В області функціонує 16 МНВК, з них три в містах обласного підпорядкування, а п’ять в місті Харкові.
Ізюмський МНВК, створений у 1986 році, виконує функції закладу системи загальної середньої освіти. Він здійснює вивчення окремих навчальних предметів (Трудове навчання, Інформатика, Захист Вітчизни), а також курсів за вибором та факультативів. ЗНЗ передають до МНВК навчальні годин на вивчення цих предметів відповідно до своїх навчальних планів. Така організація навчального процесу дає можливість концентрації кращих педагогічних кадрів, матеріальної бази, вибору кожним учнем власної освітньої траєкторії відповідно до здібностей та нахилів.
Далі
В області функціонує 16 МНВК, з них три в містах обласного підпорядкування, а п’ять в місті Харкові.
Ізюмський МНВК, створений у 1986 році, виконує функції закладу системи загальної середньої освіти. Він здійснює вивчення окремих навчальних предметів (Трудове навчання, Інформатика, Захист Вітчизни), а також курсів за вибором та факультативів. ЗНЗ передають до МНВК навчальні годин на вивчення цих предметів відповідно до своїх навчальних планів. Така організація навчального процесу дає можливість концентрації кращих педагогічних кадрів, матеріальної бази, вибору кожним учнем власної освітньої траєкторії відповідно до здібностей та нахилів.
МНВК є центром профільного навчання та професійної орієнтації учнівської молоді міста. Педагогічний колектив МНВК працює над створенням умов для профільного навчання учнів 10-11 класів відповідно до вимог суспільства, стану соціально-економічного розвитку, запитів громадян і потреб міста. В МНВК навчаються учні всіх дев’яти шкіл міста. Контингент учнів 10-11 класів складає 460 учнів. На базі комбінату учні старших класів проходять професійну та допрофесійну підготовку. Вони мають можливість одночасно з отриманням загальної середньої освіти отримувати професійну освіту, проходити допрофесійну підготовку, вивчати курси за вибором відповідно обраному профілю навчання. Випускник школи, який отримав разом з атестатом свою першу професію, є соціально захищеним в умовах сучасного жорсткого ринку праці. За роки свого існування МНВК підготував 1850 водіїв, 430 швачок та кравців, 360 продавців, 200 перукарів, 180 бухгалтерів, 380 секретарів, 340 операторів комп’ютерного набору та спеціалістів інших професій (токар, слюсар, столяр, муляр, штукатур, оптик).
В місті Ізюмі в МНВК можна здобути професії водія транспортних засобів категорій «В» і «С», перукаря, кравця, конторського службовця бухгалтерії,кухаря, оператора комп’ютерного набору, секретаря керівника. Щороку біля 200 випускників закладів освіти разом з атестатом отримують свідоцтво про присвоєння професії. Минулого року було випущено 90 водіїв, 15 кравців, 20 перукарів, 20 операторів комп’ютерного набору, 14 кухарів, 15 конторських службовців бухгалтерії, 15 секретарів. Навчання в МНВК надає учням можливість здійснювати професійні спроби, що зводить до мінімуму помилки при виборі майбутньої професії.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2012 року №1069 вимагає удосконалювати систему профільного навчання учнів старшої школи за технологічним напрямом з урахуванням наявних та перспективних потреб ринку праці. На базі МНВК організовано навчання учнів технологічного напряму ЗНЗ міста. Для навчання за цим профілем потрібна відповідна матеріальна база, наявність ліцензій на проведення професійного навчання. МНВК має ліцензію на навчання за сімома професіями, пройшов Державну акредитацію на право підготовки водіїв автотранспортних засобів. Такі умови створені тільки в МНВК. Організація навчання за технологічним профілем можлива тільки на базі МНВК. В сучасних умовах з кожним роком зростає потреба в отриманні робітничих професій. Тому в 2010 році Ізюмський район звернулись до МНВК з проханням організувати навчання за технологічним профілем. Зараз в МНВК навчаються учні шести закладів Ізюмського району на підставі Угоди, укладеної між районною та міською радами.
Враховуючи досвід і можливості Ізюмського МНВК в організації профільного навчання, сьогодні перед освітою міста Департаментом науки і освіти обласної державної адміністрації поставлено завдання створення освітнього округу на базі МНВК з метою створення в місті ефективної системи профільного навчання учнів старшої школи,надання кожному учневі можливості рівного доступу до якісної освіти.
На базі Ізюмського МНВК створений міський центр військово-патріотичного виховання учнівської молоді. До роботи в ньому залучені кращі педагоги військової справи міста. Створюється відповідна матеріальна база для вивчення предмету «Захист Вітчизни», для проведення роботи з військово-патріотичного виховання молоді міста. Окрім підвищення рівня військово-патріотичної підготовки учнівської молоді, створення центру має значний економічний ефект. Об’єднання юнаків та дівчат в міжшкільні навчальні групи дозволяє на 40% скоротити витрати на оплату праці вчителів військової справи.
В світлі вимог до активізації позашкільної освіти, згідно Указу президента України діяльність МНВК розглядається як ланка позашкільної освіти, що сприяє розширенню надання учням додаткових освітніх послуг.
МНВК вирішує і соціальні проблеми міста, займається благодійною діяльністю. Тут діє навчальна перукарська майстерня, яка надає безкоштовні послуги соціально-незахищеним категоріям громадян (вихованці дитячого будинку, пенсіонери, безробітні).
Існування Ізюмського МНВК сприяє збільшенню на 20% кількості випускників 9 класів, які продовжують навчання в 10 класах. Проведені соціологічні опитування свідчать, що понад 70 відсотків учнівської молоді разом із отриманням атестата про загальну середню освіту бажають отримати і робітничу професію.
Адміністрацією МНВК проводиться робота по залученню позабюджетних коштів для фінансування навчальної діяльності закладу. Це і кошти спонсорів, і кошти від господарської діяльності закладу. Діють курси для дорослого населення. Завдяки цьому вдається підтримувати в належному стані навчально-матеріальну базу. Заклад включився в активну роботу по розробці проектів для залучення інвестицій. Для вирішення нагальних потреб закладу створена громадська організація, яка опікується станом справ МНВК. Все це свідчить про активний пошук закладом шляхів майбутнього існування в освітньому просторі міста.
Ізюмський МНВК входить до числа кращих закладів такого типу в Україні. Він представляє Харківську область в Координаційній раді, яка створена і діє при Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України. Фахівці закладу залучаються Міністерством до розробки програм державної атестації МНВК, завдань Державної підсумкової атестації учнів ЗНЗ України. У червні планується проведення всеукраїнського семінару на базі Ізюмського МНВК.
Ізюмський МНВК являє собою унікальний навчальний заклад, який здатен задовольняти освітні запити учнів міста та району, освітні послуги якого користуються попитом на ринку освітніх послуг. Він має високий рейтинг в учнів та їх батьків. Його діяльність є невід’ємною ланкою освіти міста Ізюм.