За червень та липень в Ізюмському районі зросла кількість випадків коронавірусної інфекції. Станом на 6 серпня було зареєстровано 23 хворих на COVID-19 з лабораторним підтвердженням, з них 3 медичні працівники. В квітні, скажімо, захворіло четверо, в травні одна людина, в червні теж одна, у липні семеро, а в серпні 10 осіб. Всі – дорослі, всі - жителі міста,. Серед захворілих 43,5% - це особи віком 60 років і старші, 21,7% - особи вікової групи 50-59 років. Серед інфікованих більшість - жінки (60,9%).
Оскільки пандемія COVID-19 не вщухає, ВООЗ прирівнює його до грипу (обидва викликають респіраторні захворювання). Але, слід зазначити, між цими двома вірусами і тим, як вони поширюються, є важливі відмінності.
Чим схожі COVID-19 і вірус грипу?
По-перше, вони мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.
По-друге, обидва віруси передаються при контакті, повітряно – крапельним шляхом. В результаті, заходи громадської охорони здоров’я (гігієна рук, дотримання дихального етикету, кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими.
Чим відрізняються COVID-19 і вірус грипу?
Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Грип має більш короткий середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і більш короткий послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Послідовний інтервал для вірусу COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, в той час як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID19.
Крім того, передача хвороби в перші 3-5 днів або потенційно предсимптомна передача до появи симптомів є основною причиною захворювання на грип. Хоча ми маємо дані про поширення вірусу SARS-CoV-2 за 24-48 годин до появи симптомів, в даний час це не є основною причиною передачі.
Передбачається, що число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина – для вірусу SARS-CoV-2 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу.
Діти є важливими факторами передачі вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти страждають менше, ніж дорослі, і що випадків у віковій групі 0-19 років мало.
Додаткові попередні дані, отримані в домашніх господарствах Китаю, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.
У той час як спектр симптомів для цих двох вірусів однаковий, частина з важким захворюванням, схоже, відрізняється.
Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції більш серйозніші, ніж спостерігається при грипі.
Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
Смертність від SARS-CoV-2 вище, ніж від грипу, особливо від сезонного грипу. Коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%. Для сезонного грипу летальність зазвичай значно нижча 0,1%. Однак летальність в значній мірі визначається від доступності та рівня надання медичної допомоги.
Тимчасові рекомендації для підприємств та працівників щодо реагування на COVID-19:
- Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
- Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
- Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.
- Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.
(Інформація з сайту Центру громадського здоров’я України)
Микола Пазушко, лікар епідеміолог Ізюмської міськміжрайонної філії ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України».