Спостережливі ізюмчани вже помітили, що на горі Крем’янець відбулися певні зміни. А саме, звідти зникли кам’яні статуї половецьких баб. Аби попередити можливі чутки та помилкові висновки, стосовно того, куди вони могли подітись, редакція газети «Обрії Ізюмщини» звернулась за роз’ясненням до міської влади. Заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін дав детальний коментар стосовно ситуації. Ділимося з вами отриманою інформацією.
Як відомо, під час окупації міста, внаслідок бойових дій, одну з кам’яних фігур було практично повністю знищено, а решту пошкоджено. У липні цього року до Ізюма завітали фахівці Харківської філії Національного науково-дослідницького центру та Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова. Вони провели детальний огляд та консервацію статуй від впливу довколишнього середовища. Тоді їх просочили полімерним розчином та помістили у спеціальні ящики з ґрунтом. Рештки зруйнованої фігури зберегли, але на її відновлення надій не покладалося.
У жовтні фахівці-реставратори знову відвідали Ізюм і провели огляд скульптур. У результаті цього огляду, а також враховуючи нестабільну ситуацію, спеціалісти рекомендували евакуювати кам’яні статуї. Департамент культури і туризму ХОВА видав відповідний наказ про евакуацію статуй половецьких баб у безпечне місце, де їхній цілісності нічого не буде загрожувати. Було підготовано та підписано ряд паперів і договорів, згідно яких статуї передаються на тимчасове зберігання у визначене місце і, власне, відбувся процес їхньої евакуації. Збережені деталі зруйнованої скульптури спеціалісти-реставратори забрали аби спробувати створити її 3D-модель за допомогою новітніх комп’ютерних технологій.
Також триває евакуація експонатів Ізюмського краєзнавчого музею ім. М.В. Сібільова. Колекції монет, картин та інших предметів старовини також було передано на тимчасове зберігання в інші місця. Для деяких експонатів такі міри необхідні не тільки з міркувань безпеки, а й умов зберігання. Адже більшість з них потребують певних температурних режимів та правильної вологості приміщень, де вони зберігаються. Через пошкодження будівлі, ізюмський музей не може забезпечити правильне зберігання. Тому евакуація важлива перш за все для збереження їхнього стану та історичної цінності.
Володимир Володимирович особливо зауважив, що передача усіх експонатів супроводжувалась підписанням паперів, згідно яких спеціалісти ізюмського музею можуть у будь-який час впевнитись чи відповідають умови зберігання ізюмських артефактів усім вимогам та перевірити їхню безпеку. І така перевірка стосовно раніше переданих колекцій уже запланована. До того ж, місце перебування цінностей засекречене – такими даними володіє обмежене коло людей, котрі підписали відповідні папери. Але точно відомо, що жоден предмет не покинув територію України. Евакуація музейних експонатів та кам’яних скульптур половецьких баб триватиме до скасування воєнного стану в Україні.
Отже, можемо бути впевненими, що історичні пам’ятки нашого міста знаходяться у надійних сховищах, ними опікуються кваліфіковані спеціалісти і згодом вони повернуться на свої місця.
Анастасія Гарагуля, фото автора
obrii.com.ua