Субота, 10 вересня
Ранок з нашого балкону був доволі незвичним. На будівлі пошти дружина Віра не вгледіла ні рашистського, ні лугандонівського триколорів, які упродовж всього періоду окупації висіли поруч. Все довкруж наче завмерло. Лише з боку пішохідного мосту по Соборній йшов самотній хлопець з велосипедом. Запитаю: “Скажи, юначе, охорона на мосту є?” Той бадьоро відповів: «Та нікого». Значить, подумалось, «асвабадітєлям» капець !
Привернула увагу група людей, одягнених у рвані штани, шорти, роби, взутих у пляжні тапочки тощо. Практично всі вони були побиті, в синцях. Деякі мали криваві плями. Як потім дізнався, це - в*язні рашистських катівень. Їх випустили, сказавши: « Йдіть куди хочете».
У напрямку мосту промчав БТР, а за ним бензовоз, на якому сиділо з десяток рашистів, брудних, пом'ятих, стомлених, наляканих. Не знаю що за вони трималися, але драпали дуже спішно. І, мабуть, саме цей КАМАЗ, я сфотографував підбитим вже через два дня на Поромній вулиці, що неподалік від залізобетонного мосту.
Неділя, 11 вересня
Прокинулися від стрілянини. Автоматні та кулеметні черги чулися ближче й ближче. В очікуванні якихось подій ми поспіхом одяглися. А невдовзі зрозуміли, що то наші солдати повідомляють ізюмчанам про визволення міста. Тож пішли надвір. На балконах побачили жительку Олену та ексдепутата міськради Славка. Вони чомусь побоялися розділити з нами радість перемоги.
Біля під'їзду зустріли сусідку Наталію Іванову - справжню патріотку, яка під час окупації відкрито лаяла окупантів. У той час, коли багато хто в місті про заселення писав на дверях та воротах “общепанятным языком”, вона повідомляла українською “Тут живуть люди”.
Пригадалося, як на зруйнованій поліклініці майорів підкопчений, але вцілілий жовто-блакитний стяг. Рашисти та ізюмські сепаратисти (типу Фомічевського чи Соколова) скинули його. Пані Наталя підібрала і зберегла його. Коли йшла площею, аби привітати визволителів, вона прихопила як це національне знамено, так і ще два маленькі українські прапорці.
Піднявшись сходами на площу, побачили, як від міськвиконкому від'їхало два військові легкові автомобілі. В кузовах сиділо кілька воїни, які щойно підняли над міськвиконкомом Український Прапор Перемоги.
Побачивши нас, бійці почали махати руками. Ми відповіли їм тим же. Прив'язали неподалік центрального входу міськвиконкому свій прапор і сфотографувалися.
У центрі було порожньо. Містяни в більшості своїй ще боялися виходити на площі та вулиці А от ми відчували радість від того, що підняли український прапор одразу після наших воїнів. Та пізніше дізналися, що стяг наш був третім. Другим став той, який вранці 9 вересня встановив на горі Крем’янець ізюмчанин В.М. Хомич. Серед білого дня на мотоциклі він піднявся до Меморіалу Жертвам Голодомору 1932-33 р.р. і прив*язав знамено до жердини. У цей час трасою їхали ординці. Вони побачили Український Прапор і стривожилися. До Віталія долинуло москальське слово - "Флаг!".
Але підійти й зняти його не насмілилися Вони сильніше натиснули на педаль газу і колеса авто завищали. Окупанти постаралися швидше втекти, піти не тільки з гори Крем’янець, а взагалі з нашого міста подалі. Патріотичний вчинок Віталя схвалив його друг Микола Калюжний. Вони упродовж півріччя неодноразово узгоджували методи спротиву окупантам
Олександр Дуванський, житель м. Ізюма.
Фото автора.
obrii.com.ua