівлі, щоб витрати не збільшувати, але не виходить.
Покрівля даху - матеріали
Серед матеріалів, використовуваних для покриття дахів з\'явилося багато нових і сучасних, при тому, що популярні в кінці 20-ого століття – азбоцементний шифер і оцинкована сталь – використовуються для покриття покрівлі. Ці матеріали для даху не могли не втратити свої позиції, коли на зміну їм йдуть багатші за асортиментом і вчинені за технічними характеристиками матеріали. Недоліки і переваги старих матеріалів - оцинкованої сталі і асбоцементного шиферу (як і недоліки і достоїнства оцинкованої даху і даху з асбоцементного шиферу) - мабуть, відомі і зрозумілі, виходячи з простоти складу цих матеріалів та їх характеристик. Куди складніше розібратися в сучасних многосоставных матеріалах покрівлі, якими рясніє реклама та будівельні ринки. На розгляді особливостей нових видів матеріалів для покрівлі дахів, особливості їх застосування при покритті дахів, ми зупинимося докладніше. Сподіваємося ці відомості допоможуть вам відповісти на питання, як і чим покрити дах, як правильно покрити дах, щоб вона повністю відповідала вашим очікуванням.
Металочерепиця
Металочерепиця – вельми поширений і демократичний вид покриття даху. По суті, металочерепиця - тонкий сталевий лист, оцинкований з двох сторін. Його зовнішня сторона покрита пластиком, типи якого – пурал, поліестер, пластизол – дають ринкові назви різновидів матеріалу. Пурал використовують, як правило, в регіонах з жорсткими кліматичними умовами – сильними перепадами температур, потужними опадами. Будучи більш стійкий до всіх несприятливих впливів, пурал і коштує дорожче аналогів з іншими покриттями. У свою чергу, поліестер – це також оптимальний вибір, як для північних, так і південних місцевостей з жарким кліматом: він особливо стійкий до ультрафіолетового випромінювання. Фірмова гарантія на таку метало - черепицю – від 50 до 100 років!
Основними перевагами металочерепиці є її відносна економічність, малі трудовитрати на проведення монтажу і властивості поверхні, на яку не налипають щільно опади і бруд. Тобто особливого догляду ця покрівля не вимагає. За рахунок характерного для черепиці хвилястого перерізу металочерепиця набагато міцніше традиційної плоскої листової покрівлі. Сучасним вимогам естетики цей матеріал також цілком відповідає; діапазон пропонованих кольорів дуже широкий, і, більш того, фірми приймають індивідуальні замовлення на створення оригінальних тонів (зрозуміло, за окрему плату).
Переваги даху з металочерепиці:
- легкий і швидкий монтаж покрівлі,
- чудова гідроізоляція,
- пожежобезпечний матеріал,
- великий вибір забарвлення,
- універсальний матеріал, придатний для покриття покрівлі різного типу, різного призначення,
- тривалий термін служби якісної металочерепиці,
- велика кількість різновидів дозволяє знайти оптимальний варіант за тепло - звуко - ізоляції.
Недоліки металочерепиці:
- у простому виконанні – невисока звуко - і теплоізоляція,
- потрібна додаткова обробка даху для отримання функціонального приміщення.
М\'яка покрівля, м\'яка черепиця
Основою матеріалу \"м\'яка покрівля\" служить міцний стеклохолст, на який з обох боків наноситься шар бітуму зі спеціальними добавками, що забезпечують таку ж за рівнем надійний захист від механічних пошкоджень і впливу сонячного ультрафіолету як і металевої черепиці.
Від агресивного впливу сонячного випромінювання основну захист забезпечує базальтова або сланцева крихта, тому чим більшу поверхню плитки вона покриває, тим краще, хоча це, як правило, позначається на ціні більш високу сторону. Крім того, саме ці добавки надають матеріалу специфічні колірні тони, спектр яких значно ширше, ніж у інших покрівельних матеріалів, і постійно розширюється. На ринку з\'являються все нові забарвлення, в тому числі і такі вишукані, як «іній», «верес» і пр. Ви можете підібрати різні кольори даху. Завдяки різним по формі типами м\'якої покрівлі, стилі даху можуть серйозно відрізнятися. Надійність і довговічність м\'якої покрівлі складає близько 25 років, досить мало в порівнянні з металочерепицею.
Переваги м\'якої покрівлі:
- гнучкий матеріал, що дозволяє вирішувати будь-які архітектурні завдання, пов\'язані з покрівлею,
- легкий і швидкий монтаж покрівлі,
- чудова гідроізоляція,
- стійкість до температурних перепадів,
- високий рівень шумопоглинання,
- висока стійкість до механічних впливів,
- великий вибір фактур і забарвлень,
- тривалий термін служби.
Недоліки м\'якої покрівлі:
при пошкодженні однієї з плиток доведеться міняти не одну-дві плитки, а певний ділянку покрівлі (з-за природного злипання плиток),
неможливий монтаж м\'якої покрівлі при мінусових температурах (із-за неефективності зчеплення клейкого шару м\'якої покрівлі),
м\'яка покрівля укладається на тверду підоснову з водостійкої фанери, яка, в свою чергу, кладеться на обрешітку, що в комплексі з великим числом додаткових елементів збільшує вартість покрівлі*.
* - Справа в тому, що дерев\'яні дошки обрешітки при висиханні можуть жолобитися і м\'яка покрівля, на відміну від «жорсткої», в цьому випадку схильна вигинання, яке і запобігається шаром фанери. З цією ж метою використовується також матеріал OSB (орієнтована деревно-стружкова плита). Найважливішою частиною покрівлі з м\'якої черепиці повинен бути і підкладковий килим, монтуємий по периметру даху і на конику.
Єврошифер, м\'яка покрівля - ондулін (Onduline)
Єврошифер – ще одна популярна різновид м\'якої покрівлі. Єврошифер зовні нагадує традиційний шифер - хвилясті листи - від чого й пішла його назва. Слід зазначити, що сьогодні єврошифер нерідко називають «ондулін», причому називають численні і дуже різні за якістю аналоги оригінального покрівельного матеріалу - єврошифер Ондулін.
Ондулін проводиться шляхом насичення органічних волокон бітумом при високій температурі і тиску. До складу ондуліна також входять мінеральні речовини (наповнювач), гума та мінеральні пігменти. Унікальна особливість ондуліна - можливість укладання листів поверх існуючої покрівлі без її розбирання. Також листи ондуліна добре згинаються уздовж хвилі. При радіусі кривизни від 5 метрів їх можна укладати на криволінійні поверхні.
Переваги єврошиферу (Ондулін):
- гнучкий матеріал, що дозволяє вирішувати будь-які архітектурні завдання, пов\'язані з покрівлею,
- легкий і швидкий монтаж покрівлі,
- екологічно чистий матеріал,
- великий вибір фактур і кольору,
- тривалий термін служби.
Недоліки єврошиферу (Ондулін):
- горючий матеріал,
- невисока стійкість до механічного впливу.