Ми обмежилися Макбуками до 2020 року і склали добірку для різних цілей: для навчання та офісної роботи, більш серйозних завдань або професійного використання.
При підготовці матеріалу ми враховували кількість пропозицій і навмисно не включали дуже рідкісні моделі, які складно купити з рук. За посиланням https://www.istore.ua/catalog/apple-mac/macbook-air/ великий вибір Макбуків.
Як вибрати Макбук
Визначитися, навіщо вам Макбук: для написання текстів і роботи з документами, освоєння креативної професії, роботи з графікою або споживання контенту. Від відповіді на це питання залежить, яка саме модель і в якій ціновій категорії вам підійде.
Дізнатися про знос і дефекти пристрою. Варто звертати увагу на відомі недоліки моделі, зношеність комплектуючих, наприклад акумулятора. У колишнього власника краще уточнити, чи проводився ремонт або заміна окремих деталей. Все це може стати аргументом для того, щоб відмовитися від покупки або попросити знизити ціну.
Перевірка часом-один з головних плюсів покупки пристроїв з рук: можна почитати про слабкі місця тієї чи іншої моделі. Наприклад, клавіатури типу "метелик" ламаються частіше за інших, а у моделей 2017 року швидко стирається шлейф екрану. Іноді можна звернутися за безкоштовною заміною навіть після покупки: проблемну клавіатуру відремонтують.
Завжди важливо перевіряти не тільки зовнішній вигляд, але і характеристики на самому пристрої. Під виглядом топової моделі продавець цілком може запропонувати мінімальну комплектацію з більш слабкими характеристиками. Щоб переконатися напевно, потрібно включити пристрій, натиснути на кнопку з логотипом Apple і вибрати пункт «про цей Mac».
У цьому ж меню можна перевірити ступінь зношеності деяких компонентів, в тому числі акумулятора. Для цього потрібно натиснути «звіт про систему» і вибрати пункт «електроживлення». Утиліта покаже актуальну ємність батареї і кількість циклів перезарядки — це ключовий параметр, На який орієнтуються для її заміни. У нормальних умовах рекомендують міняти акумулятор після 1000 циклів заряду-розряду.
MacBook 12 дюймів, 2015
Кому підійде: студентам, копірайтерам, а також любителям тонких і легких ноутбуків. Підходить тільки для базової роботи з документами і веб-серфінгу.
12-дюймовий Макбук-найкомпактніший в історії бренду: це пристрій масою 907 грамів і розміром трохи менше аркуша А4. Він поєднує в собі портативність і «настільну» операційну систему macOS. Працює на двоядерному процесорі Intel Core M з низькою частотою 1,2 ГГц. Йому під силу тільки базові завдання, зате він споживає менше енергії і не так сильно нагрівається. Це дозволило позбавити ноутбук від активного охолодження і шуму вентилятора. А ще-зробити його тонше, легше і краще захистити від пилу.
У 12-дюймовий Макбук вперше впровадили проблемну клавіатуру «метелик» першого покоління. Це одне з найбільш суперечливих рішень Apple у ноутбуках. Через недосконалість конструкції будь-який крихітний сміття — припустимо, піщинка цукру-міг вивести з ладу окремі клавіші. Через це доводилося замінювати клавіатуру: вона намертво пов'язана з корпусом, тому компанія змінювала всю нижню частину цілком.
12-дюймовий Макбук оснастили Retina-дисплеєм з високою роздільною здатністю 2304 × 1440 пікселів. Цим вже не здивувати власників останніх Макбуков, але такий екран виграє навіть у деяких більш пізніх моделей на кшталт Air 2017 року.
Одна з особливостей MacBook 12, за яку його часто лають, — єдиний порт USB-C, тому одночасно заряджати і працювати з файлами на флешці не вийде. Для цього знадобиться розгалужувач за додаткові гроші. Або, як варіант, зберігати файли в хмарі.
Альтернатива. У 2017 році Apple оновила модель, поліпшивши «метелика»: клавіатура стала рідше ламатися і вийшла більш чуйною. Також ноутбук оснастили більш потужними Intel Core i3 і i5 замість Core M. у браузері модель працює на годину довше.
Все інше залишилося колишнім. Якщо хочеться компактності і саме такого форм-фактора, то краще придивитися до версії 2017 року: вона коштує від 39 000 Р, але в ключових питаннях буде краще.
ОПТИМАЛЬНИЙ ВИБІР
MacBook Air, 2017
Кому підійде: тим, кому важлива мобільна віддалена робота з документами, таблицями та презентаціями. Він досить довго тримає заряд, але дозволяє тільки базово працювати з графічним контентом.
