Типи батарейок
Найбільш дешеві вироби, орієнтований на пристрої з малим струмом споживання — пульти управління, малопотужні ліхтарики, настінні годинники. Але купувати ці елементи харчування можна тільки в нападі нестримної жадібності, а скупий, як відомо, платить двічі. У випадку з сольовий батарейкою приказка актуальна на всі сто: у порівнянні зі звичайним лужним елементом живлення, сольовий дешевше всього на кілька рублів, а електрики виробляє в рази менше. За логікою, пальчиковым батареям цього типу вже давно пора на смітник історії, проте низька ціна, ніби магніт, притягує все нових необізнаних покупців, а виробникам це на руку.
Типи батарейок
Сольові (Heavy Duty)
Найбільш дешеві вироби, орієнтований на пристрої з малим струмом споживання — пульти управління, малопотужні ліхтарики, настінні годинники. Але купувати ці елементи харчування можна тільки в нападі нестримної жадібності, а скупий, як відомо, платить двічі. У випадку з сольовий батарейкою приказка актуальна на всі сто: у порівнянні зі звичайним лужним елементом живлення, сольовий дешевше всього на кілька рублів, а електрики виробляє в рази менше. За логікою, пальчиковым батареям цього типу вже давно пора на смітник історії, проте низька ціна, ніби магніт, притягує все нових необізнаних покупців, а виробникам це на руку.
Лужні (Alkaline)
Забавно, але навіть консультанти в магазинах електроніки помилково називають лужні батарейки алкалиновыми — від англійського слова «алкалайн», тобто «лужна». Елементи живлення цього типу є універсальними і притому порівняно недорогими: в середньому від 10 до 30 рублів за батарейку, залежно від популярності виробника, жадібності магазину та якості самої конструкції (меншою мірою). Якщо ви не знаєте, які купувати батарейки в дитячу іграшку, ліхтарик, пульт, фотоапарат і плеєр — беріть звичайні лужні.
Лужні поліпшені
Теж маркуються Alkaline, але з різними додатками: Max, Pro, Ultra і т. д. Є розвитком лужних і орієнтовані, в першу чергу, на ненажерливі пристрою: потужні ліхтарі, масажери, фотоапарати, фотоспалахи. Але є у таких батарейках і маркетинговий підступ: працюють вони, як правильно, на 10-40% довше звичайних лужних, а ціною можуть неприємно здивувати. У більшості ситуацій більш вигідним є придбання двох комплектів звичайних лужних батарейок.
Літієві (Lithium)
Батареї нового покоління, орієнтовані на обладнання, яке споживає дуже багато струму. Перш за все — на фотоспалахи, яскраві мисливські ліхтарі і портативні музичні системи. Порівняно з лужною батарейкою, літієва в таких умовах працює в 2-3 рази довше, при цьому вона значно легше: в середньому, 15 грамів проти 24. Але ціна... Літієвий елемент живлення типу AA (LR6) коштує приблизно 100-130 рублів, що змушує замислитися: придбати один комплект літієвих батарей або 3-4 комплекту звичайних лужних? Які при меншій сумарної вартості дадуть набагато більше енергії в сукупності. Правда, вони обтяжать сумку фотографа або туриста на кілька сотень грамів, до того ж доведеться відволікатися на зміну «снарядів», що не завжди прийнятно.
Які батарейки купувати?
Про сольові краще забути раз і назавжди: марна трата грошей! Адже лужні не набагато дорожче, а працюють значно довше.
Лужні є найбільш універсальними. Їх має сенс використовувати в пультах, настінних годинах, дитячих іграшках і звичайних ліхтариках.
Для фототехніки, яскравих ліхтарів і медичних приладів кращим вибором є літієві елементи живлення. Правда, вони в 5-20 разів дорожче лужних, а працюють довше них тільки в 2-3 рази. Тому, якщо ви не боїтеся пари сотень зайвих грамів в сумці і маєте можливість періодично міняти батарейки, то замість одного комплекту літієвих сміливо купуйте 3 комплекти лужних це вигідніше. Настінним годинником або пультів від телевізора літієві батарейки зовсім протипоказані: при малому струмі споживання вони вичерпаються дуже швидко — зі швидкістю копійчаних сольових.
Якщо який-небудь пристрій з високим енергоспоживанням (наприклад, фотоспалах) використовується дуже інтенсивно і тому батарейки доводиться часто міняти, то задумайтеся про придбання хороших акумуляторів (перезаряджаються батарей) ємністю понад 2000 маг і зарядного пристрою для них. Такий набір обійдеться приблизно як 10-15 одноразових комплектів елементів живлення, а витримає понад сотні циклів зарядки/розрядки. Після цього потрібно буде поміняти лише самі акумулятори на нові. А ось перезаряджати звичайні батарейки категорично забороняється: велика ймовірність загоряння або навіть вибуху.
Як ми відчуваємо і оцінюємо батарейки
Для правильного виявлення ємності батареї в лабораторії використовується навантаження із змінним опором. Справа в тому, що по мірі розряду напруга лужний і сольовий батареї падає з 1,5 до 1 вольт, а струм вона повинна виділяти стабільний — інакше не порахувати сукупну віддачу. Але в реальному життя параметри навантаження не змінюються! Ніхто не буде відпоювати в ліхтарику світлодіоди під кінець «життя» батареї, спеціально фотографувати з менш яскравою спалахом або підкладати під ніжки столу книги, щоб паровозику було легше їхати під ухил. Тому ми навмисно відмовилися від лабораторного методу вимірювання ємності батарей на користь випробування практичним застосуванням. Було вирішено зімітувати три типових способу використання пальчикових батарейок: інтенсивне навантаження на батарею (на прикладі фотоапарата), помірна навантаження (іграшкова залізниця) і мале навантаження (імітація малопотужного ліхтарика). Відповідним чином називаються і тематиеские рейтинги, що дозволяють оцінити ефективність батарейки в кожному амплуа. Значення вартості використання кожної моделі можна знайти в таблиці з результатами вимірювань.
УНІФІКАЦІЯ
Вимоги Міжнародної Електричної Комісії (IEC) щодо уніфікації джерел живлення, для різних пристроїв їх використовують, дозволяють споживачеві вільно обирати батарейки і замінювати батарейки одного виробника батарейками іншого. Однак не варто використовувати одночасно в одному пристрої батарейки від різних виробників і, тим більше, батарейки різних видів - цим ви можете помітно знизити термін їх служби.
ВИСНОВОК
Пам\'ятайте, батарейка виріб маленький, але він може бути небезпечним.
Щоб уникнути можливого нанесення шкоди здоров\'ю, дотримуйтесь заходів безпеки: не розбирайте батарейку, що не кидайте її у вогонь.
І ще. Не намагайтеся «перезарядити» батарейку. Хоча в деяких джерелах іноді і зустрічаються рад різного роду «кулібіних» про те, як «перезарядити» батарейку - робити це не можна! По-перше, значно продовжити життя батареї вам, таким чином, все одно не вдасться. Батарейка це первинний елемент і на відміну від вторинних елементів (акумуляторів), що відбуваються в ній реакції, незворотні. По-друге, це просто небезпечно, тому що в ході «перезарядки» батарейка може вибухнути.