За поточний 2023 рік в Ізюмському районі, станом на 20.09.2023 за медичною допомогою звернулося 113 осіб, постраждалих від укусів тварин. Із них покусаних бродячими тваринами 56 (49,6%), призначено лікування антирабічною вакциною 60 особам (53%), відмовилися від щеплення 4 особи.
За останні два роки боротьба з бродячими собаками, котами та заходи щодо своєчасного виявлення захворювання тварин на сказ на підпорядкованій території не проводилися. Не всі власники вакцинують свійських тварин проти сказу.
Вірус сказу може вразити усіх теплокровних тварин, але ним хворіють переважно собаки, кішки та дикі плотоядні тварини (лисиці, вовки та інші), які в свою чергу, передають захворювання людям. Якщо скажена тварина кусає людину чи тварину, то вірус що міститься в слині, попадає у рану і таким чином відбувається зараження. Для людини небезпечний не тільки укус, а навіть попадання слини хворої тварини на шкіру. Справа в тому, що на шкірі людини можуть бути незначні, невидимі для ока пошкодження, через які вірус сказу проникає до центральної нервової системи.
Усі собаки, кішки та інші тварини, що покусали людей, підлягають карантинному нагляду ветеринарного лікаря на протязі 10 днів з моменту інциденту. Тому при нанесенні покусів будь-якою твариною, людині, що постраждала необхідно:
- промити рану мильним розчином та обробити йодом;
- звернутися до лікаря;
- якщо лікар призначив лікування, то одержувати його повністю і ні в якому разі не переривати самостійно;
- щоб виключити те, що тварина хворіє на сказ, потрібно ізолювати її та спостерігати за поведінкою протягом 10 днів, проінформувати працівників державної служби ветеринарної медицини;
- у разі загибелі тварини, потрібно у найкоротший термін сповістити працівників державної служби ветеринарної медицини для подальшого відбору патологоанатомічного матеріалу для дослідження на сказ.
Треба пам’ятати, що сказ – смертельна інфекція, вилікувати її неможливо, тільки своєчасне розпочате щеплення після покусу дозволяє попередити захворювання.
Олександр Баранник, помічник лікаря-епідеміолога Ізюмської філії ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб»
obrii.com.ua
Aні слова про роботу санєпідемстанціі та місцевої влади про боротьбу з бродячими тваринами