Як позбутися небажаного волосся назавжди? – так, можна! Але тільки за допомогою апаратних методик, які руйнують стовбурові клітини волосяного фолікула. Справляється з цим завданням – лазерна епіляція.
Волосся на тілі люди видаляли ще в глибоку давнину. У Єгипті, Індії та Римі гладка і ніжна шкіра була предметом захоплення, і, само собою, ті, хто хотів виглядати добре, намагалися позбутися від непотрібної рослинності. Займалися цим і в Середні століття-але, зрозуміло, склади, якими користувалися стародавні і середньовічні модниці і модники, сильно поступаються за ефективністю і безпеки нинішнім. Проте, проблеми з видаленням волосся у багатьох виникають і зараз: епіляція цукром або воском викликає хворобливі відчуття, а бритвою доводиться користуватися надто часто, і після неї можуть виникнути роздратування або врослі волосся. Ці проблеми вирішуються за допомогою нових технологій-таких, як лазерне видалення волосся. Лазерна епіляція вважається одним з найнадійніших і найбезпечніших методів знищення зайвої рослинності. Перед тим як записатися на процедуру, обов'язково потрібно дізнатися про неї все.
Лазерна епіляція: що це таке
Отже, як працює лазерна епіляція? В ході цієї процедури волосся видаляються за допомогою концентрованого пучка світлових променів-лазера. Він випалює волосяні фолікули за рахунок нагрівання пігменту, який в них міститься – меланіну. Саме цей пігмент відповідає за колір волосся і не тільки волосся.
Меланін має одну особливість: він може поглинати світлові хвилі певної довжини (близько 700-1000 нанометрів, а один метр містить цілий мільярд нанометрів). Це поглинання не проходить просто так-згадай шкільний курс фізики, нічого не може піти в нікуди. Меланін в процесі сильно перегрівається, і його підвищена температура, само собою, передається навколишнім тканинам – тобто самому волосу, в якому міститься меланін, і, звичайно, цибулині волоса. Волос разом з фолікулом, в свою чергу, не витримують температури і гинуть. Якщо процедура проведена правильно, то шкіра при ній не страждає абсолютно, особливо при використанні сучасного обладнання.
Видалення волосся за допомогою лазера має масу переваг:
Застосовність. Лазерну епіляцію можна робити практично на будь-якій частині тіла, хоч в пахвах, хоч на верхній губі, хоч в зоні бікіні. Єдине, мабуть, місце, де лазер застосовувати не варто – це повіки.
Точність. Ніяких порізів, подряпин і іншого, видаляються тільки волосся і більше нічого.
Швидкість. На те, щоб достатньо розігріти меланін у волосині, лазеру потрібна крихітна частка секунди, за час, поки ти встигнеш сказати «один спалах», він зробить десятки цих спалахів. У деяких випадках процедура лазерної епіляції на верхній губі може зайняти всього хвилину. Уявляєш, всього одна хвилина - і ніяких вусиків.
Передбачуваність. Після першої процедури фахівець, швидше за все, зможе зорієнтувати тебе за часом остаточного позбавлення від небажаного волосся – йому буде приблизно зрозуміло, як твоє волосся реагує на лазер.
Які види лазерів існують
Виділяють чотири види лазерів, які можуть використовуватися при видаленні волосся. Розрізняються ці види довжиною хвилі і рівнем безпеки для шкіри.
Рубіновий лазер був досить поширений до кінця 90-х років, і, можливо, саме йому ми зобов'язані стереотипом, що лазерна епіляція – це боляче. У рубінового лазера найменша довжина хвилі серед всіх лазерів, вона навіть менше 700 нм (694), а це означає, що він недостатньо ефективно розігріває меланін. Більш-менш цей вид лазера працював на світлій шкірі і темному волоссі, але ті, у кого шкіра темніше звичайного, могли отримати опіки в процесі епіляції. Крім того, світле волосся рубіновий лазер толком не видаляв. Чому, власне, цей вид і пішов у минуле-адже блондинки і Руді теж хочуть мати гладку шкіру. Плюс цей лазер не розрізняв шкіру і волосся, тому палив все підряд, а це було дуже боляче.
Олександритовий лазер-вдосконалена версія рубінового з довжиною хвилі в 755 нм. Хворобливості трохи менше, світле волосся видаляє трохи краще, але до сучасних вимог все ж не дотягує: погано працює на темній шкірі, вимагає додаткового охолодження і високої майстерності фахівця. Загалом, ми б не ризикували.
Діодний лазер-оптимальний варіант для позбавлення від зайвого волосся. Довжина хвилі в 800-810 нм (іноді до 900 нм) дозволяє акуратно випалити фолікули, зовсім не пошкодивши шкіру, і ефективність роботи діодного лазера не залежить від фототипу людини (тобто того, якого кольору у нього шкіра і волосся, скільки в них меланіну). Також діодні лазери зазвичай оснащені охолодженням, що допомагає знизити больові відчуття практично повністю.
Неодимовий лазер-найпотужніший, саме їм видаляють татуювання. Довжина його хвилі-1064 нм, більше, ніж у будь-якого іншого, і він спрямований не стільки на руйнування волоса, скільки на припинення його харчування. Якщо кровоносні судини не будуть живити фолікул, він загине - а на це і був розрахунок! Неодимовий лазер також вкрай чутливий до рук, які ним керують.
