Наразі стрес став невід’ємною частиною життя українців, а хронічний стрес може призвести до розвитку багатьох хвороб. Саме тому дуже важливо вчасно розпізнати стрес та боротися з ним. Важливу роль у подоланні стресу відіграють техніки самодопомоги і використання таких лікарських засобів швидкої дії, як корвалол.
Методики самодопомоги
Дуже часто в умовах війни виникають ситуації, коли немає можливості прийняти ліки для заспокоєння, і в таких випадках найкращим способом є використання методів самодопомоги.
- Заземлення. Допомагає подолати панічні атаки, тривогу та страх. Коли людина починає почуватися погано, їй слід озирнутися навколо та проговорити вголос назви предметів, які вона бачить навколо себе, а ще краще взяти їх до рук та змістити увагу на їх форму, консистенцію, запах і матеріал. Ця техніка досить проста, проте дуже дієва й ефективна.
- Створення простору. Якщо важко позбутися важких думок, і вони не дають людині спокійно жити, варто спробувати таку техніку. Треба уявити, що розум — це небо, а думки — це хмари, які пропливають по ньому. Сама людина для думок — просто простір, а вони — просто є, і ніяк її не зачіпають. Слід споглядати за ними і не надавати їм емоційного забарвлення. Мозок — лише простір для них, нехай вони пропливають собі далі. Головне завдання — не боротися з думками, а стати їх спокійним споглядачем.
- Знімання з гачка. Якщо людина відчуває, що її охопили важкі думки, страхи чи тривога, першим завданням має бути розпізнавання цієї думки та прийняття її. Слід проговорити про себе: «Так, я дійсно маю зараз погану думку». Після цього використати техніку заземлення, також різновидом техніки заземлення є зміна діяльності. Наприклад, можна почати готувати їжу, вишивати, в'язати тощо.
На перший погляд, ці методики прості та банальні, проте якщо їх виконувати, результати неодмінно будуть.
Медикаментозні методи
Якщо не вдається впоратися з емоційним напруженням методами самодопомоги, тоді слід переходити до фармакологічних засобів. Розпочати варто з простих рослинних препаратів:
- трава собачої кропиви;
- корені валеріани;
- листя меліси;
- пасифлора;
- шишки хмелю.
Можна використовувати комбіновані рослинні засоби:
- Ново-Пассит;
- Персен;
- Релаксил;
- Фітосет та інші.
Також на допомогу прийде вже згаданий корвалол. Він має виражену заспокійливу дію завдяки фенобарбіталу, що міститься у складі. У разі збільшення дози можливий транквілізуючий (протитривожний) та снодійний вплив. Корвалол ефективний як засіб швидкої допомоги за вираженого стресу та психоемоційного навантаження. Якщо перелічені способи не допомогли, тоді варто звернутися до лікаря для призначення препаратів із більш вираженим заспокійливим ефектом.