В офіційному виданні \"Голос України\" опубліковано Закон № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів». Документ набиратиме чинності поступово: більшість норм почнуть діяти одночасно зі стартом роботи Верховного суду, інші - із прив\'язкою до початку роботи електронного судочинства, або з 2019 року. Основні новели полягають у наступному.
ДАЛІЗаконом запроваджується електронне судочинство, що забезпечить право громадян подавати документи до суду не тільки в паперовому, а й в електронному вигляді. Після реєстрації офіційної електронної адреси в системі електронного судочинства всі документи у справах будуть надсилати туди, а не вручати в паперовій формі.
Упроваджується судова медіація, як окремий закритий процес досягнення згоди між сторонами за участю судді, коли суддя окремо та закрито спілкується з обома сторонами та шукає можливість досягнення між ними згоди. Допускається лише за згодою сторін, після порушення провадження у справі, але до початку розгляду справи по суті. Суддя може звертати увагу на судову практику, пропонувати можливі способи врегулювання спору, однак не може надавати оцінку доказам, надавати юридичні поради і т.п. У разі недосягнення згоди – справа слухається в загальному порядку, але іншим суддею.
Визнається правопорушенням «зловживання процесуальними правами». Наприклад, безпідставне залучення другого відповідача для зміни підсудності, неповідомлення про осіб, які мають бути третіми особами, неподання доказів за вимогою суду, ухилення від участі в експертизі, подання апеляційних скарг на рішення, які не оскаржуються – на винного буде накладений штраф або повернення позову без повернення судового збору.
Обов\'язковою стає не лише аудіо-, а й відеофіксація судового процесу, за клопотанням сторони суд забезпечує відеотрансляцію процесу. Таким чином, клієнт тепер зможе не виходячи з дому спостерігати, як захищають його інтереси в суді за кількасот, а то й тисяч кілометрів від нього.
З\'являються електронні докази (інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі). Такі дані можуть зберігатись, зокрема, на портативних пристроях (картах пам\'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (зокрема, у мережі Інтернет). Тобто інформація з сайтів Інтернету тепер може бути доказом в суді.
Законом передбачено зміни в системі судів. Верховний суд України визначено як єдину касаційну інстанцію в Україні. Він може розглядати справи у складі колегії, палати, об’єднаної палати, чи великої палати.
Справи щодо інтелектуальної власності розглядатиме Вищий суд з питань інтелектуальної власності як суд першої інстанції. Апеляційною інстанцією є апеляційна палата Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
Передбачено зміни в сплаті судових витрат. Судовий збір за подачу апеляційної і касаційної скарги обчислюється від суми, яка оспорюється, а не від ціни позову. При поданні електронної заяви, скарги – судовий збір зменшується на 20%. У деяких випадках суд за клопотанням відповідача зможе зобов’язати позивача внести на депозитний рахунок суду грошову суму для забезпечення відшкодування судових витрат, пов’язаних з розглядом справи.
Також вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу, що скорочують терміни досудових розслідувань. Такі терміни будуть розраховуватися не з моменту повідомлення про підозру, а з початку внесення даних про порушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) - і до дня звернення до суду з обвинувальним актом. Слідчим необхідно за 2 місяці розкрити і відправити до суду кримінальний проступок, за 3 місяці – злочин невеликої або середньої тяжкості, за 6 місяців – тяжкий або особливо тяжкий.
Зміни процесуального законодавства України
Facebook Коментарі