Всесвітній день боротьби з інсультом відзначають 29 жовтня
Головне завдання заходів цього дня – підвищення обізнаності світової спільноти, і, перш за все молоді, про проблему інсульту, важливість правильного і своєчасного надання першої допомоги й, звісно, про профілактичні заходи.
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди:
- геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
- ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Як розпізнати інсульт:
Раптове погіршення зору в одному чи в обох очах, двоїння в очах.
Плутанина з вимовою та розумінням слів.
Раптове – асиметрія обличчя або «крива» усмішка, оніміння в тілі, обличчі або в кінцівках, особливо з одного боку тіла.
Втрата координації та балансу тіла.
Сильний головний біль без зрозумілих причин (ніби від удару), втрата рівноваги, координації при ходьбі.
Втрата контролю над кінцівками – раптова слабкість, оніміння, неможливість підняти обидві руки одночасно, частіше з однієї сторони. Немає сил потиснути руку, підняти руки.
Фактори ризику, які можна змінити:
Куріння, низька фізична активність, неправильне харчування і стрес – головні фактори , які можна контролювати, і які викликають гіпертонію, діабет, зайву вагу, високий рівень холестерину в крові.
Холестерин. Кожен з нас повинен знати рівень свого холестерину. При високих цифрах (більше 5, 2 ммоль/л ) варто звернутись до лікаря.
Артеріальна гіпертензія. Часто люди, що мають високий артеріальний тиск, нічого не відчувають, але в них може статись раптово інфаркт міокарда чи крововилив в головний мозок.
При інсульті рахунок йде на хвилини. Надважливо надати спеціалізовану допомогу у межах 4-х годин після прояву ознак інсульту. Що скоріше вона буде надана, то менша ймовірність ускладнень та смерті. За наявності хоча б одного симптому негайно телефонуй 103 та чітко поясни симптоми й стан людини. Пам’ятайте! Постраждалому не можна давати їсти та пити!
Анастасія Попельнух – фельдшер санітарний Ізюмської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»