Різдво Христове – найкрасивіше зимове свято.
Православною Церквою його відмічають
7 січня за новим стилем.
Різдво Христове – найкрасивіше зимове свято. Православною Церквою його відмічають 7 січня за новим стилем.
Це свято приходить до людей морозної ночі у годину опівнічної храмової служби у сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору. Звуки дитячих голосів, що славлять Бога, як глас ангелів, наповнюють торжеством Всесвіт. Небо і земля славлять Різдво Христове. На землі, хоч і на короткий час, настає мир, а серце сповнюється доброї волі.
Але давайте ще і ще раз подумки перенесемося більш, ніж на дві тисячі років назад. В ті дні, коли вийшло від кесаря Августа пове- ління зробити перепис по всій землі... "Пішов також і Йосиф з Галілеї, із міста Назарета, в Іудею, в місто Давидове, що звалося Віфлеєм, тому що він був з роду Давидового. Пішов записатися з Марією разом, бо його дружиною вона була. А ще Марія була вагітною.Коли ж Йосиф з Марією дісталися Віфлеєму, то й ніч настала. І не знайшлося їм місця, де переночувати. Тож пішли вони ночувати до печери, де в холодну пору року пастухи ховали овець. А тут почалися у Марії пологи. І народила вона Сина Свого Первістка, і сповила Його, і поклала Його до ясел.У полі під Віфлеємом пастухи охороняли отару овечу. Раптом з\'явився перед ними Янгол Господній і сказав: не лякайтесь, сповіщаю вам велику радість, котра буде і всім людям, бо народився у місті Давидовому Спаситель, який є Христос Господь. І ось вам знак, йдіть на яскраву зірку і ви знайдете Немовля, сповитого у яслах в печері. Коли Ангели відійшли від них на небо, пастухи сказали один одному: " підемо ми до Віфлеєму і подивимось, що там сталося, про що нам повідомив Господь." І поспішили, і прийшли та знайшли Марію і Йосифа, і Немовля, яке лежало у яслах. Побачивши ж, розповіли про те, що сповістив їм Господь про Цього Немовля".
Так у Євангелії від Луки розповідається про різдво Христове, що сталося понад дві тисячі років тому назад. І ми немов би бачимо, як над новонародженим Спасителем схилилися юна Марія, сивоволосий Йосиф і бідні пастухи, котрі побачили в Ньому світло Любові, прихованої раніше від людей. Світло Любові осяяло початок нової ери.
...Символом вічного миру, щастя і радості, що прийшли разом з Христом, є вічнозелена прикрашена ялинка. Верхівку її прикрашає зірка - у пам\'ять про Віфлеємську зірку, котра вказала волхвам шлях до Христа. Гілки зеленої красуні вбрані різнокольоровими іграшками, кульками і ліхтариками, гірляндами з лампочок, немовби нагадують про вогні багаття і ліхтарів, що світили для Віфлеємських пастирів у Святу ніч. І ось уже минуло понад двадцять сто-літь, а добрі різдвяні вогники світять майже в кожному будинку.
Христослави.
На Різдво, починаючи з вечора, за старих часів, повсюдно ходили христослави з "віфлеємською зіркою". На жердині закріплювали велику зірку із золоченого паперу, прикрашали ліхтариком, паперовими гірляндами, інколи іконою Різдва, Спасителя або Божої Матері. Потім цю зірку з виконанням різдвяних гімнів носили по навколишніх будинках. Такі відвідини звалися колядками. Найчастіше для цього збирались діти, але часто в них брали участь і молодь. Колядувати ходили і переряджені - вони розігрували різдвяні оповідки, а також інші, які користуються незмінним успіхом у людей. Переходячи від хати до хати із звісткою віфлеємських пастирів, люди славили пришествія у світ Спасителя, котрий показав єдиний шлях до справжнього щастя - через любов до своїх ближніх, відкрив двері милосердя і співчуття. І свято Різдва відмічається християнами, передусім, справами благодійними.
Вертеп відродився.