Як бачиш, при видаленні волосся за допомогою лазера опцій досить багато. В основному в клініках зараз стоять олександритові і діодні лазери. Якщо у тебе темне волосся і світла шкіра – тобі в цілому може бути все одно, куди йти. Світлі або руде волосся, смаглява шкіра – орієнтуйся на діодний лазер.
Больові відчуття при процедурі лазерної епіляції залежать від того, де саме проводиться ця процедура, і твого особистого больового порогу. Само собою, в ніжних місцях, таких як зона бікіні, лазер відчувається сильніше, ніж, скажімо, на гомілки, але все ж в середньому з усіх позбавляють від зайвого волосся процедур лазерна епіляція сама безболісна. Деякі відчувають лише легкий дискомфорт, комусь неприємно, але терпимо. Про таке, щоб при застосуванні сучасного лазера з охолодженням комусь було дійсно боляче аж до припинення процедури, ми, чесно кажучи, не чули.
Лазерна епіляція: ефективність
Май на увазі, що після епіляції лазером волосся зникають не відразу, зазвичай потрібно кілька (від трьох до семи) візитів до фахівця. Якщо тобі обіцяють знищити все і відразу (само собою, ми маємо на увазі волосся), не вір, так не буває. Чому? Справа в тому, що лазер зачіпає тільки ті волосся, які ростуть активно прямо зараз, а є ж ще й сплячі фолікули, ті, які не ростять волосся в даний час. Відповідно, при першій процедурі випалюють волосся, що знаходяться в "активній фазі", а потім поступово всі інші. В середньому виходить, що при першому відвідуванні клініки гине від 15 до 30% волосяних фолікулів. Поділили 100% на 30 і 15 – так і вийде, від трьох до семи відвідувань. Зате потім у тебе буде гладка, ніжна, красива шкіра, єдине – може бути, будуть вилазити поодинокі волоски, може бути, і не поодинокі, це залежить від гормонів. Десь раз на рік потрібно буде ходити на підтримуючі процедури, але, погодься, це значно простіше, ніж голитися.
Повноцінний ефект від лазерної епіляції ти теж побачиш не відразу. Все ж волоссю потрібен час, щоб випасти, та й 15-30% – це не так багато. Швидше за все, реальну різницю ти помітиш приблизно після другої процедури (між нею і першою має пройти деякий час, щоб сплячі фолікули прокинулися до активності). З урахуванням перерв повний цикл може зайняти до 9 місяців.
Як підготуватися до лазерної епіляції волосся
Просто так прийти з вулиці і зробити лазерну епіляцію навряд чи вийде, тобі потрібно буде до неї підготуватися. Хороший фахівець, швидше за все, розпитає тебе про алергію, шкірних захворюваннях, інших станах, які можуть вплинути на інтенсивність болю або саму епіляцію. Робити її, до речі, краще приблизно через тиждень після закінчення менструації, так неприємні відчуття будуть мінімальними. Що ще потрібно враховувати?
Поменше бувай на сонці і користуйся сонцезахисним кремом. Після засмаги шкіра, по-перше, темніше, по-друге, вона може повести себе непередбачувано під час епіляції, а тобі ж не потрібні плями, скажімо, на обличчі?
Якщо фахівець порекомендує, користуйся відбілюючим кремом. Чим світліше шкіра-тим простіше процедура.
А ось волосся в зоні майбутньої епіляції не освітлює, інакше лазеру буде складніше їх "захопити".
Не вищипуй волосся і не користуйся іншими методами (віск, шугарінг) епіляції щонайменше протягом чотирьох-шести тижнів до сеансу лазерної. Зайві порушення в роботі фолікулів абсолютно ні до чого, якщо ти випадково висмикнеш частину волоса, а фолікул залишиться, лазер може його «не знайти».
За день-два до лазерної епіляції поголий волосся на тому місці, де буде працювати лазер. Це допоможе уникнути пошкодження шкіри через спалених волосся - а всередині шкіри при цьому залишиться все, що потрібно, щоб лазер спрацював ефективно.
Якщо приймаєш антикоагулянти-порадься з лікарем. Можливо, він порекомендує тобі тимчасово припинити прийом, хоча б безпосередньо перед процедурою.
Що робити після епіляції
Після сеансу лазерної епіляції місце, де її робили, може трохи опухнути і почервоніти, це нормально і зазвичай проходить протягом декількох годин. Можна прикласти до обробленої частини тіла що-небудь холодне. Висока температура, біль, явні опіки – привід звернутися до лікаря!
Ні в якому разі не перегрівай шкіру після епіляції. Відмовся від лазні, сауни, навіть просто гарячої ванни, почекай зі спортзалом. Дай шкірі відпочити і охолонути.
Не засмагай між процедурами і протягом двох-шести тижнів після останньої, інакше на шкірі можуть виникнути пігментні плями. Якщо потрібно побути на сонці-нанеси на оброблену зону сонцезахисний крем з фактором захисту не менше 30.
Протипоказання до лазерної депіляції
Навіть при тому, що як мінімум діодний лазер можна застосовувати на шкірі будь-якого фототипу, все ж існують деякі протипоказання. Це:
- Шкірні захворювання і пошкодження шкіри
- Цукровий діабет
- Інфекційні захворювання
- Вагітність і період грудного вигодовування
- Родимі плями з волоссям або татуювання в зоні епіляції
- Онкологічні захворювання
- Герпес
- Варикозне розширення вен
- Недавній загар
У будь-якому випадку, обов'язково порадься з лікарем перед процедурою.