Гілочки верби… Ми бережливо брали їх в руки, проводили по долоні, по щоці, немов пестили себе пухнастими мініатюрними сірими зайчиками. Позбавлені церкви, зрослі в радянські часи, ми не знали символічного значення верби - вистеляти земний шлях Спасителя, - але щось входило в наші душі!
Вербна неділя (в цьому році - 17 квітня) - остання неділя перед Пасхою, коли всі православні християни святкують урочистий вхід Спасителя в Єрусалим.
У пам\'ять про цю подію і встановлено свято Вайі (вайя - лист фінікової пальми). В усьому світі воно відзначається з ІІІ ст., а до нас дійшло лише в Х ст. Та оскільки українська флора не багата на пальми, святковою рослиною в наших широтах стала верба. Звідси і звична нам назва торжества - Вербна неділя.
В цей день у православних храмах проходять богослужіння з освяченням гілочок верби.
Освячену вербу прийнято зберігати весь рік. Здавна вважалось, що вона наділяє здоров\'ям людей. Якраз тому раніше батьки, прийшовши з храму з освяченою вербою, стьобали злегка нею дітей, примовляючи: "Не я б\'ю, верба б\'є!". Ще було повір’я, що верба має цілющу силу. Тому люди брали з освячених гілок верби по дев\'ять шишечок і з\'їдали їх. А під час грози вербу ставили на підвіконня, віруючи, що це врятує від потрапляння блискавки.
З понеділка, тобто з 18 квітня, починається Страсна седмиця - найсуворіший тиждень Великого посту, коли православні згадують земне життя Ісуса Христа. На цьому тижні слід духовно очиститися, підготуватися до Пасхи, задуматися про зміст життя.
В.ВЕРЕСНЄВ.