Щоб з\'ясувати, як правильно вибрати ім\'я новонародженій дитині, беручи за основу православні традиції, ми звернулися до
настоятеля кафедрального Свято-Вознесенського храму, що на Пісках, отця Василія. Він розповів:.....
Як вибрати ім\'я новонародженому?
Щоб з\'ясувати, як правильно вибрати ім\'я новонародженій дитині, беручи за основу православні традиції, ми звернулися до настоятеля кафедрального Свято-Вознесенського храму, що на Пісках, отця Василія. Він розповів:
– Давню традицію православної церкви давати дитині ім\'я, користуючись лише святцями, на сьогодні фактично втрачено. За старих часів було все досить зрозуміло: ім\'я давали згідно з православним календарем, у котрому на певні числа припадають дні пам\'яті святих. Народилася, приміром, дівчинка 17 грудня. Це день пам\'яті великомучениці Варвари. Значить, і хреститимуть немовля як Варвару. А народився, скажімо, хлопчик 22 травня, у день пам\'яті про перенесення мощів Святителя Миколи Чудотворця з Мір Лікійських до міста Барі, то малюка назвуть Миколою і хреститимуть його цим ім\'ям.
Тепер же хрещенню передує громадянська реєстрація новонародженого. І батьки самі вибирають ім\'я дитині, котре вписують у свідоцтво про народження. Якщо ім\'я, під котрим дитину зареєстрували, відсутнє у Православному місяцеслові, це ще не означає, що слід змінювати його при хрещенні. Можливо, що батьки через необізнаність дали дитині православне ім\'я, але у західноєвропейській чи місцевій формі.
У такому випадку священик перекладає його на церковнослов\'янську форму і хрестить під цим ім\'ям дитину, повідомивши про це батьків. Наприклад, можливі такі переклади: Арина - Ірина, Денис -Діонісій, Діана, Дарина - Дарія, Анжела -Ангеліна, Аксинья - Ксенія, Ян - Іоан, Лєон -Лев, Єгор -Георгій.
Слід пам\'ятати, що давати християнське ім\'я, згідно з уставом Церкви, необхідно до хрещення на восьмий день по народженню, за прикладом Спасителя Христа, який прийняв ім\'я Ісус саме на восьмий день по своєму народженню. За старих часів ім\'я давали задовго до дня хрещення. Сьогодні ж це робиться зазвичай в день хрещення.
Взагалі ж, називати немовля іменем святого, котрого згадують на восьмий день після народження, не вважалось в України обов\'язковим. Часто ім\'я давали і на сьомий день народження, за бажанням батьків, щоб швидше бачити свою дитину, закарбовану святим іменем і хресним знаменієм, котрим дитина при цьому благословляється. Проте можливі випадки, коли в сім\'ї шанують певного святого, котрого вибрали заздалегідь і молились йому ще до народження дитини. А потім назвали новонародженого в його честь.
Інколи дитину називають іменем когось із його пращурів, яких поважали, котрі чимось прославились і є гордістю сім\'ї. Так, тут можна відступити від правила. Але все одно святого покровителя слід мати. Тут необхідно піти до священика і порадитися.
На жаль, трапляється так, що імена святих, пам\'ять котрих відмічається в день народження дитини, батькам здаються застарілими. Припустимо, народилася дівчинка, а в календарі на цей день лише чоловічі імена. То тоді можна назвати немовля іменем святого, пам\'ять якого відмічається в один з наступних днів.
Як правило, ім\'я новонародженому у відповідності до православної традиції вибирається серед тих Божих угодників, пам\'ять котрих звершується у період сорока днів після дня народження дитини. Слід замітити, що дане правило не є абсолютно обов\'язковим і може бути змінене у відповідності до індивідуальних поважних причин. Остаточне рішення, як правило, приймають батьки новонародженого.
Стосовно перейменування вже хрещеної людини загальноцерковних правил немає. Тому тут можна посилатися на резолюцію Митрополита Московського Філарета (від 22 травня 1839 року), згідно з котрою слід вчинити так: "Велят отроку приготовиться к принятию Святих Таин нарекши ему имя, котрое быв употреблено при таинствах, избудет для него твердым". Так, на його думку, слід чинити і у випадку переміни імені "по неудобопроизносимости".
А ще з благовіння перед іменем Спасителя у Православній Церкві не називали іменем Ісус на честь Сина Божого. Так ми ставимось і до імені Його Пречистої Матері, тому ім\'я Марія дається на честь однієї із святих, чию пам\'ять святкують 26 січня, 1 квітня, 22 червня та інших.
Інколи батьки свідомо називають дитину одним іменем, а хрестять під іншим, щоб ніхто не знав про це, мовляв, щоб не зурочити. Цього робити не слід. Адже сатана ж про це все одно знає, і тому, маючи велику силу, навпаки, шкодитиме тій людині все життя. Тож церква була і буде проти отих перекручень.
Суворо виступає церква і проти такого непотрібного явища, коли тварин, особливо кішок та собак, називають людськими іменами. Це ж принижує людську гідність, зводячи людину до рівня тварини. Такі люди не розуміють, що роблять. І у більшості своїй через необізнаність.
Мене часто запитують, а чи впливає ім\'я людини на її долю? По-перше, це ще один із забобонів, котрий сьогодні навіюють людям нумерологи, астрологи, містики, фаталісти та інші безбожники. Людина народжується вільною особистістю. Так, вона може творити добро, а може і зло. Вибір залишається за нею. І якщо вона вивчатиме життя свого святого, як ми вже говорили, відомого діда чи прадіда і бажатиме наслідувати у добрих справах, то тут ім\'я, безумовно, впливає на долю людини. Проте тут не може і мови бути про якийсь там фаталізм. Просто тут Божий промисел збігається з тими, що було заздалегідь закладено в долю тієї чи іншої людини.
А ще люди бажають знати щодо дати свого Ангола покровителя. Тут слід подивитися в церковний календар і взнати святого, пам\'ять якого Церква святкує першим після вашого дня народження. Наприклад, людина народилася 4 листопада і її звуть Дмитро. Шукаємо по церковному календарю найближчого святого. Знаходимо, що 8 листопада великомученика Димитрія Солунського. Це і є день Ангола цієї людини, а Димитрій Солунський - ваш небесний покровитель.
Розумію, що не зміг охопити всі питання, які з цього приводу цікавлять людей. Тому надалі продовжимо спілкування на сторінках "Обріїв Ізюмщини", у храмі після служб, і взагалі, ми постійно відкриті для всіх, хто бажає ближче познайомитися з Православ\'ям.
Розмовляв В.Полєхін.
при народженні доньки ми назвали її Кариною, але батюшка при хрещенні доньки нарік її Кириєною,пояснивши, що в православ"ї відсутнє ім"я Карина. Посніть, будь ласка, при замовленні молебнів як правильно зазаначати ім"я доньки?Щиро дякую.
Re: Наталіясайт кафедрального Свято-Вознесенського храму (м.Ізюм) сайт "Донбасс Православний",розділ "Задать вопрос священнику"
1)
2)