Створений у 2022 році фонд «Партнерство за сильну Україну» підтримує наше місто з моменту його деокупації. У жовтні минулого року фонд відрядив до міста місію швидкої оцінки потреб, у результаті чого було визначено головні пріоритети роботи – зокрема відновлення водопостачання. Також було розроблено стратегію надання ресурсів міській раді для підтримки її зусиль у нормалізації життя громади. Стратегія включає у себе низку заходів: підтримку комунального господарства з розчищення завалів та відходів, комплекс заходів з відновлення дошкільної освіти та встановлення бомбосховищ. Підтримка створення «пунктів незламності» у навколишніх селах також стала одним із пріоритетів фонду.
27 липня представники політичного комітету ФПСУ відвідали місто Ізюм для того, аби на місці побачити наслідки російської окупації міста, поспілкуватись із жителями та представниками влади та бізнесу.
Під час візиту делегати відвідали місце масового поховання, виявлене після звільнення міста, поклали квіти, віддаючи шану вбитим та закатованим жителям.
Наступним пунктом стали відвідини будинку на вулиці Пам’яті. Начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко повідомив присутнім, що з 31 липня планується продовжити пошук загиблих під завалами багатоповерхового будинку на вулиці Пам’яті, а також будинку на вулиці Заводській, що знаходиться поруч. Обидва ці будинки 9 березня минулого року розбомбила російська армія. За даними правоохоронців, під завалами можуть лишатися тіла загиблих. Присутній на заході начальник Ізюмської районної військової адміністрації Степан Масельський звернув увагу загалу на те, що бомбардування міста на початку березня минулого року велося як свідоме знищення мирного населення, оскільки на той час у місті не було розташувань сил ЗСУ. Це вкотре підтверджує терористичні наміри ворога.
У ході пішохідної екскурсії містом, члени Політичного комітету, разом із міським головою та представниками КП «Благоустрій міста Ізюма» ознайомились з процесом розчищення завалів та відновлення поводження з твердими побутовими відходами у місті. Зокрема процес застосування наданої фондом спеціальної техніки та обладнання для розчищення завалів та утилізації сміття. Поспілкувались із членами ОСББ «Троянда», висловивши захоплення активною позицією жителів багатоквартирних будинків.
Пішохідна екскурсія завершилась прес-конференцією на центральній площі Ізюма. Першим з промовою виступив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. Він зазначив, що наразі місто активно відновлюється, проте є ще велика кількість питань, які вимагають термінового вирішення. З промовами щодо вражень від візиту та стану справ на сьогодні виступили делегати: заступник голови дипломатичної місії Канади Шон Байд, повірений у справах Швеції в Україні Леннарт Ліннер та повірений у спарвах Швейцарії в Україні Андреас Губер. Вони висловили щиру підтримку ізюмчанам у прагненні відновити комфортне та безпечне життя, а також запевнили у подальшій підтримці Ізюма. Також було підняте питання допомоги міжнародної спільноти у розмінуванні території України та Ізюмщини зокрема. Для роз’яснення питання, до прес-конференції долучилась Ірина Скалій, представниця посольства Швеції в Україні. Вона зазначила, що ФПСУ занепокоєні тим, що Україна наразі є найзамінованішою країною світу, а отже співпраця фонду з інституціями, котрі займаються питаннями розмінування буде продовжуватись та включати у себе не тільки надання практичного обладнання, а й підвищення рівня обізнаності громадян у сфері мінної безпеки.
Відвідали делегати також дитячий садок №13, який наразі відновлюється завдяки ФПСУ і де знаходиться укриття, де з березня по вересень 2022 року перебувало близько 200 мешканців міста.
Члени делегації взяли участь у круглому столі за участі Уповноваженого у справах осіб зниклих безвісти, а також представників поліцейських відділів криміналістики, правозахисних неурядових організацій та громадянського суспільства. Також відбувся цикл дискусій за круглим столом з представниками громадського суспільства, волонтерів і малого бізнесу. Обговорили політичні і технічні виклики для процесів раннього та довгострокового відновлення на територіях, які були окуповані понад шість місяців.
Увага міжнародних організацій та місій надзвичайно важлива для нашого міста. Така підтримка дає надію на реальне відродження Ізюмщини.
Анастасія Гарагуля, фото автора
obrii.com.ua