Податок на автомобіль – це обов’язок юридичних та фізичних осіб в Україні. Проте не всі автівки підлягають податку. В цій статті ми детально пояснимо, кого стосується транспортний податок, які авто підлягають оподаткуванню і як це перевірити.
Хто є платниками транспортного податку в Україні?
Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, зокрема нерезиденти. Тобто всі, на кого зареєстрований транспортний засіб (легковий автомобіль), мусить сплачувати податок на машину?
Ні, транспортному податку підлягають лише ті транспортні засоби, що відповідають таким критеріям:
зареєстровані в Україні;
з року випуску автомобіля минуло не більше п'яти років (включно);
середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Нагадаємо, що у 2023 році мінімальна заробітна плата в Україні становить 7100 грн.
Відповідно, 375 мінімальних зарплат – це 2 662 500 грн.
Розмір податку на авто у 2024 році
Якщо ваша машина відповідає всім трьом названим параметрам, то ви дійсно маєте сплачувати за неї транспортний податок у розмірі 25000 грн щороку. Якщо таких машин у вас понад одну, то відповідно мусите сплачувати за кожне авто, що є об'єктом оподаткування.
Цікаво зауважити, що та ціна, яку ви фактично заплатили за автомобіль, не враховується при розрахунку транспортного податку. Бо ви могли отримати авто і в подарунок, тобто взагалі безкоштовно. Тому для розрахунку податку береться офіційна середня ціна відповідної моделі.
Щоб не вагатися, чи оподатковується саме ваш автомобіль, ви можете звіритися зі спеціальним списком. Його щороку публікує Міністерство економіки України. Враховується марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. Отже, перелік авто, які підлягають оподаткуванню 2023 року, включає такі марки:
Porsche
Tesla
Toyota
Land Rover
Lexus
Bentley
Jaguar
BMW
Mercedes-Benz.
Загалом список від Міністерства економіки містить 225 моделей авто, які підлягають так званому податку на розкіш. Всі вони названі у документі за посиланням. Ви також можете перевірити будь-який автомобіль щодо податку, якщо вкажете марку, модель та рік випуску у спеціальній формі на сайті Мінекономіки.
Порада: слідкуйте за оновленнями списку моделей, тому що часом Мінекономіки доповнює його протягом року. Якщо таке стається і ваш автомобіль потрапить до податкового переліку не на початку року, а в середині, – сплатити транспортний податок доведеться за весь рік.
Але навіть якщо ви не станете перевіряти, чи є ваше авто у “податковому” переліку, уникнути податку на розкіш авто не вийде. Якщо автомобіль зареєстрований на вас, то ви отримаєте податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку разом з детальним розрахунком суми податку та відповідні платіжні реквізити. Таке повідомлення надішле вам контролюючий орган до 1 липня податкового (звітного) року. Це повідомлення вважається підставою для сплати транспортного податку. Після отримання такого податкового повідомлення-рішення ви маєте 60 днів на сплату податку.
Щодо юридичних осіб, то вони мають самостійно обчислювати суму транспортного податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього року подавати декларацію.
Транспортний податок та ліцензії на авто для юридичних осіб
Зверніть увагу на важливу особливість податку на автомобілі в Україні: його сплачують тільки власники. Тобто орендарів та тих осіб, які користуються транспортним засобом за генеральною довіреністю, транспортний податок не обходить.
Також зауважте, що вантажний, пасажирський, спеціальний транспорт не підлягає податку на авто, який поширюється виключно на легкові автомобілі. Тобто на автомобілі з кількістю місць для сидіння не більше дев'яти, з місцем водія включно.
Проте володіння не легковими автомобілями теж не залишиться поза увагою контролера. Пасажирські та вантажні перевезення передбачають наявність у юридичної особи ліцензії. Інформація про компанії-власників ліцензій містить у відкритій базі даних "Транспортні засоби як засоби здійснення господарської діяльності".
Експлуатація пасажирського або вантажного транспорту без відповідної ліцензії карається штрафами або навіть вилученням транспортного засобу. Тому варто перевіряти наявність актуальної ліцензії у контрагента перед початком співпраці. Перевірити перевізника онлайн можна майже миттєво у системі YouControl. Ця інформація відображається у досьє компанії у вкладці "Власність → Автотранспорт".
Ви також отримаєте відомості про власний автопарк компанії:
марка і модель кожного автомобіля;
тип транспортного засобу (вантажний / пасажирський);
рік випуску автомобіля;
державний реєстраційний номер і тип знака;
статус, дата видачі та строк дії ліцензії.
Інструмент YouControl "Перевірка фізичних осіб" також має розділ "Власність: Автотранспорт". Він дозволяє дізнатися, якими автомобілями володіє будь-який громадянин України. джерело https://youcontrol.com.ua/