Упродовж серпня було зафіксовано підвищення рівня захворюваності на коронавірусну інфекцію: 55 осіб із лабораторним підтвердженням, серед них - п’ять медичних працівників. Слід зазначити, що динаміка поширення змінилася у бік інтенсивності: у квітні, скажімо, було четверо інфікованих, у травні - один, у червні теж один, в липні - семеро, а от в серпні - 42. Серед захворілих - 47 жителів міста, вісім – із села, серед дорослих – 51 хворий, серед дітей - 4. За віком захворюваність розподілилась наступним чином: особи 60 років і старші – 21 (38,2%), особи у вікових групах 18-29 років – 2 (3,6%), 30-39 років – 4 (7,2%), 40-49 років – 6 (10,9%), 50-59 років – 18 (32,7%), діти – від 1 до 4 років – 1, 5-9 років -2, 10-14 років - 1. Серед захворілих більшість жінки - 34 (61,8%).
Вірус COVID-19 передається від людини до людини краплинним та контактним шляхами. Тобто через дрібні часточки, які виділяються з носа або рота хворого під час кашлю або чхання. Ці краплі розповсюджуються на відстань близько метра від хворого і можуть потрапляти на слизові оболонки очей, носа та рота іншої людини, яка знаходиться поруч. Також краплі, що містять вірус, забруднюють предмети і поверхні. Інші люди можуть інфікуватися через дотик до таких предметів або поверхонь, а потім — до очей, носа чи рота. Вірус може переміщуватись на відстань понад метр у часточках аерозолю, але такий аерозоль утворюється лише під час виконання специфічних медичних процедур. Наприклад, інтубація трахеї.
Тривалість існування вірусу 2019-nCoV на поверхнях остаточно не встановлена. Якщо припустити, що, у цьому критерії, він близький до інших представників родини коронавірусів, то збудник COVID-19 може виживати на поверхнях від кількох годин до кількох діб. Це залежить від поверхні, температури повітря та інших умов. Перебуваючи поза організмом людини, вірус втрачає свою здатність викликати захворювання. Згідно із науковими даними, вірус 2019-nCoV на зовнішніх поверхнях залишається небезпечним для людини 3-4 години. Якщо ви підозрюєте, що якась поверхня може бути забруднена вірусом, обробіть її побутовим мийним засобом та антисептиком із вмістом спирту не менше 60%.
COVID-19 викликає респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр симптомів - від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.
КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ COVID-19 У ДОРОСЛИХ
Найбільш розповсюджені симптоми корона вірусу:
- лихоманка у 87,9% захворівших
- сухий кашель у 67,7%
- втома у 38,1%
- вологий кашель у 33,4%
- ускладнене дихання у 18,6%
- біль у м’язах у 14,8%
- біль у горлі у 13,9%
- головний біль у 13,6%
- озноб у 11,4%
- нудота та блювання у 5%
- втрата нюху і смаку у близько 5%
- закладенність носа 4,8%
- діарея у 3,7%
- кровохаркання у 0,9%
- почервоніння та запалення очей у 0,8% (ці данні всесвітньої організації охорони здоров’я, на основі спостережень за лабораторно підтвердженими випадками)
Нетяжке захворювання
Нетяжка пневмонія
Пацієнти з нетяжкою пневмонією не мають ознак дихальної недостатності. Їх турбують такі ж скарги, як і в хворих на нетяжке захворювання. Кашель може бути з мокротинням, вислуховуються вологі хрипи. Головним в діагностиці є виявлення на
Тяжка пневмонія
При тяжкій пневмонії у підлітків або дорослих: гарячка або підозра на респіраторну інфекцію, виражена дихальна недостатність
Гострий респіраторний дистрес-синдром
Проявляється появою нових симптомів або погіршенням респіраторних симптомів упродовж одного тижня після початку COVID-19.
Критеріями гострого респіраторного дистрес-синдрому (надтяжкої форми при COVID-19) визнані: задишка з частотою дихання більше 30 вдихів / хв; недостатність кисню в крові; дані комп'ютерної томографії грудної клітки з наявністю множинних інфільтратів.
Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:
Один із найбільш ефективних способів захиститися і запобігти поширенню інфекції — фізичне дистанціювання та щоденна гігієна. А саме: безконтактне привітання; гігієна рук (часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами); дотримання респіраторної гігієни і етикету кашлю (під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель); дистанція не менше півтора метри від інших людей у публічних місцях; самоізоляція у разі появи респіраторних симптомів (ізолюйтеся від тих, з ким проживаєте, наскільки це можливо, особливо якщо серед них є люди похилого віку).якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;
Микола Пазушко, лікар - епідеміолог Ізюмської міськміжрайонної філії ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України».