Цьогоріч на берегах і в заплавах Сіверського Дінця, обабіч доріг, у парках, садах і скверах можна бачити чималі території рослин, які викликають алергічні хвороби. І що важливо знати. скошування порослі лише сприяє її поширенню. Як говорять фахівці, для боротьби з цим природнім злом потрібне хірургічне втручання (кожну рослину слід виривати з корінням і спалювати). Особливо це важливо робити до того, як бур’яни дозріють і почнуть викидати своє насіння.
Отже, на цю біду мають звернути увагу не тільки комунальники міста, а й всі громадяни. Разом ми зможемо бодай скоротити кількість карантинних бур’янів.
Довідково:
Амброзія
Амброзія – рід однорічних та багаторічних трав сімейства складноцвітних. Існує до 30 видів. Пилок амброзії викликає алергію, сінну лихоманку. Підлягає повсюдному знищенню як небезпечний алерген.
Ця рослина- паразит не має коріння та зеленого листя, обвиває стебло рослини-хазяїна й прикріплюється до нього присосками, живиться її соками, має жовто-помаранчевий колір. Повилика дуже живуча, розповсюджується спорами в повітрі, через предмети, по землі. Спори не гинуть у воді, на морозі та спеці, можуть роками зберігатися в землі. Паразитує на льоні, конюшині, картоплі, томатах, кущах та навіть на листопадних деревах (хвойні не переносить).
Повилика дуже отруйна для людини та тварини. Проникає спорами через шкіру і в кров та в дихальні шляхи, викликає алергію, задуху, анемію, онкозахворювання. Тому цей злісний карантинний бур’ян підлягає швидкому знищенню та спалюванню.
Отруйна рослина висотою до двох метрів, а то й більше. Дотик до деяких видів цього роду може викликати подразнення та опік шкіри Як правило, на уражених ділянках виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною). Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів і ви можете просто не звернути на це уваги. При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі і смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.
При виявиленні слідів опіку борщовиком терба промити уражені місця великою кількістю води з густою мильною піною; обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження); обробити шкіру пантенолом або іншим засобом від опіків; невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись - потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах;/Files/images/рука .jpg. Можна вийняти з листа алоє ложкою м'якуш і нанести на уражене місце. Протизапальні і антибактеріальні властивості алое роблять його досить ефективним засобом. Допомагає компрес з тканини, змоченої у холодному молоці.
З історії розповсюдження рослини
За часів Радянського Союзу влада запровадила вирощування борщівника Сосновського як ще однієї силосної культури, ігноруючи її вивчення і рослинні властивості, ігноруючи наукові перестороги. Силос із борщівника виявився звичним, але корови, яким силос призначався, поїдаючи його, давали молоко з гірким присмаком, яке було непридатним як для людей, так і для тварин. І рослину покинули напризволяще. Це згодом стало тихою катастрофою в місцях вирощування через визрівання значної кількості насіння борщівника і значного його розповсюдження.
Підготувала Тамара Пивоварова, голова ГО «Захисти своє довкілля».