Минулого тижня в редакції газети "Обрії Ізюмщини" відбулась пряма лінія, в котрій вяли участь начальник управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Галина ЗАВАЛІШИНА та начальник відділу Валентина ЯРОВА. Найбільше запитань надійшло від пенсіонерів категорії "діти війни", а також від вчителів, підприємців та інших категорій населення. Відповіді на ці запитання ми і пропонуємо.
– У серпні отримав пенсію на 67 грн. 17 коп. більшу, ніж у липні. Проте у вересні пенсія зменшилася, чому?
– У серпні 2010 року виплачено індексацію за період з першого квітня по 31 серпня цього року. У вересні разом з пенсією виплачено індексацію за цей місяць - 13,47 грн., при цьому розмір пенсії не змінився....
Минулого тижня в редакції газети "Обрії Ізюмщини" відбулась пряма лінія, в котрій вяли участь начальник управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Галина ЗАВАЛІШИНА та начальник відділу Валентина ЯРОВА. Найбільше запитань надійшло від пенсіонерів категорії "діти війни", а також від вчителів, підприємців та інших категорій населення. Відповіді на ці запитання ми і пропонуємо.
– У серпні отримав пенсію на 67 грн. 17 коп. більшу, ніж у липні. Проте у вересні пенсія зменшилася, чому?
– У серпні 2010 року виплачено індексацію за період з першого квітня по 31 серпня цього року. У вересні разом з пенсією виплачено індексацію за цей місяць - 13,47 грн., при цьому розмір пенсії не змінився.
– Я - інвалід війни І гр. Отримую пенсію в розмірі 2100 грн. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року № 656 мені повинні були встановити з серпня 2010-го державну адресну допомогу, але до цього часу я її не отримав.
– Постановою Кабінету Міністрів України встановлено інвалідам війни, учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інваліда війни І групи - 240% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1701,60 грн.), ІІ групи - 215% (1524,35 грн.), ІІІ групи - 190% (1347,10 грн.), учасники бойових дій - 165% (1169,85 грн.), виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів. Оскільки розмір Вашої пенсії складає 2100,00 грн., щомісячна державна адресна допомога до пенсії не встановлюється.
– Пенсіонер працював, звільнився, звернувся у червні до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі за встановленням підвищення до пенсії в сумі 28.40 грн. В проведенні перерахунку відмовлено. Чому?
– Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року №198 було передбачено встановлення підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам з 01.04.2009 р. - 7,50 грн., збільшуючи його з 01.07.2009 р. - до 14,20 грн., з 01.10.2009 р. - до 28,40 грн. З першого січня 2010-го зазначена постанова втратила чинність.
– Чи можуть пенсіонери розраховувати на підвищення пенсій у цьому році?
– Так, з першого жовтня цього року згідно із Законом України "Про державний бюджет України на 2010 рік" встановлено розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01.10.2010 р. - 723,00 грн.; з 01.12.2010 р. - 734,00 грн. У зв\'язку з цим майже 13 млн. пенсіонерів України отримають пенсії у нових розмірах.
– Пенсіонер відпрацював два роки після підвищення пенсії, набув право на перерахунок. Який порядок проведення перерахунку?
– Право на перерахунок пенсії пенсіонер набуває при наявності не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше, ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку).
– Працювала в районах Крайньої Півночі. За яких умов стаж зараховується в пільговому обчисленні?
– Пільгове обчислення страхового стажу застосовують особам, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі (період роботи до 01.01.1991 р.) та на яких поширювалися пільги, передбачені для тих, хто працював в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Пільги, передбачені ст. 1,2,3,4 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 року, поширювалися на осіб незалежно від наявності письмового трудового договору, і тільки на робітників, з якими було укладено письмові договори та яким було надано додаткові пільги, визначені в ст.5 цього Указу (а саме: стаж роботи зараховували в полуторному розмірі).
– В якому розмірі встановлюється надбавка до пенсії особам, які мають статус "діти війни"?
– Ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" встановлено, що пенсія або щомісячне грошове утримування чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. З 01.10.2008 року розмір її складає 49,80 грн. У разі прийняття органами суду позитивного рішення органи Пенсійного фонду України здійснюють виплати "дітям війни" у розмірах, які будуть встановлені постановою суду.
Підготував
В.ПОЛЄХІН.