24 травня 2023 року рішенням Архієрейського Собору помісної Української Православної Церкви під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія затверджено Постанову про календарне питання, яка визначає перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. Рішення прийнято майже одноголосно – проти проголосував лише один єпископ з 53, ще один утримався.
Отже, з 1 вересня більшість християн України будуть відзначати релігійні свята по-новому. Наприклад, Різдво відтепер відзначатимемо 25 грудня, а не 7 січня. Улюблене дитяче свято Миколая тепер буде 6 грудня, а Водохреще – 6 січня.
Зміни торкнуться нерухомих свят, а чинна Пасхалія збережеться – святкування Великодня і прив’язаних до нього подій. Найбільше з них - Трійця, яку святкують на 50-й день після Великодня. Такий перехід зі старого Юліанського календаря на новий без врахування Великодня називають «Новоюліанським календарем». Саме так робили і православні церкви Європи, які також зберегли різний підхід до вирахування Великодня з церквами Григоріанського календаря.
Неоднозначною лишається ситуація з Покровою, яку зазвичай святкували 14 жовтня. До цього дня прив’язане свято українського козацтва, адже саме Покрова є заступницею козаків. На цю дату також припадає день УПА та день захисників та захисниць України. Відтепер релігійна частина свят цього дня переноситься на 1 жовтня. Покрова та Різдво зараз є офіційними державними святами з вихідним днем. Чи скасує їх парламент – стане відомо пізніше, Православна Церква України вже звернулась до держави з проханням перенести державні свята, які були прив’язані до релігійних. Нагадаємо, що на час воєнного стану усі вихідні та свята тимчасово скасовані.
Варто зауважити, що за парафіями та монастирями, які цього бажають, зберігається право використовувати старий календар.
Анастасія Гарагуля
obrii.com.ua