Вознесіння Господнє – одне з 12 найбільших релігійних свят у році. Його відзначають через 40 днів після Великодня, тому щороку дата свята змінюється. Як і будь-яке велике церковне свято Вознесіння має свої традиції, заборони та прикмети.
• Чому в кожному домі має бути страсна свічка і що з нею робити
Історія свята Вознесіння
Вознесіння Господнє – це день, коли Ісус Христос вознісся на небо. В Євангеліє про Вознесіння написано так: Ісус Христос воскрес і 40 днів був на землі, в колі учнів і пастви, яким розповідав про Царство Боже.
Потім він зібрав апостолів на горі Єлеон біля Єрусалиму, благословив усіх, велів не розходитися, а сам у плоті вознісся на небо.
Пізніше апостолам з’явилися два ангели. Вони повідомили, що через деякий час Христос знову прийде на землю і буде судити і живих, і мертвих. “Цей Ісус, що вознісся від вас на небо, прийде таким же чином, як ви бачили Його, що сходить на небо”.
У православ’ї Вознесіння Христове входить в число 12 двунадесятих свят (вони присвячені головним подіям євангельської історії).
Вознесіння Господнє: що не можна робити
• не можна пліткувати, конфліктувати і лихословити;
• не можна відмовляти у допомозі або милостині нужденним;
• церква на Вознесіння забороняє вінчання;
• не можна викидати сміття і плювати на землю, тому що по ній ходив Христос;
• під забороною також будь-яка робота по дому та на городі.
Народні прикмети на Вознесіння
У свято Вознесіння Господнього прийнято спостерігати за погодою, адже від неї залежить, яким буде літо та майбутній врожай.
• Якщо погода хороша, то й літо буде теплим і сонячним. Також хороша погода буде й восени.
• Якщо в цей день дощитиме, то на багатий врожай не очікуйте.
• Дощ на Вознесіння віщує хвороби людей і худоби, а також мокре та холодне літо.
• Погода на Вознесення буде такою, як була на Чистий четвер.
• Після Вознесіння відкривається сезон купання. Навіть якщо вода у водоймищі ще холодна, вважається, що застудитися від таких купань неможливо.
• Пращури вірили, що Вознесенська роса має цілющі властивості, і здатна вилікувати хворих і подарувати красу дівчатам.
На Вознесіння Господь чує прохання
Вважається, що в день Вознесіння Господь ходить серед людей і чує їхні прохання, тому якщо щось у нього попросити, воно обов’язково збудеться. Тільки якщо це не стосується фінансового благополуччя. Цього дня прийнято просити у Всевишнього здоров’я своїм близьким та рідним.
Як і багато інших православних свят, Вознесіння Господнє увібрало в себе побутові народні традиції і навіть давні язичницькі звичаї.
У будинках на Вознесіння пекли пироги з начинкою з зеленої цибулі, а також особливі хлібні страви – “драбинки”, на яких обов’язково робили сім “перекладин”, що символізують ступені (за кількістю небес апокаліпсису). Ці коржі освячували в церкві та з частуванням йшли в гості до рідні.
Вважалося особливим гріхом в період з Великодня до Вознесіння Христового в чомусь відмовляти мандрівникам, віряни намагалися більше допомагати нужденним, подавати милостиню тим, хто просить.
Сім’я і дім.