З серпня поточного року в Ізюмському районі відбувається значне підвищення захворюваності на коронавірусну інфекцію. Захворіли в квітні 4, в травні 1, в червні 1, липні 7, серпні 42, у вересні - 82 особи. Всього зареєстровано на 30.09.2020 р. 137 хворих на COVID-19 з лабораторним підтвердженням, з них 15 (10,94%) медичні працівники. Серед захворілих жителі міста 113, жителів села 24 (4 – с.Оскіл, 16 – с. Капитолівка, Іванчуківка - 1, Кам’янка – 2, Куньє - 1). Захворіло дорослих – 121, дітей - 16. Серед захворілих більшість жінки, їх захворіло 79 (57,7%).
Найбільше зареєстровано хворих у вікових групах: особи 60 років і старші – 50 (36,5%), 50-59 років – 32 (23,4%). Діти хворіли у вікових групах: від 1 до 4 років – 2, 5-9 років - 8, 10-14 років – 5, 15-17 років – 1. Захворіло 8 школярів, 2 дітей дитячого дошкільного закладу, 1 - проф. ліцей.
Вже у жовтні зареєстровано спалах на COVID-19 в Ізюмському медичному фаховому коледжі. Там захворіли 4 викладачі та 1 студент.
У зв’язку з різким збільшенням хворих на COVID-19, все більше людей потребує самоізоляції. Але, на жаль, є люди, які не дотримуються необхідних обмежень, що спричиняє швидшому розповсюдженню захворюваності.
Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).
Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:
- Ви очікуєте результатів тесту на новий коронавірус COVID-19.
- Якщо ви близько контактували з особами, що захворіли на COVID-19.
- Якщо ви нещодавно повернулись із Китайської Народної Республіки, Ірану, Північної Кореї, Італії або з інших країн, про які повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я України – навіть якщо у вас відсутні симптоми.
- Якщо вам було рекомендовано, то самоізоляція повинна тривати не менше, ніж 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції (подорож, контакт з хворим тощо).
Необхідно спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів та гостей. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем. А також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до кого ви будете звертатись, в першу чергу, за допомогою.
Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, потрібно ізолюватись в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.
Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використовуйте одноразові серветки та хустинки. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.
Необхідно мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти Вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.
Якщо під час самоізоляції у Вас з’явились симптоми COVID-19 (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура тощо) – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання.
Звертаюсь до тих, хто проживає поруч з тими, хто знаходиться на самоізоляції і не має можливості забезпечити себе харчовими продуктами та іншим. Проявіть уважність і допоможіть з доставкою ліків, харчових продуктів, засобів гігієни таким людям, при цьому не вступаючи в тісний контакт з тими, кому надаєте допомогу.
Будьте обережні і не хворійте!
Микола Пазушко, лікар епідеміолог Ізюмської міськміжрайонної філії
ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України».