17 листопада жителі Чугуєва на громадських слуханнях підтримали проведення в місті реформи первинної медичної ланки і створення механізмів, які дозволять громаді контролювати розподіл медичної субвенції. З 83-х осіб, що проголосували, «за» висловилися 53 учасники.
На користь такого рішення висловилося багато з представників місцевої громади, органи місцевого самоврядування (їх на слуханнях представляла заступник Чугуївського міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Тетяна Винник) і члени Харківської експертної групи підтримки медреформи.Деякі депутати обласної ради висловили сумніви в певних положеннях реформи, але погодилися, що необхідність змін у медичній сфері назріла.
Важливим аргументом стала позиція Міністерства охорони здоров\'я України. Як зазначав на робочих зустрічах заступник міністра охорони здоров\'я з питань реформ Павло Ковтонюк, оскільки реформа вже неминуча, Чугуїв виявиться в більш виграшному становищі, ніж міста, які ще не почали процеси трансформації. А в міністерстві будуть багато в чому використовувати чугуївський досвід – у тому числі, участь громади у прийнятті рішень.
Бажання громади контролювати роботу первинної медицини підтримують і в мерії Чугуєва. Як нагадала Тетяна Винник, зараз субвенція з держбюджету на первинне медичне обслуговування жителів міста передається до районної ради, і у міської громади фактично немає механізмів контролю за витрачанням цих коштів. Учасники слухань внесли пропозицію включити до Наглядової ради реорганізованого комунального підприємства “Чугуївський ЦПМСД” представників чугуївської міської громади.
«Я не медик, я пацієнт. І я вперше почула, як у медичному закладі говорять про пацієнта, – зізналася Тетяна Винник. – Для мене це важливо. Коли лікар буде отримувати зарплату в залежності від того, скільки у нього пацієнтів, він буде працювати так, щоб пацієнт був задоволений. Коли лікар чує пацієнта – так я сприймаю цю реформу, а не просто як переформатування окремого медичного центру».
Деякі депутати обласної ради висловили сумнів у достатній кваліфікації чугуєвських лікарів та рівні їх підготовки. \"Для нас рівень підготовки лікаря – взагалі ключова річ, – говорить Тетяна Гавриш, лідерка Харківської експертної групи підтримки медреформи. – Саме тому вже понад півроку за підтримки МФ \"Відродження\" харківські й іноземні експерти проводять у Чугуєві тренінги для лікарів первинної ланки, навчаючи сучасним світовим методикам і підходам\". Вже на початку наступного року в Чугуєві лікарів навчатиме німецький сімейний лікар. У розробці проект залучення медсестри з Німеччини для навчання чугуєвських медсестер.
Активна участь громади та органів місцевого самоврядування – одна з причин того, що Чугуїв став піонером медичної реформи: «У держбюджеті грошей на відкриття нових амбулаторій немає – вони з\'являються там, де в це вкладається громада», – підкреслює Тетяна Гавриш.
Бажання мешканців Чугуєва змінити стан медицини підтверджують і соціологічні дослідження. За результатами проведеного в серпні цього року соцопитування, понад 75% жителів міста хотіли б самі вибирати лікаря первинної ланки, 45% хотіли б скористатися цим правом вже сьогодні, а 10% вже змінили лікаря, оскільки така можливість передбачена законодавством.
«Зараз теж можна поміняти лікаря, але це тривала і складна бюрократична процедура, – пояснює секретар Харківської експертної групи Михайло Довгопол. – Один із кроків реформи – максимальне її спрощення. В системі, де гроші «ходять» за пацієнтом, лікар зацікавлений в тому, щоб максимально піклуватися про свого клієнта».
Укладення контрактів пацієнта з лікарем, створення автономних лікарських практик у структурі ЦПМСД або як окремих лікарів-підприємців значно збільшить оплату праці в медицині, а отже, підвищить престиж професії та цінність пацієнта для лікаря – впевнені ті, хто підтримав рішення про реформу.
Серія громадських слухань про автономізацію чугуївського ЦПМСД пройде в останню декаду листопада в сільських і селищних радах Чугуївського району.
Жителі Чугуєва підтримали проведення в місті медичної реформи
Facebook Коментарі