Стародавнім різдвяним звичаєм було і ходіння з вертепом. Вертеп - по-слов\'янськи означає "печера". Він являє собою невеликий ящик, що вважається печерою, в котрій, за переказами, народився Христос. Це був мініатюрний ляльковий театр, в якому народні артисти розігрували цілі спектаклі на тему Різдва. У ХІХ столітті увійшло в моду робити для дітей маленький домашній вертеп. Його ставили під ялинку. Ляльок виготовляли з паперу, вати, воску, наряджали. Тут були і східні волхви, і ангели, а центром композиції обов\'язково були Марія з Йосифом, які схилилися над яслами з Божественним Немовлям. Такі вертепи встановлювали також і в храмах. Останнім часом традиція щодо вертепу під ялинкою стала відроджуватись. Тепер ляльки для нього можна придбати навіть в магазинах.
Свято благодійності.
У цей день роздавали милостиню. У кожній хаті христославів чекали гостинці чи гроші. Не прийняти христославів вважалося за великий гріх. Люди багаті вважали за обов\'язок прислати милостиню до пансіонатів, де мешкали одинокі старі люди, до лікарень, вдовам, сиротам. Не забували в цей день і про тварин. Адже згідно з переказами, у холодну ніч віл і віслюк зігрівали Богонемовля своїм диханням. Тож всі тварини отримували смачного корму. А для пташок, які потерпають від голоду і холоду, робили годівниці і пригощали їх зерном, насінням та іншою смакотою. З Різдва і до Хрещення тривали веселі зимові святки - святі дні. Кульмінацією святок була зустріч Нового року (1 січня за старим стилем, а 14 січня - за новим).
(за новим і старим стилем)
4 квітня (22 березня) – Світле Христове Воскресіння. Пасха
Двунадесяті перехідні свята
28 (15) березня – Вхід Господній в Єрусалим. Вербна неділя.
13 травня (30 квітня) – Вознесіння Господнє.
23 (10) травня – День Святої Трійці. П\'ятидесятниці.
Двунадесяті неперехідні свята
19 (6) січня – Хрещення Господнє.
15 (2) лютого – Стрітення Господнє.
7 квітня (25 березня) – Благовіщення Пресвятої Богородиці.
19 (6) серпня - Преображення Господнє.
28 (15) серпня – Успіння Пресвятої Богородиці.
21 (8) вересня – Різдво Пресвятої Богородиці.
27 (14) вересня – Воздвиження Хреста Господнього.
4 грудня (21 листопада) – Введення в храм Пресвятої Богородиці.
Великі свята
14 (1) січня – Обрізання Господнє і пам\'яті святителя Василя Великого.
7 липня (24 червня) – Різдво Іоанна Предтечі.
12 липня (29 червня) – Святителя первоверховних апостолів Петра і Павла.
11 вересня (29 серпня) – Усікновення глави Іоанна Предтечі.
14 (1) жовтня – Покров Пресвятої Богородиці.
Про пости
Багатоденні пости
Великий піст – з 15 (2) лютого по 3 квітня (25 березня).
Петрів піст – з 31 (18) травня по 11 липня (28 червня).
Успенський піст – з 14 (1) серпня по 27 (14) серпня.
Різдвяний (Пилипів) піст – з 28 (15) листопада по 6 січня 2011 року (25 грудня 2010 року).
Одноденні пости
Середа и п\'ятниця протягом усього року за винятком суцільних седмиць і Святок.
Хрещенський Сочельник (Надвечеря Богоявлення) – 18 (5) січня.
Усікновення глави Іоанна Предтечі – 11 вересня (29 серпня).
Воздвиження Хреста Господня – 27 (14) вересня.
Суцільні седмиці
Святки – з 7 січня (25 грудня) по 18 (5) січня.
Митаря і Фарисея – з 25 (12) січня по 30 (17) січня.
Сирна (Масляниця) – з 8 лютого (26 січня) по 14 (1) лютого.
Пасхальна (Світла) – з 4 квітня (22 березня) по 10 квітня (28 березня).
Троїцька – з 24 (11) травня по 30 (17) травня.
Підготував В.Поліщук
ну чтож..не плохо…было бы лучше,если бы больше информации!.. [color=#CC0000][/color]
словом нормально