Літні канікули – час оздоровлення дітей. Але батьки не завжди планують цей період відпочинку. Тому часто-густо дітлахи проводять дозвілля на власний розсуд. За статистикою в мирний час внаслідок нещасних випадків щодня гине троє дітей. Причиною цьому є нехтування правилами поведінки під час перебування на воді, під час грози, у побуті, в лісі, тощо.
Далі
Літні канікули – час оздоровлення дітей. Але батьки не завжди планують цей період відпочинку. Тому часто-густо дітлахи проводять дозвілля на власний розсуд. За статистикою в мирний час внаслідок нещасних випадків щодня гине троє дітей. Причиною цьому є нехтування правилами поведінки під час перебування на воді, під час грози, у побуті, в лісі, тощо.
Багаторічна статистика говорить, що в «сезон купання» гине до 2 тис. осіб, з яких 200 – діти. Як же потрібно поводити себе біля водойм? Найперше, що радять фахівці, слід купатися тільки в дозволених місцях, пірнати лише в спеціально перевірених зонах. Якщо не вмієш плавати, не варто заходити у воду вище пояса, хватати друзів за ноги під водою, влаштовувати ігри із насильним зануренням, купатися більше 20 хвилин.
Влітку досить часто бувають громовиці. Тож цей час не рекомендується ховатися під високі дерева, їздити на велосипеді тощо. Потрібно присісти, злегка нахиливши голову. Якщо гроза застала у компанії інших людей, то краще вкриватися поодинці, тобто не скупчуватись. Потрібно відключити мобільні телефони та позбутися усіх металевих предметів - лопати, сокири, сапачки. Якщо під час грози опинилися у приміщені, то потрібно зачинити усі двері, вікна та квартирки, відключити електроприлади (ПК. телевізори, бойлери і т.д.).
Слід зазначити, що багато дітей люблять проводити вільний час наодинці вдома з улюбленим персональним комп’ютером або біля телевізора. При цьому включають газові або електроплити. Потрібно пам’ятати: виходити з кухні можна лише після того, як вимкнули опалювальні прилади. Треба бути обережними біля відчиненого вікна (особливо, якщо воно обладнане проти москітною сіткою), на балконах (в жодному разі не перехилятися, не стрибати, не ставати на стільці, не штовхатися та не брати один одного на руки). Не треба вживати без дозволу і консультації батьків пігулки з домашньої аптеки. Такі експерименти часто-густо закінчуються трагічно. Так само трапляються прикрі випадки, коли дитина відчиняє двері незнайомим людям. Не бажано залишати без нагляду відкриті водопровідні крани.
Як свідчить статистика, зросла кількість випадків побутового травматизму. Якщо у школі за малюками наглядають вчителі, які постійно нагадують, куди не можна лізти, що робити небезпечно, то вдома такий контроль втрачається. Тож дітям слід нагадувати, що вони відповідальні не тільки за власне життя, а й за збереження родинного майна-квартири.
Звісно, вдома сиди - не сиди, а свіжого повітря хочеться. Тому діти йдуть до лісу. Бажано б робити це у супроводі дорослих та досвідчених людей. До того ж слід повідомляти, куди збираєтеся йти, коли маєте повернутися. На прогулянку треба одягати зручний одяг, щоб захиститися від укусів комах, кліщів, підбирати взуття відповідно до погодних умов. Обов’язково важливо взяти із собою аптечку з медикаментами, аби при потребі надати першу долікарську допомогу постраждалому. Гуляючи в лісі, залишайте після себе орієнтири, щоб можна було повернутися тією самою дорогою назад. Не розпалюйте вогнища біля дерев, особливо сухих. Якщо така потреба виникла, то робити це слід в улоговинах землі. При цьому потрібно тримати поруч воду, щоб швидко загасити багаття. В жодному разі не залишайте вогонь без нагляду. Не можна пити воду із річок та озер. Для цього варто мати свої запасами. Треба уникати болотистих місць: там можуть бути гадюки. Не заходьте занадто глибоко в ліс (є ймовірність зустрічі з дикими тваринами, яких можна відлякувати лише стуком палиці об дерево або за допомогою вогню.
Трапляються в цей літній час харчові отруєння. Що ж робити ? Обов’язково потрібно викликати лікаря, після чого надати першу медичну допомогу. Якщо потерпілий у свідомості, то потрібно промити його шлунок блідло –рожевим розчином марганцівки об’ємом 1-2 л або розчином соди (промивання проводиться до чистих промивних вод). Дати випити активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги тіла, відновити водно - сольовий баланс в організмі (дати випити мінеральну воду, міцний чай з цукром).
Отже, шановні батьки, не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про їх безпеку. Дотримуйтесь правил безпечної поведінки в побуті, на відпочинку. Виховуйте в них навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність в поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками, при відпочинку на воді та у лісі..
О.Кантор, завідувач міськими курсами
цивільного захисту м. Ізюм .