Щорічно в світі близько 5 мільйонів дітей помирають від захворювань на дифтерію, кашлюк, правець, поліомієліт, туберкульоз та кір. Приблизно стільки ж дітей, які перехворіли цими захворюваннями, залишаються інвалідами. Найчастіше реєструється смертність від кору, кашлюку і правця.
Відомо, що практично всі діти в віці до 5 років заражаються збудником поліомієліту, після чого у не щеплених в 1 – 2% випадків виникають паралітичні форми захворювання, які закінчуються смертю або стійкою інвалідністю.
У нашій державі, як і в інших, після введення масових планових профілактичних щеплень показники захворюваності і смертності різко знизились. Ось кілька фактів про досягнення вакцинації:
- завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу;
- захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, ще трохи й людство назавжди знищить цю страшну хворобу;
- знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, захворюваність менінгітами, раком печінки;
- глобальна смертність від кору знизилася на 75%;
- знизилася щорічна смертність від правця новонароджених більш ніж у 13 разів.
На жаль, надбання попередніх десятиріч поступово зменшуються. І в зв’язку з нестабільним постачанням вакцин щорічно зменшується відсоток щеплених, в зв’язку з чим зростає сприйнятливість населення до дифтерії, поліомієліту, кору, краснухи, епідпаротиту, туберкульозу, кашлюку, правцю, що може спричинити спалахи. За останні 11 років відсоток виконання плану щеплень проти цих інфекцій значно знизився. Якщо в 2008-2009 роках виконано план щеплень проти дифтирії на 95,2% то в 2010 році вже 75,6%, в 2011р – 40,4%, в 2013р -35,5%, в 2015р – 20,0%, в 2016р – 5,1%. І тільки в 2017-2018р.р. відсоток виконання збільшився до 55,1%. Дещо кращі показники по щепленням проти кору, паротиту та краснухи, але теж незадовільні від 39,8% до 71,7%. Відсутність своєчасних щеплень призводить до зменшення відсотку осіб що мають імунітет проти інфекційних захворювань, що призводить до поширення цих інфекцій. Охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями, — це називається колективним імунітетом. У разі зниження популяційного імунітету рівень захворюваності на інфекції, проти яких здійснюють вакцинацію, зростає.
ВООЗ застерігає, що якщо рівень охоплення населення країни щепленнями падає на кілька % це створює сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб, що нижчий колективний імунітет, то вище шанс виникнення спалахів та епідемій.
ІМУНІЗАЦІЯ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19
Згідно із
Слід пам’ятати, що своєчасно проведені щеплення захистять вас і наших дітей від тяжких і небезпечних для життя хвороб.
Микола Пазушко. лікар епідеміолог Ізюмської міськміжрайонної філії ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України».