20 листопада 2012 року вступив у дію Кримінальний процесуальний кодекс України, який містить в собі декілька новинок.
Так, за прикладом інших держав у главі 35 КПК України передбачено можливість укладення угод в кримінальних провадженнях.
У кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:
1) угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;
2) угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Відповідно до ст. 469 КПК України угода про примирення може бути укладена за ініціативою потерпілого чи підозрюваного, обвинуваченого. Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним, обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами (за винятком слідчого, прокурора або судді). Угода про визнання винуватості може бути укладена за ініціативою прокурора або підозрюваного, обвинуваченого. Угода про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої і середньої тяжкості та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. Угода між прокурором та підозрюваним, обвинуваченим про визнання винуватості може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої тяжкості, злочинів середньої тяжкості, тяжких злочинів, та внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні, в якому бере участь потерпілий, не допускається.
Укладення угоди про примирення або про визнання винуватості може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру і до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку. Слідчий, прокурор зобов\'язані поінформувати підозрюваного, потерпілого про їх право на примирення, роз\'яснити механізм його реалізації та не чинити перешкод в укладенні угоди про примирення.
Наслідком укладення та затвердження угоди про примирення є:
а) для підозрюваного, обвинуваченого – обмеження права оскарження вироку та відмова від здійснення прав;
б) для потерпілого – обмеження права оскарження вироку та позбавлення права вимагати в подальшому притягнення особи до кримінальної відповідальності за відповідне кримінальне правопорушення та змінювати розмір вимог про відшкодування шкоди. Наслідком укладення та затвердження угоди про визнання винуватості для прокурора, підозрюваного, обвинуваченого є обмеження їх права оскарження вироку, а для підозрюваного, обвинуваченого також у його відмові від здійснення деяких прав, передбачених КПК.
З моменту вступу в дію нового КПК України в кримінальних провадження які розслідуються СВ Ізюмського МВ, укладено більше 20 угод про визнання винуватості та примирення. На практиці застосування вказаних положень КПК України призводить до більш ефективного відновлення порушених прав потерпілих, економії часу слідчих, прокурорів, суддів та інших учасників процесу, через спрощення процедури досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень.
О.Масельський, заступник Ізюмського міжрайонного прокурора, молодший радник юстиції.
а ничего, что сегодня на минутку,МАЙ 2013 ГОДА??? или это как в том анекдоте с жирафом?!….