Масляна, Масниця – стародавнє слов’янське свято, яке триває цілий тиждень. Дата Масляної щороку змінюється, оскільки залежить від церковного календаря і дня святкування Великодня (16 квітня).
Цього року Масляний тиждень розпочинається у понеділок, 20 лютого, і закінчиться у неділю, 26 лютого. В народі на Масляну проводять зиму і починають зустрічати тепло весни, а для церкви це свято означає наближення Великого посту. В цей час християни намагалися наїстися тим, чого не можна їсти в піст — молочними продуктами, яйцями, рибою, млинцями.
Свято завжди супроводжувалося веселими розвагами, піснями й танцями. В центрі міста чи села обов'язково створювали місце, куди могли прийти жителі й повеселитися.
Головним атрибутом свята вважалося солом'яне опудало, яке символізувало зиму. В кінці Масниці його спалювали. Так "прощалися" із зимою та вітали весну.
Традиції за днями Масного тижня
Кожен день тижня мав свою назву, також відрізнялися й обряди.
Понеділок — Зустріч. Цього дня люди запрошували до себе додому гостей (близьких, рідних, друзів, сусідів). На столі було чимало смаколиків, зокрема, сирні запіканки та вареники із сиром. Також саме в понеділок виготовляли солом'яне опудало, яке ставили на центральній площі міста або села. Перебувало воно там до закінчення свята.
Вівторок — Загравання. В давнину цього дня влаштовували так звані оглядини. Хлопці та дівчата, які ще не мали пари, збиралися разом, щоб покататися на санях. Під час веселощів можна було знайти собі другу половинку. Згодом, майже всі такі пари ставали сім'ями.
Середа — Ласунка. Господині запрошували до себе додому гостей, особливо зятів, щоб приготувати їм страву під назвою "тещин млинець". Окрім цього, на столі були випивка, солодощі. Щоб сім'я жила в мирі та злагоді, зять обов'язково повинен був зробити тещі комплімент.
Четвер — Розгуляй. Цього дня Масниця переходила від сімейного до загального святкування. Люди виходили на вулиці, співали, танцювали й розважалися. А ось працювати суворо заборонялося.
П'ятниця — Тещині вечірки. Тепер вже зять кликав тещу в гості, щоб пригостити її різноманітними смаколиками. Цей ритуал допомагав налагодити тісні сімейні стосунки.
Субота — Посиденьки зовиці. Молода дружина повинна була покликати братову сестру в гості, щоб пригостити її варениками, пирогами, млинцями.
Неділя — Прощена неділя. Назва свята говорить сама за себе. Напередодні Великого посту намагалися вибачитися перед всіма, кого образили. Також обов'язково йшли до церкви, щоб попросити у вищих сил благословення. Потім на площі спалювали солом'яне опудало. tsn.ua