Допомагає захисне скло при падінні телефону, чи потрібно воно? З давніх часів самим популярним засобом захисту дисплея телефону були плівки. У часи, коли сенсорні екрани були ще резистивні, пластиковий верхній шар швидко протирался, на ньому збиралися подряпини, а при падінні сенсор міг пошкодитися, і прийти в непридатність. Проте плівка дряпається, не має 100-відсоткової прозорості, погіршуючи огляд, так і палець по ній ковзає не завжди добре. З появою тонких і прозорих загартованих стекол, а також розвитком технології нанесення олеофобного покриття, як альтернативу плівкам стали пропонувати захисне скло. Як запевняють виробники, такі покриття рятують екран від подряпин, і від ударів. Але потрібно чи ні захисне скло на телефон?
Допомагає захисне скло при падінні телефону, чи потрібно воно? З давніх часів самим популярним засобом захисту дисплея телефону були плівки. У часи, коли сенсорні екрани були ще резистивні, пластиковий верхній шар швидко протирался, на ньому збиралися подряпини, а при падінні сенсор міг пошкодитися, і прийти в непридатність. Проте плівка дряпається, не має 100-відсоткової прозорості, погіршуючи огляд, так і палець по ній ковзає не завжди добре. З появою тонких і прозорих загартованих стекол, а також розвитком технології нанесення олеофобного покриття, як альтернативу плівкам стали пропонувати захисне скло. Як запевняють виробники, такі покриття рятують екран від подряпин, і від ударів. Але потрібно чи ні захисне скло на телефон?
Дізнатися це допоможе матеріал.
Трохи фізики
Загартоване скло являє собою звичайне скло, яке пройшло фізико-хімічну обробку. В процесі виготовлення його піддають високотемпературному нагріву, а також витравлюють в спеціальних реагентах. В ході обробки змінюється структура речовини в склі, а одні іони (слабкі) — замінюються більш сильними. За рахунок цього механічна міцність скла підвищується, твердість — збільшується, воно набуває стійкість до подряпин і ударів.
Потрібно захисне скло на телефон?
При всіх перевагах, є у загартованого скла один важливий недолік. При зростанні стійкості до ударів у площину воно втрачає здатність протистояти ударам в торець. Тому сенсорний екран смартфона, який витримує падіння на асфальт плазом, може розколотися при ударі кутом. У пам\'яті автора статті зберігся лише один випадок, коли сенсор телефону розбився при ударі в центральну частину.
Десятки розбитих тачскрінів, які потрапляли в руки, мали тріщини, які виходять від кромок — вглиб (як на фото нижче). Це свідчить про небувалу міцності загартованого скла і стійкості до площинним ударів. Його надійності цілком достатньо, щоб протистояти звичайним випадкових падінь. Саме на цьому ґрунті й виникає закономірне питання: чи потрібно захисне скло на телефон? Адже тачскрін і сам може протистояти ударам.
Щоб відповісти на питання, варто врахувати й інші особливості сучасної мобільної техніки. Універсальної відповіді для всіх дати не можна, так як сучасні дисплеї смартфонів виробляються по різним технологіям, методи їх кріплення теж відрізняються.
Єдиний 100 % ефект від захисного скла — це захист від подряпин і потертостей. Також воно (за наявності олеофобним шару) робить користування смартфоном більш приємним. Однак це більше стосується недорогих телефонів, так як флагмани і подряпин добре протистоять, і мають відмінне олеофобне покриття.
Допомагає чи ні захисне скло при падінні?
Сказати однозначно, чи допомагає захисне скло для телефону при падінні, не можна. Тут теж все залежить від типу та методу установки сенсора. Про кожного з популярних видів докладніше — нижче. Набагато краще допоможе зберегти смартфон бампер Xiaomi redmi note 5a
OGS дисплеї — це сенсорні екрани, матриця яких не має власного толстого захисного покриття. Його роль виконує сенсорне скло, щільно приклеєне прозорим клеєм до частини екрану. 2,5 D — це тип тачскріна, скло якого не має звичних кромок, так як на його краях зняті і зашліфовані фаски. Одними з перших технології OGS і 2,5 D реалізували Apple в своїх iPhone.
Такі сенсори не обрамлені корпусом і плавно переходять в бічну рамку смартфона. З цієї причини красиво наклеїти захисне скло не виходить: воно або буде нависати над скошеними краями, утворюючи там повітряний прошарок, або не покриє всю площу екрана, залишивши краю (найбільш вразливу частину сенсора) без захисту.