Air - найпопулярніший ноутбук від Apple на вторинному ринку. Він універсальний: Підходить для перегляду сайтів, відправки електронних листів, роботи з документами, таблицями і презентаціями. Але потужності вистачить і для того, щоб редагувати фотографії або монтувати невеликі ролики в дозволі 1080p без складних ефектів.
Роздільна здатність дисплея Air 2017 — 1440 × 900, тобто навіть при перегляді фільму в 1080p будуть видні пікселі на екрані. Такого дозволу за нинішніми мірками вже мало: контент високої якості буде виглядати гірше, ніж він є насправді.
Ще одне слабке місце пристрою-охолодження. Якщо покласти ноутбук на коліна, закриються отвори для вентилятора. Тоді система знизить продуктивність, щоб не допустити перегріву.
Незважаючи на застарілий дисплей, Air 2017 року з процесором Intel Core i5 досі годиться для базових робочих завдань. Його вистачить для нескладної роботи з відео в програмах на кшталт Adobe After Effects або з фотографіями в Photoshop.
Інший плюс-більше роз'ємів в порівнянні з новітніми моделями. Можна підключити два USB-пристрої, навушники по дроту 3,5 міліметра або периферію через Thunderbolt другого покоління, якщо вийде знайти відповідні аксесуари. А ще є вбудований роз'єм для SD-карт. Хоч це і не найважливіше в роботі з Макбуком, але може сильно спростити життя фотографам.
Air 2017 року-оптимальний вибір не тільки за сукупністю якостей. Але варто враховувати, що за п'ять років з виходу пристрою Внутрішні компоненти могли зноситися.
Альтернатива. Модель 2017 року-останній Air в старому дизайні. Після цього Apple перезапустила лінійку-C дисплеями Retina і в більш легкому і компактному корпусі зі зменшеними рамками. Retina-маркетингова назва для екранів високої роздільної здатності, на яких складно розрізняти пікселі неозброєним поглядом.
MacBook Air 2018 року коштує дорожче, немає роз'єму для SD-карт і флешок, окремого Thunderbolt 2. Замість них-Комбіновані порти USB-C з Thunderbolt 3, для яких доведеться докуповувати перехідники.
КРАЩИЙ ВАРІАНТ
MacBook Air на M1, 2020
Кому підійде: хороший вибір для більшості завдань, які не потребують роботи зі складною графікою. Його будуть довго підтримувати, а значить, пристрій залишається універсальним рішенням під різні потреби.
У 2020 році вже оновлений Air першим отримав процесор Apple M1. Ноутбук став продуктивніше і енергоефективніше: краще справляється з серйозними завданнями і довше працює. Також ноутбук став безшумним: новий процесор дозволив відмовитися від активного охолодження з вентилятором.
За часом роботи Air M1 обходить не тільки Windows-ноутбуки, але і минулі рішення Apple. З ним можна пропрацювати весь день, і в запасі ще залишиться 20-30% заряду.
Модель 2020 року успадкувала корпус Air 2018. У порівнянні з поколінням 2017 року пристрій стало компактніше, а діагональ дисплея залишилася тією ж. Тепер це Retina-екран з роздільною здатністю 2560 × 1600. Можна дивитися і працювати з контентом хоч і не в 4к, але у високій якості.
Для більшості користувачів Air M1-кращий Макбук з тих, що можна купити на «ОЛХ». Він універсальний, справляється з багатьма завданнями і при цьому поєднує в собі високу автономність і останні технології Apple. Якщо Макбуки на Intel в найближчі кілька років перестануть отримувати оновлення macOS, то Air на M1 точно будуть підтримуватися досить довго.
ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ ПРОФЕСІОНАЛІВ
MacBook Pro 13 дюймів, 2017
Кому підійде: тим, хто тільки вчиться або збирається освоїти розробку з машинним навчанням, монтаж відео або ретуш фото.
Підійде для створення відео, графіки, анімації та роботи з великими масивами даних. Через систему охолодження та акумулятор він важчий і більший, ніж MacBook Air.
Я розглядав версію без сенсорної панелі Touch Bar: по-перше, такий Макбук дешевше, по-друге, за роки для неї так і не знайшлося гідного застосування. Тому в останніх моделях MacBook Pro 2021 року зовсім відмовилися від Touch Bar.
Такий Макбук випускали з екранами двох розмірів: з діагоналлю 13 і 15 дюймів. Молодша модель MacBook Pro не така продуктивна, але більш мобільна. У неї є тільки вбудована графіка Intel Iris Plus Graphics 640 і 8 Гб оперативної пам'яті: цього вистачить на перших етапах занурення в професію моушн-дизайнера, фотографа або сммщика.
