Україна відноситься до країн, в якій вживання дикорослих грибів є традиційним, але ця традиція несе в собі значний ризик щодо отруєння. Тож аби з-за обідного столу не попасти прямо в лікарню, слід дотримуватись певних правил. Щодо них консультує лікар інфекціоніст І.Слабунова.
Щоб запобігти отруєнню грибами:
1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов\'язково враховуйте наступне:
* Не збирайте невідомі, зовсім «не знайомі» гриби. Збирайте лише ті гриби, про які точно відомо, що вони їстівні.
* У разі будь-яких сумнівів краще викинути гриб з кошика. Адже часто гриби мнуться, шапочки можуть відокремлюватися від ніжок. Таким чином, їх вид складно визначити.
* Звертайте увагу на колір шапочки, пластинок, м\'якуша грибів, наявність кільця на ніжці та піхви біля її основи.
* Ніколи не збирайте гриби, які в основі ніжки мають бульбовидне потовщення, а її кінець обгорнутий яйцеподібною піхвою, що є характерними ознаками блідої поганки.
* При збиранні печериць та сироїжок обов\'язково виривайте їх, а не зрізайте, щоб мати можливість візуально оцінити все плодове тіло гриба, особливо нижній кінець його ніжки. У цих грибів він завжди закруглений, але у печериці – із залишками грунту, а у сироїжки – гладенький і чистий.
* При збиранні печериць звертайте увагу на колір пластинок, які знаходяться на нижній поверхні шапочки. Не можна вживати в їжу печериці з пластинками білого кольору, оскільки у блідої поганки вони саме такі. У справжніх печериць пластинки швидко рожевіють, а потім темнішають.
* Ні в якому разі не можна довіряти таким забобонам, як:
1. «Всі їстівні гриби мають приємний смак». Твердження невірне і може призвести до трагічних наслідків. Так, бліда поганка і мухомор червоний мають добрий присмак без будь-яких неприємних особливостей.
2. «Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний». Смертельно отруйні бліда поганка та червоний мухомор, особливо молоді екземпляри, мають досить приємний запах. Більш того, запах блідої поганки нагадує запах печериць. Лише деяким отруйним грибам (мухомор білий вонючий) властивий неприємний запах.
3. «Всі «молоді» гриби – їстівні». Бліда поганка однаковою мірою смертельно отруйна як у молодому, так і в зрілому віці.
4. «Личинки комах і слимаки не їдять отруйних грибів. Тому червиві гриби можна вживати в їжу без побоювання». Насправді і слимаки, і личинки комах їдять отруйні гриби.
5. «Якщо гриб отруйний, в його відварі чорніють срібні предмети, темнішають цибуля і часник». Потемніння срібних предметів залежить від хімічної дії на срібло амінокислот, які містять сірку, в результаті цього утворюється сірчасте срібло чорного кольору. Такі амінокислоти є як в їстівних, так і в отруйних грибах.
Перемога у боротьбі за життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надання їм долікарської допомоги!
При появі перших ознак отруєння грибами необхідно негайно звернутися до лікаря або викликати «швидку». Водночас, до приїзду медиків, покладіть хворого в ліжко та промийте йому шлунок: дайте випити 4-5 стаканів перевареної води кімнатної температури або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 стакан води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього слід викликати блювання – надавити на корінь язика кінцем ложки або пальця. Процедуру треба повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чистими. Після цього дайте хворому випити прохолодного міцного чаю, кави або молока. Приймати будь-які ліки та їжу, а тим більше алкогольні напої забороняється, оскільки це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.