Знайомтесь: Аліса Тіраян
Нещодавно місто Ізюм отримало свій новий герб. Це відбулося у результаті конкурсу на його ескіз, про перебіг якого ми вже детально розповідали. Поки тривають процедурні питання із затвердження ескізу як офіційного герба, журналісти медіа «Обрії Ізюмщини» поспілкувалися із авторкою переможного зображення, аби дізнатися як студентка із міста Харків стала частиною історії малознайомого для неї міста Ізюм. Деталі бесіди – читайте нижче.
- Розкажіть, будь ласка, про себе. Де ви народилися, навчалися, чим захоплюєтеся?
- Мене звати Аліса Тіраян, я народилася в Харкові. Скільки себе пам’ятаю, мені завжди подобалося малювати. Я почала малювати так рано, що навіть не пам’ятаю, з чого саме — здається, моя перша робота була на білій стіні кімнати!
Я навчалася у звичайній загальноосвітній школі. Там усі вчителі знали мене як дівчинку, яка малює, і щойно виникала потреба у плакаті для якогось конкурсу, вони зверталися до мене. Окрім школи, я відвідувала додаткові курси малювання в дитячій школі мистецтв імені Леонтовича. Там мені дали базові знання у таких напрямах, як рисунок, живопис та композиція.
Після 9 класу я закінчила школу та перейшла до Харківського Академічного Художнього Ліцею (ХАХЛ). Це був найкращий навчальний заклад у моєму житті. Дуже приємний творчий колектив, талановиті однокурсники та розуміючі викладачі. Ми всі здружилися, і навіть карантин не став на заваді нашому спілкуванню. Шкода, що нас розділила війна у 2022 році. Там я отримала цінний досвід і знання, які дуже допомогли мені при вступі до академії.
- Де ви зараз навчаєтеся, на кого і чому саме обрали цю професію?
- Спробувавши себе у живописі та графіці, я зрозуміла, що хочу розвиватися в іншому, але все одно творчому напрямі, і тоді відкрила для себе світ цифрового мистецтва. Саме це вплинуло на моє рішення обрати спеціальність «мультимедійний дизайн». Зараз я навчаюся на третьому курсі Харківської Державної Академії Дизайну та Мистецтв за цією спеціальністю. За три роки я навчилася створювати багато чого: цифрове мистецтво, анімаційну рекламу, мультиплікацію, логотипи, 3D-анімацію тощо. Мені подобається те, чим я займаюся, і я планую розвиватися у цій сфері надалі.
- Які маєте плани на майбутнє - працювати за обраним фахом чи може вже десь працюєте, берете участь у якихось проектах?
- Наразі у мене немає постійної роботи, але я вже мала досвід виконання приватних замовлень, таких як анімована реклама, трейлери до книжок для видавництв тощо. Я стараюся пробувати все, що потрапляє під руку, адже це допомагає краще зрозуміти себе і що мені подобається.
- Чим займаєтеся у вільний час? Які маєте захоплення?
- Якщо говорити про мої захоплення поза мистецтвом, то вони досить звичайні. Я, як і більшість людей, люблю дивитися фільми — іноді через сюжет, а іноді, щоб помітити, як гарно виставлене світло чи знята сцена. Нещодавно я захопилася відеоіграми — не лише як способом розваги, а й щоб краще зрозуміти, як влаштований світ геймдеву*(GameDev — це загальний термін для всієї галузі, яка займається виробництвом та розповсюдженням відеоігор на різних платформах), адже ця сфера тісно пов’язана з моєю спеціальністю.
Окрім цього, спорт став для мене чудовим способом підтримувати баланс між сидячою роботою та активним життям, зокрема полюбляю сноубординг та гірські лижі.
- Як ви дізналися про конкурс на ескіз герба міста Ізюм? Чому вирішили взяти у ньому участь?
- Про конкурс я дізналася завдяки родині. Хоча я не з Ізюма, мені здалося цікавим спробувати себе у такому незвичайному завданні. Адже неважливо ізюмчанка я чи харків'янка — насамперед я українка. Це була чудова нагода проявити себе і створити щось значуще, що може стати частиною візуальної ідентичності міста Ізюм.
- Як створювали свій варіант герба - чим керувалися, чим надихалися? Скільки було версій цієї роботи, доки не вийшла та, яку ви подали на конкурс?
- Під час створення герба я вивчила багато джерел: статті про історію міста, визначні місця, пам’ятки, книги про геральдику, символіку геральдичних фігур тощо. Я хотіла, щоб герб поєднував у собі геологічні пам’ятки міста та його козацьке минуле.
До створення герба я підійшла з усією відповідальністю та натхненням, можливо, навіть більше, ніж потрібно. Саме тому я подала на конкурс одразу чотири варіанти. Після відправки зі мною зв’язалася конкурсна комісія і запропонувала внести правки до одного з варіантів. Не з першого разу, але ми дійшли до фінального вигляду герба.
- Варіант ескізу створювали самі чи може зверталися до когось по допомогу? (науковці, викладачі, друзі тощо)
- Ескіз герба я створювала повністю самостійно, моїми єдиними друзями і помічниками були статті та книги про геральдику.
- Чи бачили ви варіанти ескізів, які конкурували з вашим? Як оцінюєте рівень виконання роботи іншими авторами?
- Так, я бачила ескізи гербів інших учасників. Мені було цікаво подивитися на їхній підхід до завдання. Чесно кажучи, побачивши їхні роботи, я навіть засумнівалася у своїй перемозі. Варіант герба на чорно-червоному полі здався мені більш агресивним, ніби із закликом до боротьби, що відображає нинішнє становище міста через війну. Другий герб на лазурному полі зі золотим хрестом виглядає мінімалістично, що, безперечно, добре для читабельності елементів герба. Використані кольори перегукуються з гербом України.
- Чи повʼязує вас щось з містом Ізюм? Бували коли-небудь у тут?
- На жаль, я сама ніколи не була в Ізюмі, але моя мама відвідала місто після його звільнення від окупантів під час повномасштабного вторгнення. Ця поїздка справила на неї сильне враження, і вона пообіцяла, що ми обов’язково поїдемо туди разом. Саме мати розповіла мені про конкурс герба, надихнувши на участь. Сподіваюся, у майбутньому в мене буде можливість побачити Ізюм на власні очі та ближче познайомитися з його історією й атмосферою.
- Як дізналися, що перемогли у конкурсі? Які емоції це у вас викликало?
- Я дізналася про перемогу у конкурсі після дзвінка конкурсної комісії. У цей момент я відчула здивування, радість і гордість одночасно. Мене надихає думка, що, незважаючи на молодий вік, мені вдалося зробити свій внесок в історію міста Ізюм.
- Що вас надихає на творчість?
- Коли у мене є творчий настрій, мене може надихати все навколо — природа, люди, події. Але, як і в кожного художника, у мене бувають творчі кризи та застої, і це також частина процесу. Найбільше мене мотивує думка, що через творчість можна передати те, що важко висловити словами.
- Чи берете ви участь у соціальних проєктах, зборах, аукціонах, які спрямовані на допомогу військовим чи людям, які постраждали від війни?
- Я беру участь у підтримці наших військових, надсилаючи донати на потреби ЗСУ. Крім того, я намагаюся виражати свою громадянську позицію через творчість: беру участь у конкурсах і створюю роботи, які відображають мою громадянську позицію. Наприклад, у березні 24 року я взяла участь у міжнародному конкурсі плакатів організації «4th Block», представив анімований плакат, який зачіпає теми війни та екологічних проблем.
Спілкувалася Анастасія Гарагуля, фото надала Аліса Тіраян