Десятиліттями точаться суперечки щодо того, чи варто робити щеплення від різних захворювань, чи ні. Хтось говорить, що імунізація надійно захищає організм людини, а хтось стверджує, що вона тільки шкодить. Ми вирішили дослідити це питання та розповісти нашим читачам про те що таке вакцинація, який процес дії, як вона відбувається і які можуть бути протипоказання.
Що таке вакцинація?
Вакцинація (щеплення) – це дієвий спосіб масової профілактики інфекційних захворювань, котрі поділяються на два типи. Перший – це вірусні захворювання, такі як кір, краснуха, свинка, поліомієліту, гепатиту В. Другий тип – бактеріальні, до них відносять туберкульоз, дифтерію, коклюш, правець тощо.
Можна вакцинуватися одразу від ряду хвороб. Для цього існують комбіновані препарати, які є сумішшю декількох вакцин. Наприклад, препарат АКДП спрямований проти коклюшу, дифтерії та правця. Деякі вакцини створюють імунітет з першого разу, інші потребують повторного введення. Ревакцинація (повторне щеплення) спрямована на підтримання імунітету, виробленого попередніми щепленнями. Зазвичай її проводять через кілька років після першого щеплення.
Умовно вакцини поділяються на чотири групи:
- живі – містять ослаблені живі мікроорганізми;
- інактивовані, їх існує два варіанти – перший містить вбитий цілий мікроорганізм, а другий – компоненти клітинної стінки чи інших частин збудника інфекції;
- анатоксини – вакцини, що містять інактивований токсин, який виробляються бактерії;
- біосинтетичні – це такі, що отримані методами генної інженерії.
Як діють щеплення?
Вакцину вводять в організм людини. Імунна системи уважно вивчає її, запам’ятовує та починає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Ці речовини діють вибірково, а організм виробляє специфічний імунітет Організм ніби як вчить імунну систему протидіяти повноцінній інфекції.
Під час цього процесу відбувається певна перебудова імунної системи. Цей процес схожий на те, що буде відбуватись з організмом при справжньому зараженні хворобою. Але насправді людина не хворіє, оскільки в організм потрапляє невелика доза збудника. Така підготовка організму, у разі захворювання, дає можливість імунній системі ефективно реагувати, не дозволяючи хворобі розвиватися.
Як відбувається щеплення?
Існують різні методи введення вакцин. Оптимальний спосіб визначається самою вакциною та її призначенням. Найтрадиційніший варіант – внутрішньом’язово. Іноді препарати вводять під шкіру, а деякі потрапляють до організму людини шляхом введення їх через рот або ніс.
Які є протипоказання до вакцинації?
Щеплення – корисний і потрібний процес. Проте, не варто ігнорувати можливі протипоказання. Вони абсолютно індивідуальні, тому варто обов’язково проконсультуватися з вашим сімейним перед тим, як вакцинуватися. Не варто робити щеплення, якщо:
- у вас досвід сильних алергічних реакцій на попередні введення цієї вакцини або її компоненти;
- страждаєте на гіпертонію або ревматичні захворювання;
- висока температура та симптоми застуди також є приводом перенести вакцинації.
Де можна вакцинуватись?
КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Ізюм» проводить щеплення від дифтерії, правцю, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи та COVID-19.
Для того, аби вакцинуватись, зверніться до вашого сімейного лікаря. Разом із лікарем ви можете перевірити наявність щеплень у вас та вашої дитини і спланувати вакцинацію. Наразі є вакцини від усіх зазначених захворювань.
Сімейні лікарі ведуть прийом у:
- Амбулаторії №1
Адреса: м. Ізюм, вулиця Гайдамацька, 2.
Часи прийому: з 8.00 до 15.00 (понеділок-п’ятниця).
Телефон: 066-987-29-33, 097-544-93-98
- Амбулаторії №2
Адреса: м. Ізюм, пров. Залізничний, 4.
Часи прийому: з 8.00 до 15.00 (понеділок-п’ятниця).
Телефон: 066-987-29-33, 097-544-85-72
Медики Ізюмщини закликають не ігнорувати календар щеплень, пам’ятаючи про їхню важливість для здоров’я людини!
Анастасія Гарагуля
obrii.com.ua