Запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей
Ізюмська філія Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», метою зосередження уваги суспільства на темі удосконалення профілактики неінфекційних захворювань серед населення регіону, звертає увагу на проблему профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей перших років життя, яка є нагальною в цілому для України та для Ізюмського району і пов’язана із вживанням забрудненої нітратами водою з нецентралізованих джерел (колодязів, свердловин тощо).
Чиста вода — це життя, це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей.
Вона відіграє виняткову роль у процесах обміну речовин, що становлять основу життя. Попри значний розвиток централізованого господарсько-питного водопостачання, у більшості сільських населених пунктів нашого району зберігає значення місцеве (нецентралізоване) водопостачання, коли мешканці беруть воду безпосередньо із джерела. Найчастіше, як джерело водопостачання, використовують підземні води (ґрунтові та джерельні). І якщо водопровідна вода є безпечною, то вода з колодязів може наражати на смертельну небезпеку через підвищений вмісту в ній нітратів (понад 50 мг/дм3).
Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на білок крові гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії).
Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні та діти до 3-х років, а також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, особи із захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи тощо. Найчастіше хворіють немовлята, яких вигодовують сумішами, що готують на колодязній воді з високою концентрацією нітратів та нітритів.
Лабораторії Ізюмської філії Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», на виконання Протоколу засідання КМУ від 19.05.2010 №20, (п.8.3) щодо попередження водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х років. які можуть споживати питну воду з нецентралізованих джерел водопостачання та керуючись ст.26 Закону України від 06.09.2022 № 2573 –IX « Про систему громадського здоров’я» - проводять сталий моніторинг забруднення води з громадських та індивідуальних колодязів району.
За результатами лабораторних досліджень води з громадських та індивідуальних колодязів району, проведених впродовж півріччя 2024 року, більше половини досліджених проб з джерел нецентралізованого водопостачання не відповідали вимогам державних стандартів за вмістом нітратів.
Шановні мешканці та гості Ізюмського району!
- Якщо у Вашій питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей та вагітних жінок!
- Пам'ятайте! Кип'ятіння забрудненої нітратами води, не зменшує, а навпаки, — збільшує її токсичність на60%!
- Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!
- Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо Вам не відомий вміст у ній нітратів!
- Забруднену нітратами воду можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
Звертаємо увагу, що для проведення дослідження води з індивідуальних колодязів, радимо звертатися до Балаклійського відділення та Ізюмської філії ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».