З квітня 2017 року в Україні діє державна програма «Доступні ліки», яка спрямована на зменшення витрат українців на ліки, таким чином підвищуючи їхній соціальний захист. Програма сприяє кращому доступу пацієнтів до лікування хронічних захворювань, яких неможливо позбутися повністю. Повністю позбутися таких захворювань неможливо, втім постійний прийом призначених медпрепаратів допомагає уникнути ускладнень та зберегти гарне самопочуття.
Що змінилося з 1 липня 2023 року?
За даними Центру громадського моніторингу та контролю, з 1 липня 2023 року медичні препарати за програмою «Доступні ліки» видаватимуть лише за електронним рецептом. Винятки можливі тільки для мешканців прифронтових та тимчасово окупованих територій.
Можливість продовжувати рецепт без візиту до лікаря
Як пояснюють у Кабінеті міністрів, українці користуються електронними рецептами за програмою «Доступні ліки» ще з 2019 року. Проте раніше е-рецепти та їхні паперові аналоги існували паралельно. Відтепер усі призначення будуть тільки онлайн. Серед вагомих плюсів такої зміни – можливість подовжити призначення препаратів без візиту до лікаря. Тобто, якщо пацієнт потребує тривалого лікування, повторний е-рецепт на цю групу ліків можна буде отримати дистанційно.
Електронний рецепт дозволить ефективніше розподіляти бюджетні кошти
У Міністерстві охорони здоров’я пояснюють: впровадження електронних інструментів дозволяє краще керувати програмою «Доступні лік», розуміти запити і потреби, а відповідно – більш ефективно розподіляти бюджетні кошти. У МОЗ додають, якщо пацієнтові незручно користуватися електронним рецептом, лікар може додатково роздрукувати інформаційну довідку, у які міститиметься інформація про рецепт.
14 мільйонів електронних рецептів від початку повномасштабного вторгнення
У Міністерстві запевняють, українці вже масово переходять на використання е-рецептів. За їхніми даними, лише за останні 30 днів понад 50 тисяч пацієнтів вперше отримали електронний рецепт за програмою «Доступні ліки». А з початку 2023 року «Доступні ліки» за е-рецептом виписали вже понад 1,5 мільйонам українців. Якщо ж брати період повномасштабної війни, то було погашено 14 мільйонів електронних рецептів за програмою «Доступні ліки».
Лікування яких хвороб охоплює програма?
«Доступні ліки» призначені для лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, нецукрового діабету, цукрового інсулінозалежного діабету, хронічного обструктивного захворювання легень, хвороби Паркінсона. Також перелік включає у себе імуносупресивні препарати для пацієнтів після трансплантації.
Стосовно постійного прийому інсуліну не виникає сумнівів та варіантів. А от лікування деяких хронічних захворювань може передбачати паузи у прийомі ліків. Проте, прийом ліків не варто припиняти, якщо на це не було відповідних рекомендацій лікаря. Адже це може призвести до погіршення самопочуття та загострення хвороби.
Що треба зробити, аби отримати «Доступні ліки»?
- Записатись на прийом до сімейного лікаря.
- Перевірити разом з лікарем, чи правильно записано номер вашого мобільного телефону в електронній системі – на нього прийде СМС-повідомлення з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження, за яким ви отримаєте ліки в аптеці. Повідомлення буде наступного зразка: «Ваш рецепт ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».
- Якщо потрібно, ви можете попросити лікаря роздрукувати консультаційний висновок, в якому зокрема буде міститись інформація про призначені ліки та номер електронного рецепта.
- Зверніться до аптеки, яка задіяна у програмі. Назвіть працівнику аптеки номер рецепта. Вам запропонують препарати зі вказаною діючою речовиною та зорієнтують по вартості кожного з них. Оберіть один, назвіть чотиризначних код підтвердження та отримайте свої ліки.
Варто пам’ятати, що програма передбачає отримання ліків безоплатно або з невеликою доплатою.
Запишіться до сімейного лікаря, аби не стояти у черзі
Амбулаторія №1
Адреса: м. Ізюм, вулиця Гайдамацька, 2 (приміщення обласного шкірно-венерологічного диспансеру).
Часи прийому: з 8.00 до 15.00 (понеділок-п’ятниця).
Телефон: 066-987-29-33, 097-544-93-98
Приймають лікарі: Коломицева О.В., Різванова З.І., Сумець Л.М., Дрозд І.М., Булига Л.М.
Амбулаторія №2
Адреса: м. Ізюм, пров. Залізничний, 4.
Часи прийому: з 8.00 до 15.00 (понеділок-п’ятниця).
Телефон: 066-987-29-33, 097-544-85-72
Приймають лікарі: Толстая Т.М., Костенко М.Р., Покровський О.П., Богданова Н.О., Лісняк В.В., Змієвська Т.Б.
Ізюмські аптеки, задіяні у програмі «Доступні ліки»:
- аптечний пункт вул. Залікарняна, 5/пров. Залікарняний, 4;
- аптека «Оптових цін» вул. Гайдамацька, 18/2;
- аптека «Оптових цін» вул. Івана Мазепи, 29А;
- аптека «Оптових цін» вул. Гайдамацька, 5;
- аптека «911» в’їзд Ринковий, 3/1;
- аптека «911» вул. Київська, 13Є;
- аптека «Добра» вул. Київська, 13Б.
Більше інформації щодо програми «Доступні ліки» та перелік лікарських засобів, котрі до неї входять, ви можете знайти, відсканувавши QR-код, розміщений на цій сторінці.
Бажаємо міцного здоров’я!
Підготувала Анастасія Гарагуля
obrii.com.ua