Доброякісна пухлина м'яких тканин – це пухлина, яка не поширюється в інші частини тіла. Неракові пухлини зазвичай не загрожують життю пацієнта, видаляються хірургічним шляхом і зазвичай не рецидивують.
Існує багато типів доброякісних пухлин м'яких тканин. Вони згруповані за типом тканин, з яких виникла пухлина.
Пухлини жирової тканини
Багато доброякісних пухлин м'яких тканин виникають у жировій тканині організму, включаючи такі:
- Ліпома – найпоширеніший тип доброякісної пухлини м'яких тканин. Зазвичай вона розвивається у вигляді м'якої безболісної шишки, яка повільно росте. Рідше ліпома може розвиватися у вигляді групи ущільнень або аномальних ділянок. Зазвичай вони розташовані на тулубі та кінцівках.
- Ліпобластома (ліпобластоматоз) розвивається у немовлят і дітей раннього віку. Це тип ліпоми, що складається з незрілих жирових клітин.
- Гібернома має тенденцію рости повільно. Зазвичай розвивається в грудній клітці. Вона також може розвиватися в тканинах тулуба, кінцівках і задній частині живота (заочеревинний простір).
Пухлини фіброзної тканини
У фіброзних тканинах можуть розвиватися:
- Фіброма – це загальний термін, який використовується для опису групи доброякісних пухлин, які виникають у шкірі або волокнистих м'яких тканинах, таких як сухожилля і зв'язки. Фіброми зазвичай збільшуються повільно.
- Еластофіброма – рідкісна пухлина, яка росте повільно. Еластофіброми зазвичай розвиваються між нижньою частиною лопатки і грудною стінкою. Ці пухлини можуть вирости до 5-10 см у діаметрі.
- Поверхневий фіброматоз – це коли в тканинах рук, ніг або статевого члена розвиваються невеликі неракові пухлини. Ці пухлини мають тенденцію рости повільно. Пухлини з більшою ймовірністю розвинуться на ногах або статевому члені, якщо вони вже виникли на руках. Ймовірно, вони повернуться після видалення.
- Фіброматоз десмоїдного типу являє собою пухлину м'яких тканин, яка зазвичай не є раковою. Він має тенденцію повертатися після лікування і проростати в прилеглі тканини. Але на інші частини тіла він не поширюється. Часто починається в тканинах рук, ніг або живота.
- Глибока доброякісна фіброзна гістіоцитома утворюється в тканинах глибоко під шкірою, зазвичай у ділянці ніг, голови та шиї. Це безболісна пухлина, яка повільно зростає. Коли доброякісна фіброзна гістіоцитома розвивається в шарах шкіри, її часто називають дерматофібромою.
Пухлини м'язової тканини
- Лейоміоми – це доброякісні пухлини, що розвиваються в гладких м'язах. На них часто буває безліч болючих шишок. Лейоміоми можуть виникати практично в будь-якому місці тіла, але найчастіше трапляються в шлунково-кишковому тракті та матці. Ці доброякісні пухлини також можуть розвиватися глибоко в кінцівках, у черевній порожнині або задній частині живота.
- Рабдоміома – рідкісна доброякісна пухлина, яка починається в скелетних м'язах.
Пухлини кровоносних і лімфатичних судин
- Гемангіома – поширена пухлина м'яких тканин, що не є раковою, вона спричинена аномальним скупченням кровоносних судин. Гемангіоми виявляються на шкірі або у внутрішніх органах. Багато невеликих гемангіом проходять самостійно. Якщо вони великі або призводять до проблем, їх можна лікувати за допомогою лазерної хірургії або ліків, таких як стероїди або бета-блокатори.
- Гломусні пухлини розвиваються навколо кровоносних судин, зазвичай під шкірою пальців або кистей, зап'ясть і стоп. Вони мають вигляд невеликої синювато-червоної гулі під шкірою і можуть бути вельми болючими. Існує також раковий тип гломусної пухлини, який називається злоякісною гломусною пухлиною.
- Лімфангіома розвивається в лімфатичних судинах. Лімфангіоми можуть виникнути в будь-якому віці, але часто вони вже є при народженні або розвиваються у дітей віком до 2 років. Зазвичай розташовуються в ділянці голови та шиї. Лімфангіоми ростуть повільно і схожі на м'яку, тістоподібну масу. Вони можуть вирости досить великими.
Пухлини нервової тканини
- Нейрофіброма – це невелика пухлина в нервах під шкірою або в інших частинах тіла, що повільно зростає. Нейрофіброми зазвичай розвиваються у дорослих після 30 років. У людей із нейрофіброматозом 1 типу часто розвиваються численні нейрофіброми.
- Шваннома – це пухлина, яка повільно зростає. Вона починається зі шванівських клітин. Ці клітини складають захисне покриття (оболонку) навколо нервів. Ці пухлини часто розвиваються в голові та шиї, кінцівках і навколо хребта вздовж задньої частини живота. Шванноми найчастіше виникають у дорослих від 20 до 50 років.
Якщо у вас було виявлено пухлину, необхідно обов'язково переконатися, що вона не несе шкоди вашому організму. Пройти всі необхідні дослідження ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD у Києві.