На 2,5 D екрані захисне скло не допомагає при ударі в торець
Поведінка захисного скла, наклеєного на 2,5 D екран, залежить від його якості, а також від характеристик удару. Якщо відбудеться падіння з великої висоти і телефон вдариться площиною дисплея — низькоякісне захисне скло (менш міцне, ніж «рідне» скло) лусне, залишивши неушкодженим тачскрін. Без нього удар такої сили і так не мав би руйнівних наслідків для деталей.
Захисне скло високої якості при падінні може залишитися цілим, але сенсор під ним лопне. Пов\'язано це з тим, що воно прилягає впритул, має більш високу міцність, ніж тачскрін, а висока жорсткість не дозволяє амортизувати ударний імпульс, який повною мірою передається на екран.
Приклад: Якщо покласти на шматок скла лист заліза і вдарити по ньому (листу) молотком скло лопне, залишивши сталевий лист неушкодженим, так як він міцніший.
Два скла і пластикова плівка:
До торцевому удару (найбільш небезпечного) 2,5 D сенсор залишається вразливим навіть під захистом, так як край наклеєного скла не закривають торці. При руйнівному ударі в крайку — тачскрін лопне, незалежно від наявності/відсутності захисного покриття.
Виходячи зі сказаного вище, напрошується висновок: дисплею 2,5 D захисне скло не потрібно. Клеїти його варто тільки для захисту від подряпин, так як врятувати від руйнівного удару воно не зможе.
OGS дисплеї без 2,5 D
У випадку зі звичайним склом сенсору (без зашлифованных граней), відповідь на питання «чи Потрібно скло на телефон?» буде практично такою ж, як і в попередньому випадку. Єдина відмінність полягає в тому, що покриття також захищає краї сенсора. Завдяки цьому невеликий толк від нього є, так як при ударі в кут може просто зміститися або лопнути захист, а сам екран залишиться цілим. Тому на такий екран захисне скло можна клеїти. Толк від нього хоч і невеликий, але від деяких ударів захист є. Та й від подряпин і потертостей таке покриття теж рятує.
Дисплеї з повітряним прошарком
Біля екранів з повітряним прошарком сенсор і матриця є окремими деталями. Вони з\'єднані по периметру клеєм або двостороннім скотчем, але між поверхнею дисплея і тачскріном є шар повітря товщиною 0,1-1 мм Така конструкція робить сенсор більш вразливим, так як при ударі йому є куди прогинатися. Сучасні скла хоч і здатні витримувати невеликий вигин, але у такому положенні їх міцність істотно падає.
Удар в площину, не представляє серйозної небезпеки для OGS екранів, може завдати істотної шкоди смартфону. При падінні на камінь — відбувається локальний прогин скла в бік матриці. Воно тріскається, і якщо ударного імпульсу досить — постраждає і матриця, яка отримає точковий удар. У випадку з OGS ризик знижується, так як сенсор розподіляє удар по всій площині матриці, зменшуючи деструктивний вплив.
Якщо наклеїти на екран з повітряним прошарком захисне скло — воно щільно прилипає до сенсора, формуючи своєрідний бутерброд. Завдяки цьому сенсор перетворюється в подобу триплексу (композитного багатошарового скла), більш стійкого до ударів, ніж одношарове. Його гнучкість знижується, і навіть якщо руйнівний удар зможе пошкодити сенсор — матриця вціліє. А заміна одного лише тачскрін — обійдеться приблизно вдвічі дешевше, ніж екрану в зборі.
Для дисплеїв з повітряним прошарком захисне скло ставити можна і потрібно, так як воно реально захистить від площинних ударів. А враховуючи, що без OGS зараз робляться тільки екрани бюджетних смартфонів, нормальне скло і захистить від подряпин, і палець ковзає по ньому легше.
Висновок
Покладатися на захисне скло, як панацею від розбитих екранів, ні в якому разі не варто. У разі легкого удару, міцності тачскріна цілком достатньо, щоб пережити падіння з метрової висоти. А ось удар в торець з високою ймовірністю завдасть серйозної шкоди екранному модулю, незалежно від наявності/відсутності скла. В цьому плані флагмани і просто хороші смартфони, обладнані OGS панеллю з краями 2,5 D (або 3D, як топовий Samsung Galaxy S7 Edge), найбільш уразливі. Для них захисне скло є лише способом уберегти телефон від подряпин.
При падінні захисне скло не рятує від ударів великої сили
Задуматися про покупку захисного скла коштує власникам бюджетних смартфонів, оснащених екранами з повітряним прошарком. Вони більш уразливі при падінні, тому додатковий захист зайвою не буде. Крім того, що скло допомагає при падінні, воно також компенсує недолік олеофобним покриття, роблячи використання гаджета більш зручним.