Головна проблема цих моделей-клавіатура типу "метелик". Вона доставляла незручності тим, хто купував пристрої, коли вони тільки з'явилися у продажу, і може стати причиною відмовитися від покупки ноутбука і зараз.
MacBook Pro часто використовують як настільний комп'ютер, тому час автономної роботи не настільки критично: в такій ситуації пристрій розташований поруч з розеткою. На момент виходу ця модель могла пропрацювати 10 годин від одного заряду, але навряд чи таких результатів варто чекати від п'ятирічного пристрою. За цей час акумулятор міг зноситися, а програми стали більш вимогливими і витрачають заряд швидше.
На цьому Макбуці не вийде працювати з важкою графікою або грати у вимогливі ігри. Але він підійде для навчання монтажу або професійної роботи з фотографією. Екран з роздільною здатністю 2560 × 1600 передає «мільйони кольорів», тому складнощів з обробкою контенту не виникне.
Однак у дисплея є і проблема. У MacBook Pro, випущених в 2016-2017 роках, зустрічається заводський дефект під назвою Flexgate: через підняття і закриття кришки ноутбука шлейф, що з'єднує екран і нижню частину корпусу, зношується до повного відключення підсвічування дисплея. При покупці варто звертати увагу на рік випуску пристрою. Зробити це можна через сайт Apple.
Альтернатива. У 2019 Apple випустила оновлену версію: її теж можна знайти в продажу, але набагато дорожче — за 80 000 р.за багатьма параметрами вони схожі один на одного, але клавіатуру типу «метелик» оновили до третього покоління. Вона все одно ламається, як і всі версії до неї, але це все ж відбувається рідше. За даними синтетичних тестів, версія 2019 року показує до 83,4% приросту продуктивності в порівнянні з моделлю 2017 року.
НАЙПРОДУКТИВНІШИЙ
MacBook Pro 15 дюймів, 2017
Кому підійде: тим, хто працює з графікою. 3D-моделювання вимагає більш потужної, дискретної відеокарти, яка тут і встановлена. Складний монтаж і корекція кольору теж будуть виконуватися краще з повноцінним графічним процесором.
Ноутбук важить майже два кілограми, але може стати справжнім мобільним офісом. Габарити дозволили інженерам встановити більш потужні комплектуючі та поліпшену систему охолодження.
15-дюймові моделі вважаються найпродуктивнішими в лінійці Макбуков. У них встановлені повноцінні відеокарти, а не просто вбудована графіка: з ними Макбук не буде гальмувати при обробці анімації або 3D.
У продажу можна знайти комплектації з потужними процесорами Intel Core i7, які отримували приріст продуктивності щороку, а також з графікою AMD Radeon Pro 555 з 2 Гб або Radeon Pro 560 з 4 Гб відеопам'яті. Потужності графічного процесора вистачить і для вузьконаправлених завдань: монтажу довгих і складних відеороликів, 3D-моделювання.
Обробка зображень і роликів проходить швидше завдяки 16 Гб оперативної пам'яті. Її не можна розширити, але цього обсягу вистачає для програм Adobe, Cinema 4D та інших.
Модель 2017 року доступна тільки з Touch Bar, а всі порти в ній замінили на USB-C, сумісні з Thunderbolt 3. Для підключення зовнішніх пристроїв або карт пам'яті знадобляться перехідники з USB-C.
Альтернатива. Серед інших 15-дюймових моделей MacBook Pro популярніше всіх версія 2015 року на Core i7. Вони сильно відрізняються зовні через старого квадратного корпусу. У версії 2015 року екран майже вдвічі тьмяніший, слабкіші процесори і не така сучасна відеокарта AMD Radeon R9 M370X з 2 Гб відеопам'яті.
Також у неї є всі класичні порти: два Thunderbolt 2 (до 20 Гбіт/сек), два USB 3 (до 5 Гбіт/сек), HDMI, вихід 3,5 мм для навушників, слот для карт ПАМ'ЯТІ SDXC. Це базова модель для тих, хто працює з нескладною графікою. Для професіоналів з серйозними проектами його можливостей вже навряд чи вистачить-на ринку є пристрої швидше і потужніше.
Також на вторинному ринку можна знайти 16-дюймову версію з процесором Core i9, яка досі популярна у професіоналів.нові моделі з 14 - і 16-дюймовим дисплеєм на M1 Pro і M1 Max коштують ще дорожче. Тому, якщо хочеться MacBook Pro потужніший, краще придивитися до 13-дюймової версії з процесором M1.