Якщо ваш собака не може помочитися, якщо у нього кров у сечі, болючість при сечовипусканні, Вам потрібно терміново звернутися до фахівця для діагностики та первинного огляду тварини. Це серйозні провісники і можуть бути ознаками кількох захворювань та патологій простати. Однією з найбільш розповсюджених з них є простатит у собак.
Патології передміхурової залози належать до поширених захворювань і можуть розвиватися в результаті інфекції, гормональних, анатомічних або ембріональних порушень. Захворювання простати частіше спостерігаються у дорослих та старих тварин, що пояснюється гіпертрофією (збільшенням) органу під впливом генів.
Гіпертрофія спостерігається у 60% собак старше 5 років і майже 100% собак старше 10-12 років. По мірі збільшення розміру залоза поступово зміщується: якщо у молодих самців вона знаходиться в тазовій порожнині, то до 8-10 річного віку повністю зміщується в черевну порожнину.
Причини захворювання
Найчастіше причиною простатиту стають бактерії. При життєдіяльності у передміхуровій залозі вони виробляють різні токсини, продукти розпаду, що викликає запалення. Також великий вплив на залозу робить гормон тестостерон — найважливіший статевий гормон у самців. Він контролює більшу частину функцій простати і може викликати посилене зростання залози. Під його впливом залоза постійно активно функціонує, що тільки погіршує перебіг хвороби.
Іноді простатит може бути неінфекційним, тобто під час досліджень бактерії не виявляються. У такій ситуації варто підозрювати проблему сфінктера уретри. Через неправильну функцію сфінктера може відбуватися закидання сечі в передміхурову залозу, що також викликає запальний процес.
Найчастіше запалення передміхурової залози виявляється у собак середнього та старшого віку. Основною групою ризику є некастровані собаки старше 5-6 років. Також хвороба найчастіше виявляється у особин середніх та великих порід, таких як лабрадор, боксер, кане-корсо тощо. Але собаки дрібних порід також не застраховані від цієї недуги, хоч і діагностується він у них набагато рідше.
Симптоми простатиту у собак
Зазвичай симптоми простатиту відрізняються залежно від фази перебігу захворювання.
При гострій фазі можна спостерігати:
- кров'янисті виділення зі статевих шляхів;
- прискорене або хворобливе сечовипускання;
- домішки в сечі, наприклад, пластівці
- підвищення температури тіла;
- погіршення загального стану; відмова від їжі;
- біль у нижній частині живота.
При хронічному простатиті зазвичай є такі симптоми:
- болісні відчуття при сечовипусканні та дефекації;
- ускладнена дефекація;
- стрічкоподібний (сплющений) кал;
- кульгавість, згорбленість;
- погіршення якості сперми.
На відміну від людей, у собак зазвичай не відзначається затримки сечовипускання при простатиті. У собак розростання тканин відбувається в основному за рахунок центральної зони і рухається воно до периферії, що не впливає на уретру, але при цьому починається стискання прямої кишки.
Якщо описані симптоми спостерігаються тривалий час, може розвинутися таке ускладнення, як проміжна грижа. Щілевидний отвір, утворений переплетенням сухожиль можуть призвести до важких наслідків - гострої затримки сечі, некрозу. Відмирання тканин кишківника і сечового міхура — вкрай небезпечний стан, який має негайно лікуватись за допомогою операції.
Як діагностувати простатит?
Діагноз ставиться, згідно з даними анамнезу життя та хвороби тварини. Зазвичай з цією проблемою приходять власники великих некастрованих собак середнього чи старшого віку. Саме через гормональний вплив у 98% випадків простатит розвивається у нестерилізованих тварин.
Для постановки діагноза застосовується:
- ректальна пальпація;
- УЗД у тварин сечостатевої системи;
- загальний аналіз сечі;
- загальний аналіз крові.
У загальному клінічному аналізі крові, як і в аналізі сечі, швидше за все, буде підвищено кількість лейкоцитів. При цьому біохімічний аналіз крові не матиме якихось значних відхилень.
Профілактика простатиту
Найкращим методом профілактики є своєчасна кастрація. Кастрація молодої тварини профілактує більшість захворювань передміхурової залози. Існує міф, що часта в'язка собак також знижує ризики хвороб простати. Але, на жаль, племінні собаки хворіють на простатит також часто як і тварини, що не вʼяжуться. Для виявлення недуги на ранній стадії рекомендується проведення УЗД простати кобелів раз на рік. А для собак старше 7 років - частіше або при наявності симптоматики. Раннє лікування дає кращі прогнози і одужання відбувається швидше. Хороші ветеринарні клініки, з професійним обладнанням і кваліфікованими спеціалістами допоможу і вирішенні цього питання.